Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

847895_gingerbread_man_doll.jpg

Nejsladší pohádka ze všech 13.12.2010

Víte, která pohádka je ze všech nejsladší? Je to ta O perníkové chaloupce. Každý zná příběh o Jeníčkovi a Mařence, kteří v lese našli domek z perníku a jen tak tak utekli z lopaty zlé ježibabě, která v něm bydlela. A protože perníčky patří k Vánocům, přinášíme vám tip, jak si vyrobit vlastní perníkovou chaloupku, ať už s ježibabou, nebo bez.


Na přípravu je nejvyšší čas, perníky totiž musejí alespoň čtrnáct dní měknout, abyste si na nich nevylomili zub.

PerníčkyMed, rum a kakao...

...zkrátka samé dobré věci jsou součástí receptu na perníčky. Téměř každá domácnost opatruje nějaký osvědčený recept na perníkové těsto. Přesto můžete vyzkoušet následující. Potřebujete kilo hladké mouky, 360 gramů moučkového cukru, dva prášky do perníku, pět vajec, pět lžic másla, dvanáct lžic medu, tři lžíce rumu a tři lžíce kakaa, aby perníky měly správnou barvu.

Nejdřív utřete máslo s cukrem a vejci, pak přidejte med, kakao a rum. Na závěr vpracujte mouku prosetou s prášky do perníku. Pak těsto důkladně hněťte, dokud není vláčné a netrhá se. Pokud si nechcete zničit svaly na rukou, vložte těsto na malou chvíli do mikrovlnné trouby. Přísady se teplem lépe spojí a ušetříte si práci. Pak těsto rozválejte na pomoučeném válu na tloušťku asi půl centimetru a začněte s vykrajováním.

Perníková chaloupkaZahrajte si na velkého architekta

Domeček si můžete navrhnout a rozkreslit sami. Určitě potřebujete čtyři boční stěny a dva obdélníky na střechu. Spodní plát můžete případně pro větší stabilitu nahradit třeba válem na pečení nebo pevnou kartónovou deskou. Podle nálady a zručnosti můžete vyrobit i stromky na okolní výzdobu, komín, okenice nebo figurky lidských postaviček. Fantazii se meze nekladou. Pokud se na projektování necítíte, přijdou vám vhod šablony, které najdete zde.

Pak všechny vykrájené tvary vyskládejte na plech, který jste předem vymazali a vysypali, nebo vyložili pečícím papírem. Pečte asi deset minut při teplotě 200 stupňů. Ovšem každá trouba peče jinak, takže tento údaj berte spíše jako orientační. Perníky by měly být propečené, ne však vysušené. Hned po vytažení plechu z trouby potřete perníčky rozšlehaným vajíčkem, aby se vytvořil hladký a lesklý povrch. Až perníky vychladnou, pusťte se do montování. Stěny spojujte s pomocí párátek, případně přilepujte bílkovou polevou.

A teď už jen zasněžit

Přestože se zahraniční stránky předhánějí obrázky chaloupek s co nejpestřejším zdobením, dáme přednost jednoduchosti. Vystačíme si s bílkovou polevou a moučkovým cukrem. Na polevu je třeba moučkový cukr, vaječný bílek,citronová šťáva, lžíce solamylu a lžička vody. Vše smíchejte, dokud poleva nebude hladká. Pak naplňte zdobicí pytlík (v případě nouze poslouží jakýkoliv pevnější igelitový sáček s ustřiženým rohem) a můžete dát průchod kreativitě. Na závěr celý výtvor zasněžte moučkovým cukrem. Není to nádhera?


Autor: Zuzana Fuxová / Perniky-johana.cz, Pritelkyne.cz
Foto: Sxc.hu, Vira.cz, Brydova.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít