Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Kolik „žere“ vaše myčka? 16.03.2009

V našem pátrání po možných úsporách při provozu běžných domácích spotřebičů pokračujeme, tentokrát se zaměřením na čím dál oblíbenějšího kuchyňského pomocníka – myčku nádobí. Ušetří vám nejen čas, ale také vodu a energii. To ovšem za předpokladů, že jste si dobře vybrali a zároveň i víte, jak ji efektivně používat.


Než umyjete tu horu nádobí po dobrém jídle (nebo v horším případě po několika dobrých jídlech za posledních pár dní), proteče vám kuchyňským kohoutkem skoro tolik litrů vody, jako byste se naložili do vany. Samozřejmě záleží na způsobu manuálního umývání - praktičtější je to pod tekoucí vodou, ale bohužel také dražší než například v napuštěném dřezu. Zatím jedinými způsoby, jak se umývání nádobí vyhnout, jsou a) stravovat se mimo domov nebo b) vzdát se porcelánu, titanu, nerez oceli atd. ve prospěch plastu a papíru na jedno použití. A jelikož to asi nejsou zrovna lákavé možnosti, nezbývá než mytí nádobí zahrnout do denních úkonů, a tím pádem i do domácího rozpočtu. I zde však lze dosáhnout znatelných úspor.

SpořímeOtevřít galerii »Myčky nádobí a spotřeba

Spotřebu vody a energie u zařízení výrobci udávají na tzv. standardní zkušební cyklus, což představuje „zatížení“ při reálném provozu. Například se udává, že v porovnání s mytím nádobí pod horkou tekoucí vodou má myčka spotřebu energie nižší o 35-60 %. Můžete z toho vycházet při výběru spotřebiče, skutečná spotřeba se však odvíjí od toho, jak se myčka v reálu používá. Nerozhoduje pouze četnost využití, ale hlavně také jeho způsob – od volby programu až po míru naplněnosti. Pokud nádobí není silně znečištěno, úplně stačí místo 60 °C (respektive standardních 65 °C) použít program na 50 °C a hned máte uspořeno kolem 30 % energie. Myjete-li výhradně v myčce, tedy i po běžném stravování a ne jen při příležitostech typu velkolepá rodinná sešlost, rozdíl na energiích bude jistě znát. A samozřejmě opět platí zásada úspornosti číslo jedna: nejvýhodnější je zapínat myčku, až je zcela zaplněna nádobím.

SpořímeOtevřít galerii »Inteligentní myčka šetří námahu i výdaje


Když už myčku, tak určitě takovou, která umí víc než „jen“ umýt nádobí. Vyplatí se myčka buď s tzv. šestým smyslem, která si dokáže sama nastavit nejvhodnější (tedy nejkratší, a tedy i nejšetrnější) program, nebo jakákoliv myčka s možností automatických mycích programů, v lepším případě s bioprogramem. Pořizovací cena není zase tak vysoká v porovnání se spotřebiči nižších cenových kategorií, zato efekt je pak nesrovnatelný a díky automatickému krácení mycích časů je to na měsíčním inkasu rozhodně znát.

SpořímeOtevřít galerii »Velká myčka – víc umyje, víc uspoří
Jako valná většina kuchyňských spotřebičů, i myčky jsou v základním provedení jako volně stojící nebo vestavné. Ty volně stojící pak mohou být ještě podstavné, což znamená, že jim lze odejmout horní desku a zasunout je pod kuchyňskou linku. Ve všech případech je z hlediska úsporného provozu důležité nestavět myčku do těsné blízkosti lednice nebo mrazáku. Pro malou domácnost (1-2 osoby) by měla dostačovat menší myčka – tj. buď s kapacitou 4-6 sad nádobí (55 × 45 × 45 cm), nebo 8-9 sad nádobí (45 × 60 × 85 cm). Jejich provoz však není tak efektivní, jako je tomu v případě největšího typu myček na 12-14 sad nádobí (60 × 60 × 85 cm). Hlavní výhoda velké myčky tkví jednoznačně v kapacitě a úspornějším provozu. Pro čtyř- a vícečlennou domácnost se proto menší modely rozhodně nevyplatí, ale v podstatě všude, kde se o využití myčky uvažuje, je dobré popřemýšlet, zda se víc vyplatí šetřit místem anebo energiemi.


Autor: Gábina Janků
Foto: Appliancist.com 1 - Plynový hořák lze snadno regulovat, elektrický nikoliv Fagor - samostatná sušička je výhodnější Chladničku je třeba vhodně umístit Indukční varná deska od Miele Klasickým plotýnkám ještě zdaleka neodzvonilo Moderní trouby nabízejí různé funkce úspor Nižší teploty znamenají nižší spotřebu Pultové mrazničky jsou úspornější než skříňové Snížení vnitřní teploty znamená větší spotřebu Stabilita pračky je důležitá pro odstřeďování Tlakový hrnec - pomocník do každé domácnosti Vysavač Vysavač Vysavač

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít