Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Nejen na kuráž, hlavně na zahřátí 17.12.2008

Při běhání po městě a obstarávání vánočních dárků nám zima může pěkně zkazit náladu. Jak si ji můžeme vylepšit a spolu s ní i přípravu na Štědrý den? Dejte si na adventních trzích nebo doma něco dobrého, teplého na zahřátí. Potěší to nejen váš prochladlý organismus, ale i vaši duši.


Mezi typické vánoční nápoje řadíme především ty teplé, alkoholické, co pořádně zahřejí. Jaký je ale ten nejlepší? Pro námořníky jistě grog, pro rytíře teplá medovina, pro dámy horký ovocný punč a pro každého pak červené či bílé svařené víno. Experimentátoři naopak dávají přednost horké čokoládě s rumem nebo nějakým likérem. Někteří kulinářští mistři a hlavně prodejci u stánků kombinují různé druhy nápojů mezi sebou a nabízejí originální „drinky“ zajímavých chutí, vůní a barev. Kde se ale tyto nápoje vzaly? Jakou mají minulost? A jak se správně připravují?

Grog – pro zdatné nátury Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »

Pojem grog je znám již od poloviny 18. století. 20. srpna 1740 byl přestaven admirálovi britského Královského námořnictva Vernonovi. Ten byl nazýván „Old Grog“. Odtud pochází pravděpodobně název nápoje a jeho spojení s námořníky. Jiná historka říká, že tento název grog použil již v roce 1718 Daniel Defoe. Můžeme si vybrat, která varianta nám přijde zajímavější. K nám přišel grog také z Británie, i když znám byl i v jiných částech, především koloniálního, světa. Tam byly populární různé mutace tohoto nápoje podle národních specifik. Například v Karibiku připravují grog z bílého rumu a vody a ochucují ho grepovým, pomerančovým či ananasovým džusem, skořicí nebo medem.

Klasický grog, tak jak ho známe my, se připravuje všude stejně - z rumu a horké vody, v poměru 1:2. Pokud si ho děláte sami doma, můžete si ho udělat přesně podle vašich představ. Lidské chutě jsou různé, a proto se dnes můžeme setkat s mnoha variacemi na grog a především s mnoha způsoby, jak ho ochutit a dodat mu „grády“. K tomu můžete kromě cukru použít citrónovou nebo limetkovou šťávu a skořici, anebo se inspirovat u jiných národů.

Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »Teplá medovina – sladká jako políbení
Sama o sobě je medovina tradičním nápojem starodávných keltských národů. Na Yukatánu se nápoj vyráběl z medu, kterým si dívky proplachovaly ústa. Díky tomu se do něj dostaly kvasinky a nápoj mohl přírodně kvasit.
Jak již název napovídá, vyrábí se medovina z medu, dále pak z vody a kvasu. Proto bývá nazývána také jako medové víno. Výroba nápoje není vůbec jednoduchá a především je časově náročná. Nejprve se medovina převaří, pak přefiltruje, následuje období kvašení a nakonec se stáčí do malých lahví, kde by měla dozrávat alespoň rok. Sehnat ji můžete v mnoha příchutích – od klasické přes višňovou, oříškovou, nugátovou až po mandlovou a spoustu dalších. Ochucována bývá také různými druhy koření, které se přidává již ve fázi výroby nápoje. Abyste z normální medoviny dostali medovinu teplou není nic jednoduššího, než ji zkrátka a dobře ohřát v hrnku na plotně.

Horký punč – mix chutí
Existuje mnoho druhů punčů – studených, horkých, alkoholických, ovocných, dětských a tak dále. Ten, který nás ale nejvíce zahřeje, je druh punče, jenž k nám přišel z germánské kultury. Němečtí přistěhovalci ho přivezli s sebou i do Ameriky. Jedná se o horký nápoj z různých druhů ovocných šťáv, koření a dále vína, likéru či rumu. Tradiční vánoční německý punč se skládá z červeného vína, flambovacího rumu, cukru. To vše se smíchá, zahřeje a pak zapálí a flambuje, což je velice estetické.


Způsobů, jakými můžete připravit horký punč, je velké množství. Můžete do přípravy zapojit svou fantazii a namíchat si ho podle vlastních představ. Prodává se dokonce i speciální koření přímo na výrobu domácího punče. A dobrá zpráva pro abstinenty. Punč nemusí nutně obsahovat alkohol, můžete ho udělat i bez něj.

Svařené víno – klasická volba Halloween, Mikuláš, VánoceOtevřít galerii »
Jde o teplý nápoj z vína různé odrůdy a kvality smíchaného se směsí koření. V dřívějších dobách se tímto způsobem, kořením a medem, napravovala chuť nedobrého vína, a to se díky tomu stávalo stravitelnějším. Lidé si ho v různých variacích připravují po celém světě už od 19. století. Typicky se svařené víno připravuje z červeného vína a směsi několika druhů koření. V poslední době začíná být oblíbený i „svařák“ z vína bílého a růžového. Stejně jako na punč i na svařené víno koupíte dnes speciální předpřipravené směsi koření. Jejich kvalita a hlavně aroma nedosahuje toho, co nabízí koření čerstvé, s jiným nemíšené. Ochutit svařené víno můžete kromě klasické skořice, badyánu, vanilky a hřebíčku i anýzem nebo fenyklem. Nápoj tak dostane výraznější a ostřejší chuť. Místo citrónu na dochucení doporučujeme pomeranč, mandarinku, jablko nebo limetku.

Sbíhají se vám sliny? Nevadí! Vyrazte s přítelem, přítelkyní nebo třeba s celou rodinou načerpat vánoční atmosféru do ulic a dopřejte si lahodný, ve většině případů však předražený, nápoj na zahřátí. Okamžitě vás pohltí jeho vůně i chuť a přestane vám být zima. A navíc si z takovéto procházky po osvětleném městě s kelímkem něčeho dobrého v ruce můžete udělat příjemnou vánoční tradici.

Markéta Zelená/ Wikipedia.com, Medovina.estranky.cz 
Foto: Cookalmostanything.blogspot.com

Buřty nemusíte jen opékat, ale i grilovat Cukroví tak trochu jinak Čarodějky slaví poslední dubnový den svůj svátek Dárky je možné do obchodu vrátit Dýně nesmí chybět! Halloween i na vašem stole Halloweenské cukroví Jeden ze symbolů Halloweenu Lampion v barvách trikolory LEDkové osvětlení vykouzlí slavnostní atmosféru Odlijte si dýni Paprsky ohně vás spolehlivě zahřejí Revoluční salát k nakousnutí Silný grogse hodí pro tvrdou zimu a tvrdé nátury Strašidelné nádobí Strašidelné prostírání Sunflower Clock od firmy Vitra rozzáří každou zeď Světelné svíčky ubrus nepodpálí Tanec s ohněm vytváří magický dojem Trojrozměrné cukroví bude ozdobou stolu Typické jednoduché kuchyňské hodiny od firmy Seiko Vánoční dáreček Vitra Zoo Timer ve tvaru rybičky pobaví všechny dětičky

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít