Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonaJezisek.jpg

Kdo nosí dárky ve světě 21.12.2010

Koledy, stromeček, dárky a kapr s bramborovým salátem... Pro většinu lidí typické znaky Vánoc. Štědrý den pak probíhá v mnoha domácnostech podle podobného scénáře, ráno se zdobí stromeček, k obědu se jí černý kuba z hub, odpoledne někdo kouká na pohádky, někdo objíždí příbuzné a někdo krmí zvířátka v lese. Když se začne stmívat, je čas servírovat štědrovečerní večeři a pak už přijde Ježíšek s nadílkou.


Jenže svět je veliký a ani Ježíšek by asi nezvládl v jeden večer obletět planetu s nákladem dárků. Naštěstí mu ale v různých zemích pomáhají jeho kolegové. Pojďme se s některými z nich seznámit.

SantovéŠtědrý den na pláži

Zatímco u nás o Vánocích mrzne, až praští, v Brazílii se Otec Vánoc neboli Papai Noel, který pochází z Grónska, musí převlékat do lehké košile a kalhot. Brazilci sice také usedají ke štědrovečerní večeři, pochutnávají si ale spíš na nadívané krůtě, šunce a nesmí chybět ani čerstvé ovoce. Po jídle se často vyráží na pláž. O půlnoci se stejně jako u nás slouží štědrovečerní mše.

O kousek výš, ve Spojených státech, se zatím v noci z 24. prosince pilně činí Santa Claus. Je to starý vousatý pán, který brázdí oblohu na saních tažených stádem sobů. Ten, který stádo vede, se jmenuje Rudolf a má červený nos. A protože Spojené státy jsou o dost větší než Čechy, na rozdíl od Ježíška má Santa k ruce partu malých elfů. Na Havajské ostrovy se Santa dostává po vodě. Tamní děti netrpělivě čekají na příjezd vánoční lodi, která je naložená dárky.

Jak se slaví na severu

Ne všechny finské děti se na Vánoce těší. Ty hodné tedy nemají důvod k obavám, za celoroční dobré chování je dárky odmění Veliký Ukko. Jenže skřítci, kteří mu pomáhají, při té příležitosti odnáší rošťáky do svého ledového království. Norský Otec Vánoc dětem naděluje do dřeváků. Také nechodí sám, provází ho vánoční koza a děti jí do dřevěných bot připravují jako pochoutku ovesnou slámu.

DárkyV Dánsku trvá rozbalování dárků pořádně dlouho. Vánoční posel je totiž balí nejméně do dvaceti vrstev papíru, aby bylo napětí co největší. Výběr darů se nebere na lehkou váhu, Dánové totiž věří, že čím víc bude obdarovaný překvapený, tím šťastnější pro ně bude příští rok. Na štědrovečerním stole kromě husy nebo kachny nechybí sladký rýžový nákyp. V pekáči je zapečená jedna mandle a ten, kdo ji najde, se může těšit na rok plný úspěchů. Z Dánska není daleko do Grónska. Na největším ostrově světa má své království Děda Mráz. Ten naděluje třeba v Rusku pod zdobené jolky a doprovází ho krásná Sněhurka.

Zpátky doma v Evropě

V Itálii slaví Vánoce sice až sedmého ledna, za to však emancipovaně. Naděluje tady žena jménem Befana. Je stará a velmi ošklivá, ale hodná a štědrá. V jižním Německu mají podobného Ježíška jako my a říkají mu Christkind, na severu země se děti těší na příchod zrzavého vousatého Weihnachtsmana neboli vánočního muže. Francii zase obchází bílý Papa Noel. V Holandsku se oslavuje už začátkem prosince. Ze Španělska sem na lodi přijíždí Sinterklaas se svou družinou a čtvrtého prosince s pomocí Černého Petra naděluje dětem komínem.

Tradice jsou sice v každé zemi jiné, všude však platí, že Vánoce jsou především svátky lásky a klidu. Užijte si je!


Autor: Zuzana Fuxová / Stripky.cz, Severskelisty.cz
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít