Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

mikrvlnka_ikona.jpg

Nejlepší přítel člověka aneb mikrovlnná trouba 09.06.2010

Ano, každý si pod tímto slovním spojením představí čtyřnohého kamaráda s čumákem, který může plnit mnoho funkcí (hlídá, baví děti, dokáže eliminovat slepcův handicap apod.), ale jídlo si v něm neohřejete. Otázka tedy zní – bez čeho si dnešní jedinec nedokáže představit každodenní existenci?


Pomineme-li ranní tlačenici v tramvaji a mimomanželská dobrodružství našich čelních politiků, pak zbývá jen mikrovlnná trouba. A jak dobře tušíte, ta se se psem neslučuje – otřepaná historka o občanu USA, který chtěl usušit svého yorkšírského teriéra v tomto spotřebiči a výsledkem bylo cosi, co raději nebudeme detailně popisovat.

Jak mikrovlnná trouba funguje?

Používají ji téměř všichni, ale jen málokdo zná principy jejího fungování. Vraťme se tedy do studentských let a osvěžme si opět několik fyzikálních pojmů.

Mikrovlnná trouba pracuje především s elektromagnetickým vlněním, nejčastěji o frekvenci 2,45 GHz. Toto vlnění má právě tu zázračnou schopnost předávat „částicím pokrmu“ energii způsobem podobným klasickému šíření tepla (připomeňme si domácí výrobu karamelu v lžičce nad svíčkou – nejprve se ohřejí periferní části lžičky a tedy až chvíli nás začnou pálit prsty – to je právě důkaz postupného předávání tepla mezi částicemi). Při ohřevu jídla se rozkmitávají především molekuly vody.

Proč neprocházejí vlny tělem mikrovlnné trouby, ba ani skleněnými dvířky? Odpovědí je kovová mřížka na dveřích, která, stejně jako kovové pláty tvořící vnitřek komory pro ohřev potravin, brání úniku mikrovln – otvory v mřížce jsou mnohem menší než vlnová délka mikrovln.

S čím si mikrovlnka netyká?

Obecně lze říci, že materiál, z něhož má být vyrobeno nádobí pro ohřev potravin, musí splňovat dvě podmínky – elektromagnetické vlnění jím musí snadno pronikat a zároveň je nutností, aby byl stálý i při vyšších teplotách. Za horní limit můžeme označit hodnotu 120–130 stupňů Celsia.

Proč nesmíme vkládat do mikrovlnné trouby kovové předměty? Struktura kovu obsahuje volné částice, které jsou vlněním obdařovány energií, jejíž hodnota není konstantní, nýbrž je největší v kmitnách vln (průběh vlnění lze znázornit sinusoidou, kmitna je pak vrcholem sinusoidy). Proto některé částice přebírají od vln větší energii a v daných místech může dojít ke spálení materiálu, k nahromadění energie.

Stejně tak neohříváme v mikrovlnné troubě vajíčka ve skořápce či natvrdo – pára, vznikající ve vejci, jej snadno roztrhne. Autor si sám dobře vzpomíná na čočku s vejcem, které po minutové seanci v mikrovlnce zmizelo kamsi za obzor a již se nevrátilo. Pozor tedy na vejce!

Co dnešní mikrovlnky nabízejí?

Autor si osobně nedokáže představit mikrovlnnou troubu, kde je funkce mikrovlnného ohřívání jedinou nabízenou, neboť od útlého mládí je jeho domácnost vybavena troubou, jenž dokáže péci, grilovat, rozmrazovat, sušit ovoce a samozřejmě i ohřívat mikrovlnami. Je pravdou, že díky svým multifunkcím je samotný spotřebič masivnější, ale je nutno dodat, že zastane práci spotřebičů dvou. Trouba tohoto typu dokáže nejen upéci kuře (např. mód „crisp“ – tedy pečení, což je kombinace horkovzdušné trouby, horního a spodního ohřevu a mikrovln) či koláč (horkovzdušná trouba), ale i grilovat (horní ohřev). Nespornou výhodou je možná kombinace jednotlivých módů. Je koláč příliš vlhký, ale na povrchu již krásně zrůžověl? Zkuste jej pak dopéci v režimu mikrovln – prohřeje se zevnitř a kůrka se nespálí.

Autor: Petr Špetlák
Foto: Whirpool

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít