Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

iikk.jpg

Kde se vzal čaj? 10.10.2008

Mlhavé, chladné podzimní dny jsou tu a my myslíme jen na to, jak se zahřát. Pojďte všeho nechat a začtěte se do následujícího článku, který vás bude určitě inspirovat k tomu, uvařit si hrnek dobrého čaje. Víte odkud byl k nám čaj dovezen? A jaké jsou jeho dějiny?


Nápoj z Číny
Za pravlast čaje je považována Čína. V dávných dobách se čaj používal hlavně jako lék a byl považován za bylinu. Později se stal samostatnou kapitolou lidstva samotného. V Číně se o tomto nápoji dočteme pod názvem Kiu. Zprvu byl popíjen pouze u čínského dvora. Listy se trhaly a lisovaly do placek, které se sušily, až zčervenaly, pak se přidala cibule a zázvor a po povaření se teprve čaj podával. V historii čaje je důležitý rok 780, kdy byla vydána první kniha pouze o čaji s názvem Ch’a-Ching a to odborníkem na čajovou disciplínu Lu-Yu. Autor je dodnes uctíván jako bůh obchodníků s čajem. Ve stejné době se také mění příprava čaje, kdy je lisovaná placka rozemletá na prach a pražená s kořenícími přísadami, což umocňuje jemnost čaje. Dle mistra Lu-Yu je pro dobrý čaj důležitá i kvalita vody, ze které je vařen.


Jak pijí čaj v Japonsku
Káva od P.P.Otevřít galerii »
A jak to bylo s čajem v Japonsku? Tam nejprve rostl jako plevel a nikdo mu nevěnoval větší pozornost. Lidé jej začali registrovat až kolem roku 1100, kdy postupem času převzali obřad pití čaje z Číny. Japonské rodiny měly zvláštní čajové pokoje s velmi malými vchody, aby se každý účastník ochutnávky musel před vstupem sehnout a vyjádřit tak pokoru tomuto nápoji. Tato tradice je v Japonsku udržována dodnes. Rodiny připravují kvalitní čaj mačča, který se za pomocí náčiní připravuje až čtyři hodiny. Následně se obřad pití čaje přesunul do Tibetu, kde ho tamní kočovníci popíjeli s máslem a se solí. Tento nápoj měl vysokou energetickou hodnotu a dodával kočovníkům potřebnou energii, což bylo jistě v nehostinných podmínkách země nezbytné.

Káva od P.P.Otevřít galerii »Legenda o čaji a očních víčkách

 K čaji patří samozřejmě také legendy a jedna přichází právě z Japonska. Místní tvrdí, že za objevitele čaje je považován buddhistický mnich Budhidmarma, který přišel z Indie do čínského Kantonu za vlády císaře Wu Ti. Císaž mu tehdy daroval jeskynní chrám v horách u města Nankinu, kde Budhidharma meditoval a vyučoval mladé žáky buddhismu. Při jedné meditaci usnul. Když zjistil, co se stalo, považoval svůj čin za neomluvitelný a rozhněval se natolik, že si uřízl oční víčka, aby už nikdy při modlitbách neusnul. Víčka odhodil a tam, kde dopadla, vyrostla rostlina. Když Budhidharma rostlinu utrhl a přiložil si ji na čelo, najednou pocítil jak mu víčka znovu dorostla. Jeden lísteček mu spadl do úst a tak mnich poprvé okusil blahodárnou chuť čaje.

Dějiny čaje jsou jako dějiny celého národa. Dalo by se o nich povídat celé hodiny, možná i dny. V pokračování našeho seriálu o čaji zavítáme do Evropy a pak taky samozřejmě na náš stůl.

Autor: Petra Pavlová/ Oriental.cz, Wikipeidia.com
Foto: Sxc.hu Bylinkové čaje - zelená lékárna Dáte-li se na Reishi, pilulky už možná nebudete potřebovat :-) Frappé osvěží Horké kakao na zahřátí a na dobrou noc Houba Reishi Houba Reishi vypadá nevábně, je ale nabitá zdraví prospěšnými látkami Kakaový prášek Káva a sušenky poslouží jako odpolední svačina Káva z houby Reishi slibuje vylepšení figury Masáž je příjemnou odměnou za každodenní píli Napěňovač Fagor LE-120 Pěna je základ Příprava čajových sušenek s kávovou nápní Příprava kávy za dob našich babiček Sbíhají se vám sliny? Siesta s hrnkem kávy Uvařit správně čaj je hotová věda Voňavý čaj potěší všechny smysly (snad až na sluch:o) Záleží i na výběru konvičky

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít