Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Kolik „žere“ váš sporák/trouba? 07.04.2009

Pokračujeme v hledání možných úspor ve vlastní domácnosti a to nás opět přivádí do ráje domácích elektrospotřebičů, do kuchyně. Jak jsou na tom sporáky z hlediska úsporného provozu – vyplatí se plyn, elektřina anebo jejich kombinace? A jak pomáhají ušetřit moderní trouby?


Kombinovaný sporák – zlatá střední cesta

Obecně platí, že plynový sporák je finančně méně náročný, plynové hořáky se totiž dají snadno regulovat. Zato plynové trouby či grily už na tom s úsporným provozem tak slavně nejsou, jelikož jejich regulace ohřevu a teploty je značně omezená. Elektrická trouba ale naopak v porovnání s tou plynovou vyniká přesností regulace, rychlostí a rovnoměrností ohřevu i pečení. Kombinace plynových hořáků a elektrické trouby je proto nejvýhodnějším, a tedy i nejžádanějším řešením na trhu.

SpořímeOtevřít galerii »Elektrické plotýnky nám příliš neušetří

V případě elektrického sporáku máme na výběr mezi klasickými litinovými plotýnkami, běžnou sklokeramickou deskou nebo deskou s indukčním ohřevem. Jak už bylo zmíněno v předešlém článku o vařičích a varných deskách, v našich domácnostech zatím spíše převládají klasické litinové plotýnky. Ty však za novějšími varnými deskami zaostávají hlavně co se týče doby ohřívání a setrvačnosti při regulaci teploty, čímž samozřejmě rostou nároky na energii či plyn. Svému účelu však také slouží a pokud se zrovna nenabízí možnost je vyměnit, můžeme se o úspory pokusit i s nimi. To znamená především dbát na to, aby při vaření na plotýnce velikost hrnce odpovídala velikosti plotýnky, a zakrývat nádoby během vaření pokličkami. Zabráníme tak alespoň zbytečnému prodlužování ohřevu.

SpořímeOtevřít galerii »Sporáky samostatně stojící versus vestavby


Při rozhodování mezi samostatným a vestavným sporákem je výběr volně stojícího bezesporu tou levnější a jednodušší variantou – zejména díky nenáročné instalaci. Méně příjemnější už je ale ona obávaná mezera, která vznikne při umístění takového sporáku vedle kuchyňské linky a je pak hodně neoblíbená na čištění. Je také potřeba dát pozor na izolování okolních skříněk a nábytku a na udržení určité vzdálenosti od stěn (vzadu i zboku) tak, aby mohl vzduch proudit kolem spotřebiče. Vestavná varianta je v mnoha ohledech asi atraktivnější, překážkou však mohou být jak cena, tak dispozice kuchyně.

Mikrovlnky s innowave


Menší porce a pokrmy s hmotností do 400 gramů se vyplatí ohřívat spíš v mikrovlnné troubě. Lepší a rovnoměrnější rozmrazování poskytnou mikrovlnné spotřebiče s invertní technologií, neboli innowave. Při výrazných úsporách času (přibližně 10 %) a energie (až 15 %) je navíc zachován vynikající výsledek rozmrazování i vaření, protože se potraviny ohřívají rovnoměrně jen s minimální odchylkou teploty středu a povrchu.

SpořímeOtevřít galerii »Trouby s funkcemi úspor


Moderní trouby mají různé speciální programy a bývají také vybaveny například teleskopickými výjezdy plechů, výklopným grilem, kombinací způsobů pečení, ochlazováním dvířek, vnitřním osvětlením trouby během pečení atd. Samozřejmostí každého spotřebiče by měla být dětská pojistka. Z hlediska úspor času, a tedy i energie, mohou být zajímavé i některé další funkce. Kupříkladu ukazatel zbytkového tepla umožňuje pokrm dovařit nebo udržovat teplý bez dalšího přísunu energie a zároveň upozorňuje, že varné zóny jsou stále ještě horké. Užitečné jsou i funkce na zajištění rovnoměrného proudění horkého vzduchu (lze tak péci v několika úrovních a aroma pokrmů se přitom nemíchají) či funkce rychlého předehřátí trouby.

Autor: Gábina Janků
Foto: Appliancist.com Až zcela naplněnou myčku se vyplatí zapnout Fagor - samostatná sušička je výhodnější Chladničku je třeba vhodně umístit Indukční varná deska od Miele Klasickým plotýnkám ještě zdaleka neodzvonilo Menší myčky jsou sympatické, ale neefektivní Moderní myčky jsou krásné a úsporné zároveň Nižší teploty znamenají nižší spotřebu Pultové mrazničky jsou úspornější než skříňové Snížení vnitřní teploty znamená větší spotřebu Stabilita pračky je důležitá pro odstřeďování Tlakový hrnec - pomocník do každé domácnosti Vysavač Vysavač Vysavač

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít