Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Meleme, meleme kávu... 18.02.2009

Meleme, meleme kávu pro dědka a bábu! Kdo by neznal tuto jednoduchou dětskou povídačku. V dnešní době se ale zdá domácí mletí kávy jako přežitek. Většina lidí pije dnes kávu rozpustnou a kdo ne, ten má doma kávovar či presovač, do nějž si koupí kávu už předem namletou.


 Kromě obyčejné Standart směsi, kterou nabízí každé větší potraviny, není úplně lehké kvalitní zrnkovou kávu sehnat. Prodává se ve specializovaných obchodech a kavárnách. Tam si můžete vybrat kávu s exotickou vůní ze všech koutů světa od Asie přes Afriku až po Jižní Ameriku. V těchto obchodech vám kávu také na požádání semelou. Pokud ale chcete mít čerstvou mletou kávu kdykoli si vzpomenete, pak je načase pořídit si na ni mlýnek.

KávovaryOtevřít galerii »Espresso nebo překapávanou?


Aroma kávy je závislé na kvalitě mletí. Espreso, jelikož je jeho příprava rychlejší, vyžaduje nejjemnější namletí. Právě tato jemnost dodává kávě nahořklou chuť. Naopak překapávaná káva může být namleta hruběji, protože se připravuje delší dobu. Espreso z této hrubší kávy by bylo slabé. Je proto důležité vybírat mlýnek podle toho, zda se na něm dá nastavit rychlost a způsob mletí či ne.

KávovaryOtevřít galerii »Není mlýnek jako mlýnek

Možná si při slovech mlýnek na kávu vybavíte staré ruční mlýnky na kličku. I ty můžete sehnat ještě v dnešní době. Prodávají se ale spíš už jen jako dekorace a artefakty upomínající na dobu minulou než jako plnohodnotný domácí pomocník. Jejich princip se zachoval do dnešní doby. Můžete ale objevit i účinné kávomlýnky na kliku, jejímž točením uvedete do provozu kameny. Semelou pomalu ale jistě zrna tak, že nedojde k jejich zbytečnému zahřívání.
Práce s elektrickými mlýnky je mnohem méně namáhavá. Nemusíte už zběsile a do úmoru točit kličkou. Vše zvládnete pouhým stiskem tlačítka. Během mletí se tak můžete věnovat jiným činnostem. Nikdy ale nenechávejte mlýnek naprosto bez dozoru, nevíte co se může náhodou přihodit. Ať nesemelete i to, co nechcete.

Mlýnky na kávu patří mezi volně stojící spotřebiče, jsou skladné a nezaberou místo ve vaší kuchyni. Jsou určené jen pro domácí využití, proto s nimi nepomelete kávu pro regiment vojáků. Na to existují mlýnky profesionální.

Je libo pravou brazilskou kávu?

Práce s mlýnkem je velice jednouchá. Stačí nasypat zrnka kávy, uzavřít bezpečnostním víčkem, nastavit regulátor jemnosti a spustit. Dejte jen pozor, abyste tam vložili správné množství. I u mlýnku na kávu nesmíte přesáhnout rysku označující maximální naplnění. Při překročení této meze by se vám mohlo stát, že vaše káva nebude správně semleta nebo že se vám mlýnek prostě zasekne.

U některých, chytřejších přístrojů si dokonce na displeji můžete přesně nastavit počet porcí, na něž se vám káva pomele, získáte tak třeba kávu přesně na dva šálky k odpolednímu posezení s kamarádkou. Namletou kávu pak už jen vyjměte a nasypte na filtr kávovaru nebo jím pomocí odměrné lžíce naplňte espreso. Pak už stačí zapojit do práce další z vašich šikovných spotřebičů a za malou chvíli si můžete pochutnávat na horkém voňavém moku.
Ani údržba není nijak náročná. Stačí řádně vyčistit víka a zásobník na kávu v teplé mýdlové vodě. Rozhodně je nedrhněte drátěnkou ani jinými drsnými houbami. Je možné, že se vám na přístroji objeví po častém užívání skvrny od kávy. Nebojte se, je to běžné. Odstraníte je tak, že ihned po mletí ponoříte jeho části do mírného odbarvovacího, ne abrazívního prostředku. Váš mlýnek bude vypadat krásně jako nový po dlouhý čas.

Markéta Zelená
Foto: Sxc.hu, Bosch, DeLonghi, Krups Kávovar Bosch TKA6721 Kávovar Eta 7174 90000 PRESTO Kávovar Kenwood CM 485 Philips Espresso HD 5730 Surpresso compact pure white TK 52002

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít