Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

1.jpg

Nenahraditelní zahradní pomocníci 10.05.2011

Sekačky, křovinořezy, vertikulátory, drtiče a kultivátory. To jsou neocenitelní pomocníci, kteří za vás na zahradě odvedou spoustu práce. A navíc vám pomohou pečovat o trávník, záhonek či ovocný sad takřka po celý kalendářní rok.


Rotační a vřetenové sekačky

Na sečení trávníku, které je důležité provádět v pravidelných intervalech a tehdy, dosáhne-li tráva určité výšky, se nejlépe hodí vřetenové sekačky, i když je možné použít také sekačky rotační, které však nezaručují, že trávník bude odpovídat přesně vašim představám.

Vřetenové sekačky najdou využití nejen v okrasných zahradách a anglických trávnících, ale také na fotbalových i golfových hřištích. Tento typ sekačky zaručuje, že trávník bude zelenější, hustší a nižší. Jestliže chcete, abych trávník vypadal co nejlépe, sečte jej pravidelně, zpravidla jednou týdně.

Křovinořezy

Křovinořez je výborným pomocníkem při kosení a prostříhávání travních porostů, křoví a malých stromků. Tento přístroj, který se dokáže dostat i do špatně přístupných míst, je nejčastěji poháněn spalovacím motorem. Křovinořez bývá většinou doplněn o popruhy přes ramena a dvě speciální rukojeti, které jsou určeny pro lehkou manipulaci pro dlouhotrvající pracovní činnost.

Vertikulátory

Přístroj zvaný vertikulátor, jenž je využíván právě v této roční době, umožňuje zbavit se mechu, plevele a odumřelých částí rostlin, které v trávníku mohou postupně vytvořit nepropustnou vrstvu. Nepropustná vrstva neboli travní plsť brání provzdušnění půdy a pronikání vody do půdy. Travní plsť tak způsobuje náchylnost trav k různým chorobám a zkracuje kořenový systém trávníku, kvůli čemuž pak trávník v suchých obdobích rychle usychá.

Vertikulaci za použití motorového vertikulátoru lze provádět dvakrát ročně, ideálně od března do května a od srpna do září. Tento úkon zaručuje především omlazení trávníku. Vertikutace totiž trávník zbavuje travní plsti, která mimo jiné vytváří příznivé podmínky pro vznik nebezpečných plísňových a houbových onemocnění, a provzdušňuje povrch půdy, který pak snáze přijímá vláhu, živiny a vzduch.

Drtiče větví

K univerzálním pomocníkům na každé zahradě patří také drtič větví. Využijete jej zvláště na podzim, kdy se zastřihují větve ovocných stromů. Po rozdrcení větví zůstane pouze sypký dřevnatý materiál, který lze využít k posypu záhonků nebo který můžete nechat kompostovat.

Drtič větví je vybaven spalovacím motorem nebo elektrickým motorem, vždy s vysokým výkonem. Vysoký výkon je přenášen na kvalitní a ostré nože, které rozsekávájí větve. Další důležitá část drtiče větví je násypka, která musí být dostatečně velká.

Kultivátory

Nesnášíte rytí zahrady? Pořiďte si kultivátor. Tento robustní stroj je totiž vhodný k přeorávání, drcení a rytí půdy. Kultivátor je poháněn spalovacím motorem, který přes řemen otáčí sadou nožů. Ty se v pravidelném intervalu otáčejí kolem své osy a půdu drtí, kypří a na povrch vyhazují kameny a kořeny. Jelikož se jedná o robustní stroj, který má velkou sílu, měli by s ním zacházet nejlépe pouze silní, dospělí muži.

Autor: Alena Štouračová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít