Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

1.jpg

Kuchyňské spotřebiče: Pět tipů, jak snížit náklady na jejich provoz 11.02.2011

Elektrické spotřebiče se v dnešní době staly nedílnou součástí kuchyně. Co je pro ně typické? V rámci celé domácnosti mají výraznou spotřebu elektrické energie i vody. Níže se proto dozvíte, jakým způsobem můžete snížit náklady na provoz kuchyňských spotřebičů, a tak ulehčit i rodinnému rozpočtu.


1. Pozor na žrouty elektrické energieKuchyňské spotřebiče: Pět tipů, jak snížit náklady na jejich provozOtevřít galerii »

Velkými žrouty elektrické energie jsou v kuchyni především elektrické spotřebiče. Tedy chladnička s mrazákem, sporák, varná konvice, mikrovlnná trouba nebo pekárna chleba. Máte-li doma starší typ těchto spotřebičů (například lednici starou 10 let), zvažte, zda jej nevyřadit a nepořídit si nový, úspornější spotřebič.

Takové pořízení nové chladničky s mrazákem o nejúspornější energetické třídě A vás v důsledku může vyjít mnohem levněji, než kdybyste si ještě ponechali starou ledničku, kterou vám maminka před 10 roky koupila jako svatební dar. Energetická návratnost výměny starého spotřebiče za nový se u praček a chladniček pohybuje v rozmezí od 3 do 6 let, a to podle typu a stáří spotřebiče.

2. Všímejte si energetického štítku
Kuchyňské spotřebiče: Pět tipů, jak snížit náklady na jejich provozOtevřít galerii »

Vybíráte-li si v obchodě nový kuchyňský spotřebič, všímejte si energetického štítku, který je na přístroji nalepen. Na tomto štítku mimo jiné najdete údaje o spotřebě elektrické energie a vody nebo o hlučnosti či účinnosti konkrétního přístroje.

Nejdůležitějším údajem na energetickém štítu je spotřeba elektrické energie – z ní vyplývá i zařazení spotřebiče do třídy A až F. A je v tomto případě nejúspornější energetickou třídou (lze se setkat i s označením A+ a A++), naopak třída F je nejméně energeticky úsporná. Pro zajímavost, například u chladniček je zakázáno prodávat přístroje s hodnocením D a horším.

3. Vsaďte na spotřebiče, které jsou vám šité na míru


O výběru konkrétního spotřebiče rozhodují také vaše aktuální spotřebitelské nároky. To znamená, že byste se měli rozhodnout pro spotřebič, který by odpovídal počtu členů vaší domácnosti a jejich uživatelským potřebám. Od toho se odvíjí například velikost (popř. objem) chladničky s mrazákem či pračky. Podle počtu členů vaší domácnosti můžete zvážit i nákup myčky nádobí – má-li vaše domácnost více než tři členy, bude mytí nádobí v myčce oproti klasickému mytí ve dřezu mnohem úspornější.

4. Přístroje instalujte na vhodné místo
Myčka versus ruční mytí. Co je výhodnější?Otevřít galerii »

Kuchyňský spotřebič byste se měli pokusit instalovat na to nejvhodnější místo. Například, aby byl provoz chladničky s mrazákem co nejúspornější, nikdy nemějte tento elektrospotřebič umístěný vedle topení nebo sporáku a rovněž na něj nepokládejte varnou konvici.

5. Naučte se jednotlivé spotřebiče správně obsluhovat

Nestačí pouze, když si v obchodě vyberete energeticky úsporný spotřebič. Nízká spotřeba energie u konkrétního typu přístroje je dána také jeho správnou obsluhou a údržbou. V první řadě tedy dodržujte pokyny výrobce uvedené v návodu na použití. Dosáhnete tak významné energetické úspory.

Autor: Alena Štouračová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít