Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona curry.jpg

Jíst jako Ind – díl druhý 08.09.2008

Pokračování návodu, jak stolovat v Indii, s Indy a po indicku je tady. Minule jsme se k jídlu jenom letmo přiblížili, dneska už ho snad konečně i ochutnáme. A zkusíme při tom dodržet indické způsoby.


Tak, posilnili jsme se aperitivem, ruce máme umyté a sedíme u stolu. Tak už aby se začalo jíst, ne? Před sebou máte misky plné rozmanitých barev a chutí a už umíráte hlady, ale babička Indka pořád vybírá, co si dá. Nikdy ale nezačínejte jíst, než mají všichni jídlo na talíři a než jsou připravení začít jíst, v této zemi, ostatně podobně jako všude jinde, je to považováno za velmi neslušné.

Vážně mám jíst rukama?
Světová kuchyněOtevřít galerii »
Před jídlem se neodříkává ani modlitba ani nic podobného, obvykle se ani nepřipíjí na zdraví. Co se týče tekutin, tak k indickému jídlu se většinou pije pouze voda (k některým obzvlášť kořeněným hodně vody:-), vliv tu má ale i západní tradice, proto se může stát, že vám hostitel nabídne víno. Není to sice tradiční indický nápoj, ale oblíbený je i tady. Pokud vám ho ale nenabídnou, tak si o něj neříkejte a zkuste si vystačit s vodou. Některé rodiny zkrátka ctí tradice.
A už se dostáváme k dalšímu mýtu o indickém stolování, který je třeba vyvrátit. Indové vědí, co je to příbor, mají je i doma! Proto se nebojte, že budete nucení nořit se až po zápěstí v miskách společně s několika dalšími lidmi. Nejenže je jídlo na stůl většinou přinášeno s nástroji, kterými si ho můžete nabrat, není ani problém potom jíst příborem. Samotní Indové sice tvrdí, že si jídlo více vychutnají, když jedí rukama, ale není žádné faux-pas říci si o příbor.

Světová kuchyněOtevřít galerii »Dlaně místo příboru
Pokud jste se rozhodli zjistit, zda jídlo rukama opravdu chutná lépe, pak si dávejte obzvláště pozor na to, jak jíte. Nikdy nenořte ruku do jídla, vždy používejte jen špičky prstů. A stejně jako se to učí malé děti, ruka nepatří do pusy! A neolizujte si prsty! I tady je to považováno za neslušné. To, co nás ale možná překvapí a čeho bychom se měli na indické večeři určitě vyvarovat, je jedení levou rukou. Ta je považována za nečistou a Indové věří, že se tak do člověka dostávají nemoci a smůla a proto je to považováno za extrémně neslušné. Levá ruka může u jídla snad jedině přidržovat misku s jídlem. (Údajně je to proto, že Indové používají levou ruku na očistu po toaletě, pozn. editora:o)

Zároveň nikomu nenabízejte jídlo ze svého talíře a neuždibujte z talířů jiných, od toho jsou na stole mísy, ze kterých si můžete brát, co hrdlo ráčí. A to doslova čím víc, tím líp. Indové nemají rádi upejpání a naopak ho berou jako urážku. Kvalitu jídla tudíž nejlépe oceníte tím, že ho sníte tolik, že se nebudete moci hýbat a na závěr si pěkně odříhnete. Tak kuchaře opravdu poctíte nejvíc. Tady se přeci jen indické způsoby nepatrně liší…

Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Dilserestaurant.co.uk , Sxc.hu Dali byste si? Indická kuchyně - na trhu lze sehnat nepřeberné množství koření Indické koření Koření je základem indické kuchyně Mexická kuchyně - dip Švýcarský sýr je světoznámý Mexická kuchyně - buritto

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít