Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

MALL.cz radí: Jak vybrat vysavač 12.02.2010

Vysavač je nenahraditelným pomocníkem při udržování pořádku. Moderní přístroje si poradí nejen s kobercem, ale dokážou i vytřít podlahu a vysát tekutiny. Revoluce proběhla i v systému ukládání nasbíraného odpadu. Klasické sáčky nahrazují speciální nádoby, které lze bez problémů vysypávat po každém luxování a zabránit tak množení roztočů a plísní.


Suché nebo mokré sání

Řada lidí se před nákupem rozmýšlí, jestli zůstat u osvědčené klasiky a vysávat suchým způsobem nebo si pořídit vysavač s funkcí mokrého sání. Takové přístroje dokáží vyprat koberec, ale i vytřít podlahu. Na první pohled se jevící univerzálnost v řadě případů naráží na komfort obsluhy. Mokrý proces vyžaduje jiný typ filtrů a při změně technologie se nevyhnete více či méně složitému přestavování přístroje. Proto si nejdříve dobře promyslete, co od svého nového vysavače očekáváte (tedy kromě dokonale čisté podlahy).

Sáček nebo záchytná nádoba
VysavačeOtevřít galerii »

Výsledkem luxování je odpad. Nejčastěji ve formě prachu, vlasů a dalších podobných částic. Jeho zachytávání, manipulace s ním může probíhat hned několika způsoby. "U vysavačů nacházíme dva základní mechanizmy: sběr do sáčku a do pevné nádoby," vysvětluje Petr Král z MALL.cz. Oba systémy mají své příznivce a odpůrce. Tradiční „pytlíkové“ řešení upřednostňuje řada lidí z důvodů historických (jsou na ně z minulosti zvyklí), ale i praktických. Pytlík má dlouhou životnost a při jeho výměně se prakticky nedostáváte do styku s nasbíraným odpadem. Záchytná nádoba oproti tomu šetří náklady (nekupujete náhradní sáčky) a umožňuje komfortní vyprazdňování po každém vysávání. Někomu ale může vadit potenciální styk s prachem v průběhu vysypávání.

Sací výkon versus příkon

Důležitým parametrem s přímým dopadem na kvalitu vysávání je výkon sání a příkon přístroje. Nejčastěji se setkáte s druhým z údajů, který se v kategorii běžných vysavačů pohybuje mezi 1000 – 2000 W. "Reálný sací výkon odpovídá určitému zlomku velikosti příkonu, a to cca jedné čtvrtině," popisuje Petr Král z MALL.cz Mimo jiné je potřeba mít na vědomí, že výkon se stupněm zaplnění sáčku klesá. Vysavač je nepoužitelný bez kvalitní regulace výkonu. Ta může probíhat skokově a přepínačem, v některých případech dokonce přímo ovladačem na madle trubice.

VysavačeOtevřít galerii »Filtry – nutnost nejen pro astmatiky

Současné moderní přístroje disponují pokročilými systémy filtrace proudícího vzduchu. Klasická je kombinace vstupního filtru u sání motoru a výstupní varianty na zadní straně přístroje. Jejich úkolem je chránit zařízení a odstraňovat částice a škodlivé mikroorganismy. Samostatnou kategorií jsou speciální HEPA filtry, odstupňované dle účinku číselnou řadou. Maximální ochranu poskytuje stupeň 13, který je schopen odfiltrovat 99,9 % nečistot. Takové řešení je vhodné (nejen) pro alergiky. Navíc existují i vodou omyvatelné varianty s několikaletou životností.

Trubice a speciální nástavce


Každý povrch má svá specifika, kterým se výrobci vysavačů snaží všemožně přizpůsobit. Speciální nástavce a multifunkční hubice na luxování koberců (kartáčová turbína), plovoucích podlah, čalounění a špatně dostupných prostor bývají často již základním vybavení (neplatí pro turbínu). Samostatnou kategorií jsou nadstavby pro mokré luxování. Rozdíly nacházíme i v trubicích a přívodních hadicích. Teleskopické verze nabízejí komfort plynulého nastavení délky a úsporu místa (zasouvají se do sebe). Někteří výrobci na ně navíc umisťují i více či méně sofistikované ovladače výkonu.

VysavačeOtevřít galerii »Napájení ze sítě nebo akumulátorem

Většina modelů je napájena z elektrické sítě. "V takovém případě je dobré si zjistit, jak dlouhou přívodní šňůru budete mít k dispozici. Není nic horšího, než kvůli úklidu nejvzdálenější místnosti vypínat a znovu zapínat vysavač," upozorňuje Petr Král z MALL.cz. Akumulátorové přístroje tento handicap kompenzují interním zdrojem energie. Nabíjecí baterii nelze srovnávat s 220 volty ze zásuvky a tomu odpovídá i nízký a časově omezený výkon. Ten se pohybuje v řádu minut, typicky 6–8 minut. Drobné „havarijní“ luxování zvládnou bez větších problémů, ale pro pravidelné luxování větších ploch jsou naprosto nevhodné.

Měli byste vědět

Do užitné hodnoty se počítá i komfort spojený s používáním vysavače. Nezapomeňte, že správná konstrukce koleček výrazně zjednoduší posun po zemi, ergonomické madlo luxování schodů. Rovněž tichý chod není standardem. Pokud při luxování vyžadujete maximální ticho, vyberte si model s nejnižší hodnotou hlučnosti (minimum je 68 dB). Jistým bonusem po čerstvě dokončeném vysávání může být všudepřítomná osvěžující vůně. Nemožné? Omyl, díky aromatizovaným tabletám, které se vkládají přímo do pytlíku, může celá vaše domácnost připomínat lesní paseku či jahodové pole. Tedy pokud o to stojíte.

Text a foto: MALL.cz
www.mall.cz Electrolux Oxygen Plus s HEPA filtrem ETA 1470 Limito bezsáčkový vysavač Hadici k vysavači má doma každý Hrncový vysavač vás překvapí svými schopnostmi Ležatý vysavač najdeme ve většině domácností Nefungující  klávesa A a drobky v klávesnici jsou minulostí:o) Parní čistič Hoover VBM 5530 Parní čistič Kärcher DE 4002 Parní čistič SOLAC H011 B2 Steam Jet Parní mop Monster Floor Philips FC 9176 Performer Pro alergiky a astmatiky je kvalitní filtr zásadní Roomba 560 Ruční vysavač nezná hranic - model Electrolux Růžový vysavač splňuje nároky poslední módy:o) Sáček do vysavače Samsung SC9560 Dimension Smetáček a lopatku s klidem odložte Správně zvolený koberec šetří práci i zdraví Víceúčelový ležatý vysavač ETA Výrazně nižší spotřeba, supertichý provoz a komfortní ovládání Vysávací agregát Beam Electrolux se samočisticím filtrem Vysavač Bosch BSG 71636 Vysavač Bosch GL-40 automatic Vysavač Roomba Vysoce absorpční návlek z mikrovlákna Zelmer-Solaris Twi x5500.0HQ

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít