Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona curry.jpg

Jíst jako Ind I. 01.09.2010

Indická kuchyně je exotická nejen svými surovinami, ale i způsobem stolování a servírování. O surovinách už bylo řečeno dost v minulých článcích, co takhle ale zkusit opravdovou indickou večeři s vším všudy? My vás jejími zvyky provedeme.


Pozvání na večeři je v Indii vnímáno jako velká čest a je minimálně velmi neslušné jej odmítnout. Proto pokud se nehodláte zdržet, pak si buď připravte velmi Světová kuchyněOtevřít galerii »dobrou omluvu, nebo hrozí, že vaše odmítnutí budou brát jako urážku. My ale chceme poznat indické způsoby a proto pozvání s radostí přijímáme.
Obřad, který nás čeká před samotným jídlem, není nepodobný francouzskému způsobu stolování. Indové jsou velmi přátelští a večeře je pro ně ideální čas pro klábosení a setkávání se, proto se s jídlem opravdu nespěchá. Pokud máte rádi dochvilnost, pak vás asi nepotěším. Považuje se téměř za neslušné dorazit na indickou večeři včas. V Indii prý nikdy nikdo nepřijde včas, a proto na hosty nebývají ve stanovenou hodinu zpravidla připravení. Je tedy úplně v pořádku přijít o 15 minut později, nikoho tím rozhodně neurazíte.

Aperitiv jen pro pány
Nečekejte, že hned po vstupu do dveří vás usadí ke stolu a začne se hodovat. Jak už bylo řečeno, v Indii je večeře považována za obřad a jeho součástí je i aperitiv. Ten se často protáhne a najednou zjistíte, že jste se ještě před večeří stačili opít. Proto opatrně vybírejte, jaký alkohol zvolíte jako „předkrmový“. Navíc se nedivte, když s vámi nebude popíjet hostitelova žena. V indické společnosti není běžné, aby ženy konzumovaly alkohol, nebudou se ale divit když si nalije žena-cizinka. Proto se nebojte trapasu a dejte si, na co máte právě chuť.

Světová kuchyněOtevřít galerii »Umýt ruce a s chutí do toho
Jestli před večeří čekáte nějaký slavnostní obřad typu japonského pití čaje, pak vás musím zklamat. Jakmile je večeře připravená, všichni si umyjí ruce (nečekejte ale slavnost, prostě si jen obyčejným mýdlem a obyčejnou vodou omyjete ruce) a zasednou ke stolu. Tady se boří další mýtus indického stolování. Až na nejchudší venkovské oblasti není obvyklé jíst na zemi. Proto se v klidu usadíte na židle a jídlo je přinášeno ve velkých mísách, ze kterých si každý nabírá, co hrdlo ráčí. Pokud je počet hostů větší, je samozřejmě možné , že v jídelně najdete stůl bez židlí, na kterém jsou naservírované lahůdky, a vy ho obcházíte a nabíráte si, na co máte chuť, takový indický švédský stůl.

Zatím se indické stolování příliš neliší od toho našeho evropského, máme tu pozdní příchody, aperitiv, stůl, židle, hosty a všichni si povídají. Zdá se tedy, že nemůžete udělat žádné společenské faux-pas. Počkejte si ale na další díl našeho seriálu a uvidíte, že i tady na vás čekají mnohé nástrahy.

Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Dilserestaurant.co.uk, Sxc.hu Indická kuchyně Indická kuchyně - na trhu lze sehnat nepřeberné množství koření Indické koření Koření je základem indické kuchyně Mexická kuchyně - dip Švýcarský sýr je světoznámý Mexická kuchyně - buritto

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít