Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_aukceI.jpg

Nakupování na internetové aukci eBay.com 15.03.2008

Kdo si oblíbí nakupování na internetových aukcích u nás, bude ho určitě zajímat nakupování v zahraničí. Proč nezkusit něco jiného a nového? Ačkoli se to může stát složité, není tomu tak. Stačí se naučit pár anglických pojmů, zaregistrovat se a nakupovat. A malý anglicko-český slovníček taky nebude k zahození.


Server eBay.com začal na světovém trhu fungovat už v září 1995. Hlavní cílem bylo spojit trhy celého světa. Každý den spojuje miliony lidí ze 39 zemí, v současné době má 276 milionů registrovaných uživatelů. Hlavní vedení společnosti je v Kalifornii. Lidé, kteří zde obchodují, jsou jiné národnosti s jinou kulturou, mají rozdílné finanční možnosti a mluví jinými jazyky. Jak firma tvrdí, lidé se mohou spojit a více se poznat. Učí se, vzájemně se ovlivňují a samozřejmě se vzdělávají, jak o obchodu, tak i jazykově.
Mapa a kompas
Jak začít a jak obchodovat? Tady je malý a jednoduchý návod. Nejprve musíme do vyhledávače zadat server www.ebay.com a v pravé části kliknout na odkaz "register“, kde se snadno zaregistrujeme. Musíme vyplnit: first name (jméno), last name (příjmení), street address (adresa ulice), city (město), postal code (PČS), country or region - see all countries – Czech republic (stát, po kliknutí vybrat ČR), create your eBay user ID (zadat uživatelské jméno, které budeme používat pro obchodování), create your password (zvolit si heslo), re-enter your password (potvrzení hesla), pick a secret question (výběr kontrolní otázky pro případ, že bychom zapomněli heslo a zvolit odpověď), date of birth (datum narození), I agree (potvrzení, že souhlasíme s podmínkami serveru).

Po zaregistrování obdržíme potvrzovací e-mail, kde klikneme na odkaz a do kolonky napíšeme kód, kterým přišel ve stejném e-mailu, jako odkaz v bodě 1. A je hotovo, nyní se můžeme vrhnout do samotného obchodování, které se příliš neliší od obchodování na českých internetových aukcí. Poslední dobou je maximálně in vše od Applu, proto si zkusíme koupit mp3 přehrávač iPod. Vybereme kategorii – consumer electronics – search – zadáme „iPod“. Zobrazí se všechny odkazy, které obsahují slovo radio. Stačí si z nabídky vybrat, a přihazovat stejným způsobem jako na aukru.cz, přihazuje se pod odkazem ,,place bid“. I princip ukončování aukce a výhry aukce je stejný jako u nás.

Zvolte správnou taktiku

Nedoporučujeme se do nakupování vrhat po hlavě. Než začneme, měli bychom se po serveru pořádně rozhlédnout, a když si vybereme produkt, pečlivě si o něm přečíst a jeho dražení pár dní sledovat. Budeme-li mít to štěstí a aukci vyhrajeme, budeme informováni e-mailem a na našem kontě My eBay. Zelená barva zobrazuje vyhrávané aukce a červené barva ukazuje aukce, kde naše nabídnutá částka není nejvyšší. Největší šance na úspěch je v aukcích, které končí v nestandardní čas, např. někdy v noci.

V případě vyhrané aukce klikneme na odkaz Buy It Now a následuje platba pomocí portálu PayPal, která je bezpečná a okamžitá. Prodejce má na svém kontě platbu okamžitě, kdy vy díky tomuto systému platbu provedete. Zvolíme Pay Now a Pay Pal, kde se nám zobrazí faktura, kterou potvrdíme. Na evropském kontinentu dochází většinou k platbám převodem z účtu. Koupený produkt je nám doručen poštou přímo domu, ale pozor, někdy se stává, že poštovné je dražší než samotný produkt. Standardní doba na doručení je asi 10 dnů, pokud by se stalo, že do té doby produkt neobdržíme, měli bychom se obrátil na help linku eBay.com.
Visa
V případě, že nebude chtít použít Pay Pal a prodejce nebude chtít přijmout platbu z jiné země než ze své nebo když budete mít strach použít svou platební kartu, je možné využít služby asistovaného nákupu, který nabízí společnost Zásilkováslužba.com. Na webových stránkách se dozvíte jednoduchý postup, jak se zaregistrovat a jak zaplatit. Stejná společnost nabízí posílání nakoupených věcí v USA hromadně přes její centrálu v San Franciscu – tato služba se nazývá virtuální poštovní schránka. Zboží si necháte zaslat na centrálu firmy v San Franciscu a pak hromadně na svoji adresu. Vše můžete sledovat a řídit virtuálně. Samozřejmě nic není zadarmo a i za tuto službu se platí. Záleží na tom, na jak dlouho budete mít virtuální schránku pronajatou. Je to od 9,90 – 70 dolarů. Standardní poštovné se pak pohybuje okolo 300 Kč.

Další poplatky?

Poslední informace je o DPH a clu. Při nakupování ze států mimo EU s nimi bohužel musíme počítat. Výše cla je 3,5 % z hodnoty ceny zboží. Zboží do hodnoty 45 euro je od cla osvobozeno. V rámci evropské unie poplatky platit nebudeme.

Nové možnosti obchodování, i to je eBay.com. Lze zde koupit výrobky, které se u nás ještě neprodávají nebo jsou příliš drahé. Pevně věříme, že články o nakupování formou aukce vás zaujalo a přineslo nové informace, jak nakupovat jinak.


Autor: Petra Pavlová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít