Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Kouzlo centrálního vysávání 09.02.2009

Zdravý životní styl pro mnohé z nás představuje hlavně kontrolu nad sebou samými – jak se stravujeme, jak se hýbeme. Co už v této souvislosti vnímáme o něco méně, je prostředí, v němž žijeme. A přitom právě jeho vliv na naše zdraví je principiální. Zejména alergici o tom ví své.


Na alergiky, astmatiky a na všechny, kdo se potýkají se zvýšenou citlivostí na prašnost domácího prostředí, se budeme ohlížet i v tomto článku. Tentokrát si představíme některé šetrné způsoby údržby podlahy, koberců a dalších povrchů, mezi nimiž vévodí čím dál rozšířenější technologie centrálního vysávání.

Podlaha je bez starostíVysavačeOtevřít galerii »
Kvalitní podlahovina s minimem textilií a povrchem snadným na údržbu je pro domácí prostředí alergika víc než vhodná. Koberce, různé rohože, předložky, ale kupř. i dekorativní Tapiko a jiné tkaniny sice místnost příjemně oživují (a zároveň i tepelně izolují), jsou však bohužel také pastvou pro roztoče, a tedy semeništěm alergenů. Dnes už je nabídka podlahových krytin opravdu pestrá – např. dlažba nebo plovoucí podlaha jsou velmi dobrou variantou už jen proto, že je stačí dle potřeby přetřít vlhkým hadrem a je v podstatě uklizeno.

Málokdo se však chce vzdát staré dobré klasiky v nejrůznějších barvách, vzorech či materiálech. V takovém případě jsou zásadní dvě věci: vybrat ten správný koberec a kvalitní vysavač.

Když už koberec, tak i dobrý vysavač

S ohledem na potřeby alergiků můžeme za vhodný považovat takový koberec, který má krátký a hustý vlas. Roztoči tak nemají možnost pronikat nikam hluboko pod povrch a není problém je vysát vysavačem. Otázkou kvalitního vysavače jsme se už zabývali v jednom z předcházejících článků (Konec luxování ve víru prachu), VysavačeOtevřít galerii »kde jsme upozorňovali na fakt, že mnohé vysavače sice prach včetně roztočů vysají, ale částečně jej odvádí zase zpátky do vzduchu. Po takovém luxování je pak množství alergenů v prostoru několikanásobně vyšší.

Jaké řešení je tedy pro alergiky nejvhodnější? Vysoce kvalitní vysavač s HEPA filtrem je jakýmsi standardem, současné technologické možnosti však umožňují jít ještě dál. Nabízí se tak zabudování tzv. centrálního vysavače, který vysátý vzduch odvádí zcela mimo obytný prostor (většinou přímo ven z budovy).

Jak vypadá centrální vysavač a co umí?
Systém je založen na dvou základních prvcích - dlouhé vysávací hadici (zpravidla mívá tak 10 m, ale může být i delší) a vysávacím agregátu. Ten se umisťuje např. ve sklepě, na půdě, v garáži, v bytech pak nejčastěji na toaletě nebo pod kuchyňským dřezem. Zkrátka nikde přímo v otevřeném interiéru. Samotné luxování je pak obdobné jako s klasickým vysavačem s tím rozdílem, že do speciální sací zásuvky se nasazuje přímo koncová násadka hadice. Pak už jen procházíte mezi pokoji, aniž byste za sebou tahali celý přístroj a hlavně vypouštěli zpět do vzduchu vysátý mikroprach. Zásuvek je možno nainstalovat několik do různých místností (v případě VysavačeOtevřít galerii »rodinných domů do každého patra). Vzájemně jsou pak propojeny trubním rozvodem ústícím do vnějšího agregátu, a ten vysátý (již přefiltrovaný) vzduch odvádí do venkovního prostoru.

Skutečná čistota je vidět i cítit
Výsledkem je tedy naprosto bezprašný proces luxování – vše, co se vysaje, se z daného prostoru beze zbytku odstraní. A výsledek vaší práce je rozhodně znát. Vysávání se zároveň stává výrazně pohodlnějším, protože vlastně stačí akorát zasunout hadici do zásuvky ve stěně a víc neřešit (žádná výměna sáčků, ani filtru). Samotná instalace by také neměla být takový problém, jak by se mohlo na první pohled zdát. Běžně se provádí jak u novostaveb, tak u starších domů i bytů. Prodejci centrálních vysavačů obvykle nabízejí i jejich montáž nebo zabudování do domu a po odborné konzultaci se tyto zásahy často obejdou i bez jakýchkoliv větších stavebních úprav.

Autor: Gábina Janků
Foto: Centralnivysavace.com
Electrolux Oxygen Plus s HEPA filtrem ETA 1470 Limito bezsáčkový vysavač Hadici k vysavači má doma každý Hoover SL 8123 Slalom, 4730 Kč na MALL.cz Hrncový vysavač vás překvapí svými schopnostmi iRobot ROOMBA 555, 10989 Kč na MALL.cz Ležatý vysavač najdeme ve většině domácností Nefungující  klávesa A a drobky v klávesnici jsou minulostí:o) Parní čistič Hoover VBM 5530 Parní čistič Kärcher DE 4002 Parní čistič SOLAC H011 B2 Steam Jet Parní mop Monster Floor Philips FC 9176 Performer Pro alergiky a astmatiky je kvalitní filtr zásadní Roomba 560 Ruční vysavač nezná hranic - model Electrolux Růžový vysavač splňuje nároky poslední módy:o) Sáček do vysavače Samsung SC9560 Dimension SENCOR SVC 1010 FORTE, 1680 Kč na MALL.cz Smetáček a lopatku s klidem odložte Víceúčelový ležatý vysavač ETA Výrazně nižší spotřeba, supertichý provoz a komfortní ovládání Vysavač Bosch BSG 71636 Vysavač Bosch GL-40 automatic Vysavač Roomba Vysoce absorpční návlek z mikrovlákna Zelmer-Solaris Twi x5500.0HQ

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít