Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

IkonaOdpadDV.jpg

Kam s vysloužilými spotřebiči 01.05.2008

Ráno zapneme konvici, uvaříme kávu, v toastovači se zatím připravuje snídaně. Najíme se při hudbě z rádia a pak si v koupelně vyčistíme zuby elektrickým kartáčkem, vysušíme vlasy fénem nebo se zbavíme strniště s pomocí holicího strojku. Život bez elektrospotřebičů už si nedovedeme představit, provázejí lidstvo už dlouhá desetiletí. Pomáhají nám při práci a starají se o naši zábavu. Co s nimi ale provést, když doslouží nebo zastarají?


Jarní úklid a paragrafy

S jarem přišel také čas vyklízení sklepů, chat a garáží. Tyto prostory schovávají všemožné poklady, pro které v domácnosti není místo ani využití. Mezi nimi jsou často i vysloužilé spotřebiče, které již nefungují, nebo byly zkrátka nahrazeny modernějšími kolegy. Co s nimi?

Řešení, které se nabízí jako nejsnazší – tedy vyhodit je do klasické popelnice, se může dost vymstít. Kromě toho, že vás budou tížit výčitky svědomí, protože se chováte neohleduplně k životnímu prostředí, můžete se prohnout také pod dvacetitisícovou pokutou. Nakládání s elektroodpadem upravuje zákon o odpadech ve svém osmém paragrafu. Jestli vás paragrafy nebaví, čtěte dál. Přeložili jsme pro vás právničinu do srozumitelné češtiny.
Elektrošrot
Zákon z roku 2001 ukládá výrobcům a distributorům spotřebičů povinnost postarat se o svoje výrobky poté, co jejich životnost skončí. Vy tedy můžete svou starou televizi nebo mobilní telefon bezplatně odevzdat k recyklaci v obchodě, ovšem pouze tehdy, když si kupujete nový spotřebič stejného druhu.

Jinak jsou vám k dispozici sběrné dvory a další oficiální sběrná místa. Za tuto možnost platíte drobnou částku už při nákupu spotřebiče – v závislosti na velikosti a typu výrobku se jedná o 7 až 120 korun. Více o těchto poplatcích si můžete přečíst ve článku Recyklační poplatky – k čemu a kam.

Kam tedy s nimi?

Seznam sběrných míst najdete například na stránkách Elektrosrot.cz. Kromě adresy toho, který je vám nejblíž, se dozvíte i telefonní kontakt a otvírací dobu. Elektroodpadu se zde samozřejmě zbavíte zcela bezplatně. Jesti vás zajímá, kam putuje vaše strá žehlička, která vám léta věrně sloužila, vězte, že ve většině případů je alespoň částečně recyklována. Tím se šetří přírodní zdroje a životní prostředí. Podle zákona o odpadech musí být recyklováno nejméně padesát procent každého spotřebiče.
Šrotozemšťan
Některé vysloužilé spotřebiče se dočkají dokonce uměleckého využití. V ČR se konaly už dva ročníky akce Nakrmte svého Šrotozemšťana, kterou pořádá neziskový kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení ASEKOL. První český Šrotozemšťan vyrostl před dvěma lety v Praze. Použily se veškeré staré elektrospotřebiče, které lidé odevzdali sběrných kontejnerů – od ledniček, vysavačů a televizí, přes jakoukoli výpočetní techniku a její komponenty, až po audio techniku, svítidla a jakékoli další drobné či rozměrné spotřebiče. Cílem akce je zdůraznit nutnost ekologického zpracování vysloužilých spotřebičů. Nakrmíte v září Šrotozemšťana i vy?


Autor: Zuzana Fuxová / Elektrosrot.cz, ASEKOL
Foto: Sxc.hu, Elektrosrot.cz, Pesvos.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít