Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Kolik „žere“ váš vařič? 23.03.2009

Časová náročnost kuchtění a přípravy pokrmů se jistě liší domácnost od domácnosti, co však máme všichni společné, je právě zájem o úspory v energiích vynaložených na vaření. A to může platit jak pro energii elektrickou, tak pro tu námi vynaloženou. S novými technologiemi totiž lze výrazně ušetřit na elektřině i na dřině.


To však neznamená, že klasickým sporákům už definitivně odzvonilo. Kdepak, nové modely přicházejí se spoustou zajímavých funkcí. Navíc zefektivnit lze provoz i starších zařízení, která to „své“ ještě nemají za sebou a od nichž se dá očekávat, že nám ještě nějaký ten rok dobře poslouží. Sporáky spolu s troubami si však necháme až na příští „úsporné“ pokračování, zatímco dnešní článek věnujeme varným deskám a samotnému průběhu vaření. Jak tedy při vaření zbytečně neplýtvat?

SpořímeOtevřít galerii »Varné plotýnky mají nižší spotřebu


A to až o 60 %. I když jsou moderní varné desky stále poměrně nákladnou investicí, nutno uvést, že cena pořízení je adekvátní s ohledem na výhody, které tento pokrokový způsob vaření s sebou přináší. Výhody se vedle jednoduché a podstatně rychlejší přípravy jídla (i následného úklidu a údržby) týkají především toho, co nás nyní zajímá nejvíc – úsporného provozu. Varná deska totiž snižuje ztrátu energie při rozehřívání, čímž je zároveň i daleko bezpečnější než klasická plotýnka. Rovněž regulační čas při změnách nastavení elektrické desky je mnohem kratší. To vše díky principu vytváření tepla a jeho izolace. Teplo vytváří odporový drát, který je zespodu tepelně izolován, takže hřeje pouze směrem nahoru do vymezené části. Zbytek desky se zbytečně nezahřívá, povrch tedy zůstává bezpečně studený.

SpořímeOtevřít galerii »Indukční ohřívání – nejdokonalejší technologie?


Chce se říci, že ano. Sklokeramické desky s indukčním topným tělesem jsou momentálně považovány za jednu z nejšpičkovějších technologií pro domácí kuchyně. Umožňují ohřívat přímo dno nádoby, čímž jsou ztráty při přechodu tepla zcela nepatrné. Oproti ostatním deskám – elektrickým či plynovým – se indukčním ohřevem uspoří téměř polovina elektrické energie i času. Na teplotu potřebnou pro přípravu pokrmu se rozehřejí během pouhých dvou minut. Díky indukčním cívkám, které vytvářejí elektromagnetické pole, se dosahuje onoho kýženého efektu, kdy se velikost indukčního pole přizpůsobí přesně na velikost nádoby. To znamená, že se spotřebovává přesně tolik energie, kolik je nezbytně nutné (k ohřevu hrnce). Jestliže pak hrnec s plotýnky sejmeme, přenos energie se okamžitě zastaví a dochází k minimální tvorbě zbytkového tepla. Výhodou je také čištění indukčních varných plotýnek. Jelikož se plotýnky neohřívají, nemůže se ani nic připálit.

Vše pracuje na systému elektromagnetického pole, a to si žádá i nádobí s magnetizovaným dnem, tedy pouze kov. Jelikož však feromagnetický materiál - ocel, smaltovaný kov či litina, nerez apod. – není v případě kuchyňského nádobí žádnou raritou, můžeme za patrně největší překážku považovat již zmíněnou cenu.

SpořímeOtevřít galerii »Pro delší ohřívání radši tlakový hrnec


Ten, jak známo, využívá vaření při vyšších teplotách, kterých dosahuje vysokým tlakem uvnitř nádoby. Uvnitř tlakového hrnce je při vaření teplota vyšší, než jaké bychom dosáhli běžným vařením. A právě tohle pro nás představuje významnou úsporu elektrické energie, respektive plynu. Takové vaření je pak nejen ekonomické, ale také velmi rychlé. Nehledě na to, že tlakový hrnec potravinám zachovává jejich chuť.


Autor: Gábina Janků
Foto: Appliancist.com 1 - Plynový hořák lze snadno regulovat, elektrický nikoliv Až zcela naplněnou myčku se vyplatí zapnout Fagor - samostatná sušička je výhodnější Chladničku je třeba vhodně umístit Menší myčky jsou sympatické, ale neefektivní Moderní myčky jsou krásné a úsporné zároveň Moderní trouby nabízejí různé funkce úspor Nižší teploty znamenají nižší spotřebu Pultové mrazničky jsou úspornější než skříňové Snížení vnitřní teploty znamená větší spotřebu Stabilita pračky je důležitá pro odstřeďování Vysavač Vysavač Vysavač

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít