Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Koupelna má být praktická, ale také útulná 29.10.2010

Změna životního stylu s sebou přinesla také změnu do našich domovů. "Koupelna již není opomíjena jako za časů našich babiček, ale je důležitým místem pro každodenní hygienu a prostorem pro relaxaci. Proto je při jejím zařizování třeba dbát na účelnost a pohodlí," říká Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz.


Koupelnové doplňky propůjčují koupelně její charakteristický ráz. Díky vhodně vybraným doplňkům je možné místnost zútulnit a dodat koupelně moderní vzhled. Navíc výhodou doplňků je, že je můžete snadno a bez větších nákladů vyměnit a proměnit tak celkový design koupelny, záleží pouze na fantazii každého z nás.

Materiál

Na dnešním trhu jsou běžně dostupné koupelnové doplňky vyrobené z kovu, skla, keramiky, plastu či z exotického dřeva, případně kombinující více druhů materiálů. V současnosti patří mezi nejprodávanější doplňky ty, co jsou vyrobeny z nerezového kovu, protože dokonale ladí s umyvadlovými bateriemi. K nejpopulárnějším povrchovým úpravám, stejně jako u baterií, patří satin a leštěný chrom, na něm je však vidět každá nečistota. "Do dnešních koupelen se také vracejí plasty, které dominovaly v socialistických domácnostech. Moderní postupy však zajistily vyšší odolnost tohoto materiálu. Výhodou je rozmanitá barevnost plastů, proto jsou používány k výrobě netradičních veselých doplňků, jako jsou originální držáky na zubní nit či tyčinky do uší nebo lisy na zubní pastu," popisuje Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz.  Vzdušným a něžným dojmem působí zase skleněné doplňky, na nich ale zůstávají patrné stopy vody. Vybírejte tedy předměty s hydrofobní úpravou, která tvaruje kapky do kuliček, jež snadno odtečou z povrchu. Tyto unikátní nanotechnologie zabraňující ulpívání vody a jiných nečistot, jsou používány i u keramiky. Při volbě materiálu bychom totiž měli brát zvláštní ohled na jeho odolnost proti vlhku, aby doplňky rychle nekorodovaly a nevznikala na nich plíseň. Důležitá je také snadná údržba koupelnových doplňků, veškeré výrobky by měly být omyvatelné.

Háčky a držáky

Nezbytností v každé koupelně je množství háčků a držáků, díky nimž koupelna splňuje svou funkci. Primární zásadou při zařizování koupelny je, že každý ručník by měl mít svůj vlastní háček. Ručníky tak budou správně schnout a místnost bude vypadat vždy upraveně. Vhodné jsou také víceramenné držáky, které umožňují ručník rozprostřít. Háčky na ručníky by měly být umístěny minimálně 80 centimetrů nad zemí. Je vhodné je instalovat do výšky až 170 centimetrů od země, tak budeme moci na háčky pověsit také župany a rozměrné osušky. Praktickým řešením držáků na nejrůznější hygienické potřeby jsou drátěné systémy. Zvláště vhodné je umístění těchto poliček do sprchových koutů, kde chybí prostor na odkládání sprchových gelů a šampónů. Drátěné výrobky je možné připevnit běžnými šrouby nebo také gumovými přísavkami, můžeme tak podle libosti měnit jejich polohu. Nevýhodou však je nízká životnost gumy, elasticita materiálu se totiž časem vytrácí a přísavky již nejsou schopny udržet se na obkladech.

Druhy doplňků

"Současný trh nabízí celou řadu doplňků, které zpříjemňují pobyt v koupelně. Výrobky jsou většinou nabízeny v kolekcích. Je tedy možné vybírat jednotlivé kousky nebo perfektně sladěné sady. Můžeme tak volit sety podle materiálů nebo tvarů, nejnovějším hitem jsou kubistické hranaté zařizovací předměty," radí Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz. Doplňky můžeme dělit na ty určené do oblasti umyvadla a k toaletě. K umyvadlu samozřejmě patří účelné držáky na zubní kartáčky, skleničky, držáky či dávkovače na mýdlo a zásobníky na kosmetické tampóny. Praktickým pomocníkem se může stát také držák na fén nebo zvětšovací kosmetické zrcátko. Na toaletu můžeme vybírat z nejrůznějších druhů držáků či zásobníků na toaletní papír a toaletních štětek. Na toaletě se uplatní také držák na osvěžovač vzduchu či stojan na noviny. Těmito praktickými nezbytnostmi však výčet koupelnových doplňků nekončí. Horkou lázeň si můžete například zpříjemnit stojanem na vanu, na který snadno odložíte vinnou skleničku, hořící svíčku či rozečtenou knihu. Chvilku relaxace vám už nic nenaruší. Máte-li v koupelně dostatek prostoru, určitě si dopřejte ten luxus a umístěte do ní toaletní stolek. Vzdušným a moderním dojmem působí nábytek z exotického teakového dřeva. Tento čistě dámský koutek můžete oddělit třeba originálním paravánem, jenž se stane určujícím prvkem koupelny.

Zrcadla


Nepostradatelnou součástí koupelnového vybavení jsou bezesporu zrcadla. Zrcadlo je zpravidla umístěno nad umyvadlem, aby zajistilo pohodlnou hygienu. Odborníci doporučují zrcadlo instalovat minimálně 120 centimetrů nad zemí. Na dnešním trhu můžeme vybírat zrcadla, která jsou součástí skříněk a poskytují tak praktický úložný prostor, ty jsou ideální do malých rozměrů. V koupelně mohou také nalézt své místo samostatné designové kousky, jež se rázem stanou dominantou místnosti. Pomocí zrcadla můžeme rovněž z malé koupelny vykouzlit příjemný prostor, umístěním zrcadla po celé délce stěny totiž dosáhneme optického zvětšení místnosti. K tomu slouží například zrcadlové dlaždice, které můžeme nalepit přímo na stěnu nebo na obklady. U koupelnových zrcadel je výhodou nezamlžující úprava, která umožňuje pohled do zrcadla i po horké lázni. Na trhu je možné pořídit i zrcadla s integrovaným osvětlením či vyhříváním. Pokud jste fanoušky moderních technologií, nesmí ve vaší koupelně chybět zrcadlo na dálkové ovládání, které zapíná světla a vyhřívání, navíc zrcadlo natáčí do stran podle potřeby. "Jestli patříte mezi chronické opozdilce, pořiďte si zrcadlo s vestavěnými digitálními hodinami, které vás upozorní, že je čas odejít do práce," přichází s tipem Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz.

Osvětlení


V koupelně je zvláště důležité kvalitní osvětlení, protože zde často chybí přirozené světlo a uživatelé se musejí spoléhat pouze na to umělé. Na správné osvětlení je třeba dbát zvláště u zrcadel, která by kromě hlavního rozptýleného světla měla být ozařována i světly bodovými. Svítidla mohou být přímo součástí zrcadla nebo mohou být instalována zvlášť. Koupelnové osvětlení by vždy mělo být odolné vůči vodě a splňovat zvláštní bezpečnostní normy. "Žárovky volíme nejčastěji halogenové s teplým zdrojem světla nebo zářivky s denním osvětlením. Pokud rekonstruujeme či nově budujeme koupelnu, je třeba si dobře rozmyslet, jak velké zrcadlo zvolíme a do jaké výšky umístíme bodové osvětlení. Na základě toho budou připraveny elektrické rozvody. V koupelně si můžeme s osvětlením opravdu vyhrát, zkuste umístit bodové zářiče do nik, podhledů nebo do oblasti polic. Uvidíte, že výsledný dojem bude ohromující," slibuje Jiří Urbánek z e-shopu Forliving.cz. Máte-li oblibu ve světelných efektech, objevte kouzlo chromoterapie. Dnešní trh s wellness produkty nabízí například vany s množstvím barevných světel, které podporují uvolnění celého organismu. Levnější variantou jsou led diody, které jsou umísťovány do sprchových hlavic. Proud vody potom příjemně světélkuje.

Koupelnový textil


V neposlední řade je při zútulňování koupelny důležité myslet na koupelnový textil. Ručníky, koupelnové závěsy či předložky dotvoří vzhled celé místnosti, s jejich pomocí je možné dokonale sladit všechny prvky. Při volbě koupelnového textilu je nejdůležitější výběr materiálu. U ručníků a předložek je především významná savost. Nejčastěji se setkáváme s froté ručníky, které jsou savé, rychle schnou a snadno se udržují. Novinkou mezi materiály je modal, který je možné kombinovat i s bavlnou. Tento unikátní materiál ani po opakovaném praní neztrácí barvu ani hebkost. Další netradiční, avšak ekologickou textilií jsou bambusová vlákna. Popularitu si vysloužila díky antibakteriálním a antistatickým vlastnostem. Koupelnové předložky mohou být textilní nebo z umělých hmot, moderní variantou jsou předložky z teakového dřeva. U předložek nesmíme zapomenout na protiskluzovou úpravu, která zaručí bezpečný pohyb v koupelně. Měkké koberce nám navíc poskytnou potřebný komfort při každodenní očistě.

Nina Černá
Foto: Forliving.cz

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít