Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona ostrov.jpg

Kuchyň podle vašich představ: Buďte trendy, postavte si ostrov! 11.07.2008

V minulém díle našeho kuchyňského seriálu jsme vás upozorňovali na některá úskalí moderních designových kuchyní a vysvětlovali jsme vám, čemu byste se při stavbě nové kuchyně měli vyvarovat, na co si dát pozor a čím se nedat zlákat. Dnes to překvapivě vezmeme z druhé strany. Podíváme se na některé současné trendy, které hýbou kuchyněmi snad po celém světě.


V samém úvodu seriálu jsme vám slíbili, že se podíváme na novinky a směry, kterými se tato oblast bytové architektury a designu ubírá. V každém článku jsme se tématu moderní kuchyně alespoň letmo dotkli. Dnes mu ale opravdu věnujeme prostor od začátku až do konce. Tak pokud vás lákají kuchyně jako z časopisu, tak čtěte dál.

U baru se vždycky sedí dobřeIdeální kuchyněOtevřít galerii »

Čím se liší moderní kuchyň od té tradiční? Především už to není místo, kde je žena týraná a kde je jejím úkolem jen krmit rodinu vysedávající u televize v další části bytu. Dnes se kuchyně stala společenským místem, místem, kde je člověk rád, a vaření samo pro sebe se stalo společenskou zábavou. Tomu bývá často přizpůsoben i interiér.

Prostor kuchyně bývá často spojený s jídelnou nebo obývacím pokojem tak, aby se kuchař nebo kuchařka necítili izolovaní. Naopak se z kuchyňských linek často vyčleňuje přípravná zóna do středu místnosti a vzniká tak malý ostrůvek, kde se může jeden i více lidí podílet na přípravě večeře a ostatní buď mohou sedět u blízkého jídelního stolu, nebo dokonce na barových stoličkách okolo přípravné zóny. Rozhodně už se striktně neodděluje vaření a společenská zábava, vše se pojí v jedno a tomu jsou přizpůsobovány i interiéry.

Kuchyň nebo obývák?

Dalším trendem, který ale souvisí s tím, že se kuchyně stává společenským prostorem, je její zvětšovaní. V tomto prostoru se totiž začalo opravdu žít, stala se multifunkční. Díky notebookům se stala pracovnou, v početných rodinách je z ní dětský pokoj, stává se jídelnou, obývacím pokojem i studovnou. Aby tyhle všechny činnosti dokázala pojmout, musí tomu být samozřejmě přizpůsobená.

Ideální kuchyněOtevřít galerii »U 110 centimetrů vysoké linky si vaše dítě nenapíše úkoly a návštěva si nedá skleničku vína tam, kde není na co si sednout. Proto do kuchyní přibývají pulty sloužící jako bar se stoličkami a za barem najdeme jídelní stoly dostatečně velké na to, aby si vaši potomci na nich mohli napsat úkoly z matematiky i namalovat výkresy na výtvarnou výchovu. Tak je totiž nejen máte po dohledem, což je výhoda, ale zaměstnaní rodiče jistě ocení, že tak s nimi mohou strávit i více času.

Všechny tyto výhody mají jedno společné – kuchyň se stala místem k životu a přestala být koulí na noze na doživotí odsouzeného. Vaření už je samo o sobě často vnímané jako zábava a tomu je třeba přizpůsobit i prostor. V kuchyni se totiž nevaří, v kuchyni se žije!


Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Vermontrealestate.biz, Foodthought.org Dřevěná kuchyně GREENKITCHEN Whirpool Jídelní židle IDpoint Twister2 Kuchyně z katalogu působí někdy až příliš dokonale Kuchyňská židle IDpoint Eva Kuchyňský stůl IDpoint Alhambra Nerezová kuchyně Oranžová kuchyně Rozkládací stůl IDpoint Argo Vaše kuchyně bude mnohem útulnější a zabydlenější Zelená kuchyně

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít