Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikon_kocovina.jpg

Novoroční kocovina - jak s ní bojovat? 00.00.0000

Tak a máme tu Nový rok. Jistě jste byli včera ten konec starého řádně oslavit a dneska vám do hraní příliš není. Hlava bolí, žaludek je na vodě, v ústech sucho a vaše křičící a běhající děti byste nejraději zavřeli na půdu. S kocovinou se toho -pravda - nadělat příliš nedá, ale pár rad pro vás přeci jen máme.


Co je to vlastně kocovina? V podstatě jde o „zánět“, který se v těle vytvoří po požití toxinů, které můžeme najít v každém alkoholickém nápoji. Imunitní systém na toxiny reaguje tak, že uvolní citokiny. A velké množství těchto bílkovin (společně s dehydratací) způsobují kocovinu.

Slovo kocovina původně znamenalo výtržnost a vzniklo obměnou slova kočičina. Ve druhé polovině 19. století se začalo slovo kocovina pod vlivem německého výrazu Kater (které znamená slovo kocour i stav po alkoholovém opojení) rychle rozšiřovat a nabývat dnešního významu. Dříve se také říkalo Katzenjammer (kočičí nářek). I v polštině zůstal základ stejný: kac, kacenjamer, kociokwik (přeloženo jako kočičí kvik).

Sada proti kocovině„Kocovina kit“

Samozřejmě radit nyní, když už je kocovina na světě, že nejlepší prevencí je nepít, není zrovna nejlepší nápad. Když už se stalo, je třeba řešit, jak z toho ven. Rozhodně si připravte velké množství vody a pijte, co žaludek snese. Pomoci může také sprcha a procházka na čerstvém vzduchu. A pak něco teplého do žaludku a studeného na čelo. V zahraničí si pro tyto případy můžou silvestrovští nešťastníci objednat speciální kocovinové sety, které v jednom balení nabízí hrneček na něco teplého do žaludku a sáček na led. Ale nevěšte hlavu, že jste si jej nestihli objednat. On na vyléčení klidně postačí náš recept na polévku a ledovat můžete pomocí jakéhokoliv balíčku z mrazáku.

Takže dobrou chuť a na zdraví. No na zdraví – po zažitku včerejší noci - možná raději ne.


Rychlá česneková polévka

1 palička česneku, 1 lžíce másla, 1 pórek, 1 kostka masoxu nebo zeleninového vývaru, 1 balíček taveného sýra, sůl, mletý pepř, majoránka, 1 l vody

Jak na to?
Česnek rozetřeme nebo prolisujeme a zvolna jej na másle osmahneme, přidáme na kolečka pokrájený pórek, znovu osmahneme a zalijeme vodou. Přidáme masox a krátce povaříme. Polévku zjemníme taveným sýrem pokrájeným na menší kousky, který se v polévce roztaví. Osolíme, dochutíme pepřem a majoránkou a podáváme s opékanými kostičkami chleba nebo žemle.


Autor: Eliška Počarovská
Foto: Sxc.hu, Digitalwarehouse.ie

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít