Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Není vejce jako vejce 15.04.2009

Po Velikonocích je pravděpodobně i vaše lednice nacpaná tradičními vejci od kuru domácího. Koledníci se radují z obarvených uvařených vajec s obrázky již několik století. Vajíčka jsou zkrátka a dobře pro naše tělo nepostradatelná. Existuje ale mnoho zajímavostí, které o nich málokdo ví.


Vajíčka jsou pro člověka důležitým zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů, ale bohužel i nebezpečného cholesterolu. Proto bychom to s jejich konzumací neměli přehánět a dopřát si jich vždy jen přiměřené množství. Jaké to je? To asi nikdo nedokáže odhadnout. Obzvlášť teď v povelikonočním období se jimi bezhlavě ládujeme. Každý časopis, magazín i specializované internetové stránky jsou přecpané recepty, které nabízejí stovky způsobů na zpracování vajíček. Vybrat si ten nejlepší je pouze na vás. Aby vám příprava pokrmu zabrala co nejmenší množství času, využijte kuchyňské pomocníky. Jaké to jsou, vám povíme v další části článku.

Design minutkyOtevřít galerii »Vejce nebo slepice

Teď se ještě vraťme k samotným vajíčkům, konkrétně k těm slepičím. Znáte to přece, co bylo dřív, vejce nebo slepice? Klasická otázka, na kterou nikdo nedokáže odpovědět tak, aby svou odpověď opřel o pádné důkazy. Je ale spousta věcí, které pravděpodobně o vajíčkách nevíte. A jaké to jsou?
Vaječné bílkoviny jsou obsaženy především v bílku, žloutek je zdrojem biotinu a vitamínů B, A a E. Právě proto mají vajíčka důležité postavení v jídelníčku vegetariánů.

Pozor na alergii


Dále možná nevíte, že bílkoviny ve vejcích jsou příčinou až 20% potravinových alergií. Ty mají různé projevy – od vyrážek a ekzémů až po žaludeční problémy. Tepelným zpracováním vajec, které je nevyhnutelné, se využitelnost bílkovin snižuje. Syrová vejce asi nikdo z nás nemusí. Při jejich úpravě bychom si ale měli dát pozor, a to například v teplém období na zárodky salmonely. V lednici můžete vajíčka skladovat až tři týdny. Nejlepší ale je sníst je co nejdřív, dokud jsou ještě čerstvá.

Design minutkyOtevřít galerii »Cholesterol je hrozba

A jak je to s cholesterolem ve vejcích? Nikdo by se neměl vyhýbat zdrojům cholesterolu, to může vést k poruše jater a pohlavních či hormonálních problémů. Je z toho tedy vidět, že vajíčka do našeho jídelníčku patří. U lidí se zvýšeným cholesterolem se ale nedoporučuje, aby jedli týdně více jak 4 vajíčka. Nedoporučuje se pečení vajec, což si možná málo kdo dokáže představit, protože jak jinak udělat piškot, bábovku či jinou dobrotu. Při pečení totiž vzniká daleko nebezpečnější cholesterol než je v uvařeném vejci.

Design minutkyOtevřít galerii »S čím na vejce?

Kráječ na vejce má doma jistě každý z nás. Přesto stojí za zmínku, neboť bohatá škála, jaká se nám nabízí přináší stále něco nového. Vajíčka už nemusíte krájet jen na plátky, jak tomu je běžně zvykem. Dnes je možné krájet je i na čtvrtky, lodičky, měsíčky či další tvary. V prodeji jsou totiž multifunkční kráječe, které nabízejí více možností porcování. Záleží pak jen na vás, co využijete.

Kráječe seženete velice levně, už od 20 korun, v každých malých domácích potřebách. Základ je vyroben z pevného barevného plastu, krájecí část pak z nerezové oceli. Díky tmu můžete kráječe na vejce použít i ke krájení dalších surovin, třeba brambor a hub. Ostré krájecí struny během několika vteřin spolehlivě naporcují vše, co si přejete.

Design minutkyOtevřít galerii »Miska na vařené vajíčko

Vajíčka už nemusíte vařit jen ve vodě v hrnci. Teď už si ho můžete v klidu uvařit v mikrovlnce bez toho, abyste se báli výbuchu. Do speciální uzavíratelné mističky ve tvaru vejce rozklepněte vajíčko, poté misku uzavřete a dejte do mikrovlnky. Výsledek bude stejný, jako u vaření ve vodě. A ještě si ušetříte namáhavou práci – vajíčko můžete bez loupání sníst rovnou z misky. Tyto mističky s víčky z řady Microline jsou dílem Tescomy. V balení dostanete dva kusy. Příjemné snídani ve dvou tedy nic nebrání. V případě potřeby můžete mističky využít i jako stojánky na již uvařená vajíčka.

Design minutkyOtevřít galerii »Oddělovač žloutku

Někdo si z vás o Velikonocích možná vystřelil a dal vám syrové vajíčko místo uvařeného. Pokud se vám nerozbilo, tak se radujte. Se syrovým vajíčkem toho můžete udělat daleko více než s uvařeným. A co by se vám mohlo hodit na jeho zpracování? Přece oddělovač žloutku. Takový vyrábí například firma Rösle. Nyní už nemusíte složitě přelívat žloutek z jedné skořápky do druhé. Použití oddělovače je naprosto jednoduché. O hranu nádobky rozklepnete vajíčko a celý jeho obsah nalijete do horní mističky. Z té pak bílek proteče do části spodní a neporušený žloutek zůstane navrchu. Do spodní misky se vejde až šest bílků, takže nemusíte mít obavu, že zašpiníte zbytečně další a další nádobí. Oddělovač je vyroben z kvalitní nerezové oceli vhodné i do myčky na nádobí.

K sehnání jsou ale i daleko jednodušší plastové pomůcky ve tvaru naběračky. Ta má na dně dvě úzké díry, kudy bílek bez problémů proteče. Nápaditý oddělovač nabízí i Tescoma. Jeho vzhled je také podobný naběračce. Tento se ale zavěsí na okraj hrnku a tak máte k další práci obě dvě ruce.

A rada na závěr. Křepelčí vajíčka jsou daleko zdravější – obsahují větší počet vitamínů a minerálů a cholesterol vůbec nemají. Sice jsou menší a dražší než slepičí, ale co všechno bychom neudělali pro naše zdraví? Můžete to napřesrok vyzkoušet. Uvidíte, jak se budou koledníci tvářit, když si u vás vykoledují křepelčí vajíčko. A má to ještě jednu výhodu. Odpadne vám starost s barvením, protože křepelčí vajíčka jsou krásně zbarvená sama o sobě.

Markéta Zelená
Foto: Tescoma.com, Roesle.de, Sxc.hu Alessi - Mr. Suicide, špunt do vany Alessi - Pisellino, držáček na tyčinky do uší Beruška Terrailon Blomus - Primo box na vatové tampony Blomus- Squaro odpadkový koš Číňánek Alessi Drobné doplňky oživí stůl Držák na houbu Emily Držák na houbu Friends Držák na houbu Norbert Hogri - Friends Forever zásobník na papírové kapesníky Chlebník Medvídek Pú z Obchůdku u Zlatíčka - Mimishop.cz Chlebník Olli -Koziol Kartáč na nádobí Tim Kočičí pelíšek Koziol Koziol - držák na zubní nit, mýdlenka, háček na ručníky a kartáček na ruce Koziol - Tommy, držák na kartáček Kuchyňský nůž Coco - Koziol Lounge pro vašeho pejska - Koziol Miska pro kočku Miska pro pejska Naběračka Donna - Koziol Ovocný koktejl je chutnou i zdravou svačinkou Panáček Girotodo - Alessi Přesýpací hodiny Salter Ratanový stojan na noviny VLNA Stojan na časopisy Kartel Magazine Rack Stojan na noviny Alfred Stojan na noviny Blomus Seamo Stojan na noviny Blomus Wires Stojánek na vařečku Luigi - Koziol Těstovinový salát s tuňákem Veselé chňapky Veselé chňapky Veselé chňapky Veselý kašpárek zpříjemní smutný konec prázdnin Z hezky prostřeného stolu chutná lépe Zack Genio - stojan na zubní kartáčky

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít