Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Kolik „žere“ vaše lednička? 02.03.2009

Máte doma ledničku s chladničkou? Nepochybně ano. A víte jistě, že vás tito nepostradatelní domácí pomocníci nestojí víc, než je nezbytně nutné? Můžete to snadno zjistit, máme pro vás pár tipů, jak snížit jejich energetickou spotřebu, aniž byste je nutně hned museli měnit za nové - úspornější.


Úspornější provoz vaší domácnosti se snadno obejde i bez jakýchkoliv investic, stačí mít na paměti pár skutečností a přijmout jistá opatření. Zkrátka jen dělat něco jinak – úsporněji. Přinášíme vám pár rad, jak u spotřebičů snížit jejich energickou spotřebu a zamezit tak zbytečnému plýtvání čím dál dražší elektřinou. Úžasné na tom je, že vás to nebude nic stát, naopak tím můžete jen získat. Dnes se tedy zaměříme na asi nejnepostradatelnější domácí spotřebiče – na ledničky a mrazničky.

SpořímeOtevřít galerii »Máte „áčko“ nebo starožitný kousek?

Z běžných domácích elektrospotřebičů jsou to právě chladničky a mrazničky, které pro svůj v podstatě nepřetržitý chod spotřebují nejvíce energie. Už při samotném pořizování se proto vyplatí všímat si jejich energetické náročnosti, což v naší praxi znamená koukat hlavně na energetické štítky. Ty jednoznačně oddělují spotřebiče od těch nejúspornějších (A, případně ještě i B) až po ty méně úsporné (C, D), přičemž chladničkám ve třídě horší než D už snad definitivně odzvonilo. A věřte tomu, že rozdíly mezi jednotlivými modely jsou dost výrazné, například se potvrdilo, že takový deset let zastaralý model má spotřebu energie až o polovinu vyšší než dnešní moderní chladničky.

Chladnička potřebuje chlad

Chladničku nebo mrazničku neumisťujte příliš blízko ke stěně, do rohu nebo dokonce do výklenku, neboť to výrazně omezí jejich výkon. Ze stejného důvodu není ani dobré do blízkosti ledničky stavět tepelné spotřebiče, tj. třeba sporák, vařič, mikrovlnnou troubu, gril apod. Naopak ta pravá „půda“ pro chladničku/mrazničku je na suchém, spíše chladnějším místě. Teplota okolního vzduchu by však neměla klesat pod 16 °C.

SpořímeOtevřít galerii »Dvířka musí dobře těsnit

K běžnému provozu je zcela postačující teplota uvnitř chladničky +5 °C, pokud ji snížíte, musíte počítat se zvýšenou spotřebou energie. Rovněž dobré těsnění dveří chladničky a mrazničky je velmi důležité a je třeba aby přiléhalo po celém svém obvodě. Zatímco u nového spotřebiče je vše samozřejmě v pořádku, po čase domácího užívání, kdy se dvířka ledničky doslova netrhnou, může těsnění trochu povolit. A proto není od věci jej čas od času přetřít navlhčeným hadříkem (stačí teplou mýdlovou vodou). Některé modely jsou dokonce vybaveny alarmem, který vás upozorní v případě, že jste dvířka dostatečně nedovřeli (a uvnitř se tak zvyšuje teplota).

Věčný fenomén odmrazování


Mrazničku je nutné pravidelně odmrazovat, protože vrstva námrazy se chová jako izolace. Dokonce už třímilimetrová námraza znamená nárůst spotřeby elektřiny. Navíc mrazák (a potažmo i lednice) pak ruší hlukem častějšího náběhu motoru. Naštěstí funkce automatického odmrazování, která se stará o to, aby se na vnitřní straně netvořil led, už se dá skoro pokládat za standardní výbavu. Mnohým tak nutnost odmrazování už odpadla.

SpořímeOtevřít galerii »Výhody pultových mrazniček

Nejen velký objem (u těch největších dokonce i přes 500 litrů!) je velkou předností pultových mrazniček, ale také jejich energetická náročnost - respektive nenáročnost. Pultové mrazničky spotřebují díky svému tvaru přibližně o 15 % méně elektřiny oproti skříňové klasice. Mezi nejúspornější mrazničky, a to nejen ty pultové, dlouhodobě patří modely značky Liebherr. Pozadu však nezůstávají ani další výrobci operující na našem trhu: Ardo, AEG-Electrolux, Ariston i další.

Autor: Gábina Janků
Foto: Appliancist.com 1 - Plynový hořák lze snadno regulovat, elektrický nikoliv Až zcela naplněnou myčku se vyplatí zapnout Fagor - samostatná sušička je výhodnější Indukční varná deska od Miele Klasickým plotýnkám ještě zdaleka neodzvonilo Menší myčky jsou sympatické, ale neefektivní Moderní myčky jsou krásné a úsporné zároveň Moderní trouby nabízejí různé funkce úspor Nižší teploty znamenají nižší spotřebu Stabilita pračky je důležitá pro odstřeďování Tlakový hrnec - pomocník do každé domácnosti Vysavač Vysavač Vysavač

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít