Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

odpadak.jpg

Kdo vynese odpadkový koš? 29.01.2009

Jedna z nejméně oblíbených vět snad v každé domácnosti. “Kéž by tak náš koš byl bezedný,” pomyslí si leckdo. A co když tohle přání není tak docela z říše sci-fi? Umí ho, tedy alespoň částečně, vyplnit malý, ale výkonný kuchyňský pomocník, který se jmenuje drtič odpadu.


Skoro polovinu všeho, co se ocitne v odpadkovém koši, tvoří takzvaný organický odpad. Ten vzniká zejména v kuchyni – patří sem zbytky jídla, slupky od ovoce a zeleniny, skořápky z ořechů a vajec, kosti a spousta dalšího. A právě to je důvodem, proč musíte s odpadky chodit tak často. Obzvlášť v létě se totiž umí připomenout nepříjemným odérem, který se line z koše. Drtič odpadků si s nimi umí rychle poradit.

Jak drtič vypadá a jak funguje?

Drtič kuchyňského odpadu se umisťuje na místo sifonu u kuchyňského dřezu. Veškeré potravinové odpady a zbytky pak jednoduše vhodíte do dřezu a průběžně je shrnujete přímo do komory drtiče. Zároveň pouštíte studenou vodu, která srazí tuky z potravin a odplaví je. Pokud byste pouštěli vodu teplou, tuk by se usazoval na stěnách odpadních trubek. Drtič spouštíte jen tehdy, když jej potřebujete použít. Dřez můžete samozřejmě používat jako obvykle.

Když drtič zapnete a nahrnete do jeho hrdla odpad, v drtící komoře se začně otáčet kovový talíř. Odpad dopadá na rotující talíř a odstředivou silou je odhazován na okraj komory, kde jej strouhá prstenec s hrubými stěnami. Odstředivá síla pak drobné kousky společně s vodou vyplaví vodovodním potrubím do kanalizace. Kousky jsou tak malé, že nehrozí ucpání odpadu.

Co se stane, když vám do hrdla drtiče omylem spadne třeba příbor? Drtič se automaticky zastaví díky speciální pojistce proti přehřátí motoru. Když pak předmět odstraníte, stačí pojistku opět zapnout a můžete pokračovat. Nemusíte se bát ani zranění. Přístroj nepoužívá žádné nože ani ostré čepele. Pokud byste náhodou vy nebo vaše děti strčilli prst až do drtící komory, můžete se maximálně trochu strouhnout o hrubé stěny prstence.Co všechno se dá drtit a co už ne

Drtit můžete v podstatě všechno, co se v přírodě rozloží. Tedy například brambory a slupky z nich, slupky od ovoce, zeleninu, kousky masa, šlachy, klouby, kuřecí kosti, zbytky a odřezky z ryb, skořápky z ořechů a vajec, staré pečivo i pecky od ovoce. To ale není všechno, drtič zvládne i kávovou sedlinu s filtrem z překapávače, čajové sáčky, ubrousky, párátka, obsah popelníku nebo papírové kapesníky. Zpracování kostí a pecek trvá maximálně deset sekund.

Drtič však naopak nekrmte kovy, sklem, porcelánem, igelitem a plasty, koženými předměty, kameny či slupkami od cibule a kukuřice.

Na českém trhu je k dostání řada modelů pro malé i větší domácnosti. Jejich cena se pohybuje v závislosti na výkonu kolem deseti až patnácti tisíc korun.

Autor: Zuzana Fuxová
Foto: DoKuchyne.cz, Drticeodpadu.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít