Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Kolik „žere“ vaše pračka/sušička? 09.03.2009

Pračku běžně spouštíme i několikrát do týdne, a to nemusíme být zrovna extra početná domácnost. A právě u tohoto spotřebiče víc než u kteréhokoliv jiného můžeme ovlivnit jeho spotřebu – elektřiny, ale i vody. Vedle volby kvalitní značky je totiž nejdůležitější právě způsob, jakým zautomatizovanou péči o prádlo provádíme.


Takovou péči o prádlo dnes představuje automatická pračka, v některých domácnostech ještě doplněná i o sušičku prádla. Tento velkolepý vynález, který z valchy jednou pro vždy učinil nástroj ryze hudební, se zabydlel prakticky ve všech moderních domácnostech. Právem na něj nedáme dopustit a asi bychom bez něj už jen těžko fungovali. Každé takové ulehčení práce je bezpochyby příjemné, na druhou stranu však také něco stojí. A že za elektrospotřebiče rozhodně neplatíme pouze cifru uvedenou na cenovce v obchodě, to je patrně bez debat.

U pračky nás zajímá nejen kolik spotřebuje elektřiny, ale také její spotřeba vody. A samozřejmě i zde platí, že nové typy praček spotřebují mnohem méně (obou surovin) v porovnání se svými staršími předchůdci.

SpořímeOtevřít galerii »Nižší teplota = nižší spotřeba

Věděli jste, že například praním na 60 °C namísto 90 °C můžete snížit spotřebu elektrické energie až o 25 %? Je to tak. Vysoké teploty mnohdy nejsou tak nezbytné, jak by se mohlo zdát. Použitím vhodného pracího prášku lze dosáhnout výborného výsledku praním i při nižších teplotách. Pračka totiž většinu elektřiny spotřebuje právě na ohřev vody, proto se v souvislosti s úsporami tohoto druhu tak často mluví o slunečních kolektorech či tepelných čerpadlech. Předehřátá voda samozřejmě znamená výrazně nižší nároky na provoz přístroje, a tedy i úspory elektřiny.

SpořímeOtevřít galerii »Správný program a délka pracího cyklu

Že je ideální prát až tehdy, je-li pračka zcela zaplněna prádlem, to je známým faktem. Přestože to všichni dobře víme, ne vždy nám náš nabitý týdenní režim dovoluje tak učinit. Co si ale určitě zvládne pohlídat každý, je volba pracího programu - čím kratší, tím lépe pro naši peněženku. Značnou energetickou zátěží jsou i programy vyvářky a předpírky, a proto je určitě lepší je použít, až když je to skutečně nezbytné. A pro úplnost si uveďme ještě i odstřeďování, jelikož spotřebu pračky můžeme ovlivnit rovněž délkou ždímání. Na dobu odstřeďování mohou mít vliv i vnější faktory, mimo jiné záleží také na stabilitě pračky. Pokud nestojí na rovné a pevné podlaze, odstřeďování se může značně prodloužit. To opět představuje zbytečný výdaj za elektřinu, a co víc, dost se tím snižuje i životnost pračky.

SpořímeOtevřít galerii »Sušičky prádla – jaké jsou nejlepší?

Sušičky mohou být samostatné nebo kombinované s pračkou. Výhodou těch kombinovaných je bezesporu minimální nárok na prostor, a tedy zdánlivě ideální řešení například pro klasickou panelákovou koupelnu. Nevýhodou je ale menší výkonnost než jakou mají sušičky samostatné. Opravdu dobře vysušené prádlo získáme z kombinovaných zařízení jen tehdy, pereme-li menší množství (což, jak jsme si výše uvedli, je zase zbytečné spouštění pračky). Kombinovaný spotřebič má rovněž vyšší spotřebu vody a sušení trvá dvakrát déle, jelikož se vždy suší jen polovina náplně. Takový provoz je dost neekonomický a platí tedy, že nejšetrnější a zároveň nejefektivnější péči o prádlo poskytne pouze samostatná sušička. Pro jedno- či dvoučlenné domácnosti sice může mít kombinace pračky se sušičkou svůj půvab, ale to už pak nemůže být řeč o úsporném provozu.

Autor: Gábina Janků
Foto: Appliancist.com 1 - Plynový hořák lze snadno regulovat, elektrický nikoliv Až zcela naplněnou myčku se vyplatí zapnout Chladničku je třeba vhodně umístit Indukční varná deska od Miele Klasickým plotýnkám ještě zdaleka neodzvonilo Menší myčky jsou sympatické, ale neefektivní Moderní myčky jsou krásné a úsporné zároveň Moderní trouby nabízejí různé funkce úspor Pultové mrazničky jsou úspornější než skříňové Snížení vnitřní teploty znamená větší spotřebu Tlakový hrnec - pomocník do každé domácnosti Vysavač Vysavač Vysavač

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít