Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří 02.06.2010

Chtěli byste, aby toto okřídlené úsloví platilo i u vás doma? Vaše přání může splnit domácí minipivovar. Na českém trhu jsou k dostání i všechny potřebné suroviny, takže přípravu zvládne i úplný amatér. Čím více várek vlastního piva uvaříte, tím lepší budou výsledky. Známe to všichni, učení zkrátka dělá mistra.


Dá se to pít?

Domácí vaření piva je oblíbenou zábavou v zahraničí. V Americe, Německu, Austrálii, tam všude se najdou pivaři, kteří si tekutý chléb připravují třeba jako součást zábavy na grilovacích večírcích. Máte strach, že váš výtvor bude na rozdíl od piv z varen profesionálních sládků nepoživatelný? Stačí zabrousit na některou z internetových diskuzí, kde si amatérští pivovarníci vyměňují recepty a zkušenosti. Většina z nich si pivo značky Home made nemůže vynachválit.

Čím déle si vydržíte nechat zlatavý mok uležet, tím lepší bude jeho chuť. „Hlavně si na pivo počkejte, já ochutnávám pravidelně a změny s každým týdnem ležení jsou markantní. I piva, který zpočátku nebyly moc zajímavý, jsou pořád lepší,“ svěřuje se na fóru stránky Světpiva.cz uživatel Hroch. Stránek s tématikou homebrewingu, jak se domácímu vaření piva říká ve světě, je i v češtině několik. Vznikají na nich komunity vařičů, které pořádají srazy spojené s ochutnávkou vlastních výsledků.

Není jednodušší pivo koupit?

Nabízí se otázka, proč si člověk začne vařit pivo doma. Odpovídá na ní David Staněk, redaktor serveru Homebrewing.cz: „Hlavním důvodem je v první řadě zvědavost. Poté následuje snaha výsledný produkt posunout do stadia nejen „vypitelnosti“, ale zejména si skutečně na podomácku uvařeném pivu pochutnat. A to bychom ani nebyli kluci, kdybychom se nechtěli pochlapit, že? A nakonec, po zdárném proniknutí do základů celého procesu, má domácí vařič určitě ambice pokusit se uvařit také něco jiného a hlavně „lepšího“, než v současnosti nabízí běžná komerční sféra,“ vysvětluje.

Domácí minipivovar nabízí například firma Coopers. Souprava Standard obsahuje nejen fermentační nádobu s víkem a pípou, ale i další potřebné součásti - míchačku, hustoměr, kvasnou zátku, samolepící teploměr, redukci sedimentu, stáčeč a odměrku na cukr. Součástí jsou také PET láhve se šroubovacími uzávěry a zátkovač a zátky. Pokud vás tenhle výčet vyděsil a máte pocit, že výroba vlastního piva je nad vaše síly, zachovejte klid. Výrobce přidává instruktážní příručku a videokazetu, kde se krok za krokem dozvíte, jak na to. Cena celého zázraku se v závislosti na prodejci pohybuje kolem dvou tisíc korun.

Autor: Zuzana Fuxová
Foto: Sxc.hu

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít