Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka_ovoce.jpg

Mlsejme sušené ovoce, mlsejme zdravě 05.10.2010

Večery v posteli při knížce, hodiny strávené díváním se na film, přestávky v práci – to je jen několik málo situací, které nás umí přimět k tomu, abychom si dali „něco dobrého“. „Dobrým“ se samozřejmě myslí nikoli dobré pro naše zdraví, ale něco co možná nejslanější, nejtučnější nebo nejsladší. Přestože jsme dospělí lidé a víme, jaké jsou následky pravidelných nočních výletů za brambůrkami a čokoládou, málokdo si je zcela odpustí.


Máme-li ale chuť na něco sladké, není čokoláda a gumoví medvídci to jediné, co se nám nabízí. Mnohem zdravější alternativou je sušené ovoce, které také skvěle chutná. Jsou dvě možnosti, jak k němu přijít. Můžete je koupit v obchodě, v tom případě si ale přečtěte složení. Množství umělých dochucovadel a jiných ne zcela organismu prospěšných přísad, které se často do sušeného ovoce přidávají, výrazně otřásá tezí, jak moc je sušené ovoce zdravou náhradou jiných sladkostí.

Babičky sušily v peci

Stále ale existuje možnost kupovat bio sušené ovoce, nebo – sušit vlastnoručně. Tam si již můžete být skutečně složením jistí. Při sušení si možná vystačíte i bez sofistikovaného náčiní. Možná i vaše babička sušila kolečka jablek srovnaná na papíře na topení nebo v troubě, její babička v peci po vyndání chleba. Na vesnicích jihu Evropy zase ještě stále uvidíte fíky, citrusy nebo třeba rajčata nakrájená a rozložená na sluníčku.

Sušení ale můžete provádět pomocí sušičky, která přispěje k tomu, aby bylo „tak akorát“. Toto náčiní přitom není příliš velikou investicí, pořídíte jej za částku kolem tisícovky. Samozřejmě, chcete-li nadstandard, i na našem trhu seženete sušičky nad čtyři tisíce korun. Skutečně dobrá sušička by měla mít ventilátor a termostat, aby se zabránilo vzniku plísní a přílišným ztrátám vitamínů.

Sušit lze téměř vše

A co tedy můžeme sušit v sušičce? Prakticky všechno. Nejpopulárnější je sušení hub, zeleniny a ovoce. Hlívy, rajčata, mrkev, jahody, banány, meruňky, švestky, třešně, šípky – to vše a ještě mnohem víc zvládne zpracovat vaše sušička.


Před sušením ovoce omyjte nebo oloupejte a ne zcela zdravé plody vyřaďte – na sušeném ovoci totiž stěží jedním pohledem poznáte, je-li v pořádku, nebo ne. Ovoce je dále třeba nakrájet na plátky, měsíčky anebo kolečka. Sušíte-li ovoce s jádry, ty také předem odstraňte. A to nejdůležitější – na sušení vybírejte jenom plody zralé a s plnou chutí. Ovoce musí být dostatečně sladké, kyselá švestka nebude sušená chutnat o nic víc než čerstvá.

Při konzumaci mějte na paměti, že jakkoli je sušené ovocí zdravější než většina sladkostí, které běžně kupujeme v obchodech, má stále velice vysoký obsah cukru a rozhodně není bez kalorií – to platí zejména o sušených banánech, které jsou energeticky velmi bohaté. Pořád ale zůstává mnohem lepší alternativou k čokoládovým tyčinkám a slaným chipsům.Náš tip:

Hrajeme si… se švestkami
Což takhle usušit si… salát?Autor: Jana Kovačovská
Foto: Vareni.cz, Sxc.hu

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít