Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikonka_odpady_leden.jpg

Odpady – třiďme a recyklujme 05.01.2008

Třídění a recyklace odpadu neznamená jenom oddělit plasty od ostatních materiálů. Třídění je také vyčlenění bioodpadu, přehled o tom, kam vyhodit skořápky z vajec, nakolik vypláchnout konzervu od tuňáku před recyklací nebo jestli je třeba odstranit z láhví etikety před tím, než je s dobrým pocitem hodíme do koše na PET.


Základní přehled o třídění odpadu má dnes už asi každý. Zhruba tušíme, že staré noviny nepatří do koše na odpadky, ale do sběru, že staré oblečení je také lepší věnovat charitě, než je hodit do koše. Ale efektivní třídění odpadu je o něco rozsáhlejší téma. Chcete-li, aby vaše domácnost byla o něco „zelenější“, máme pro vás pár tipů. Prvá věc, kromě přímého opětovného užití odpadu, o němž jsme psali minule, je oddělovat již doma jednotlivé druhy sběrných surovin, abychom je pak mohli vynášet do specializovaných nádob.

Speciální koš třídění usnadní

Za tímto účelem si můžete pořídit speciální třídící koš na odpadky. Tyto koše mají několik části, kde každá je určena na jiný typ odpadu. Především když s tříděním začínáte, mohou vám tyto koše pomoci prolomit starý zvyk házet všechen odpad na jedno místo. Při koupi třídícího koše na odpadky dbejte na to, aby měl dostatek částí (na biologický odpad, sklo, kov, papír, PET lahve, plasty, i když například PET lahve nebo sklené výrobky můžeme samozřejmě uskladňovat i jinde) a samozřejmě také, aby byl z recyklovatelného materiálu.
Odpadkový koš na tříděný odpad
Do domácího biologického odpadu můžeme dávat veškeré ovoce a zeleninu nebo jiné rostliny a zbytky rostlin, ale také skořápky od vajec, zeminu z květináčů i sedliny kávy a čaje nebo čajové sáčky. Domácí biologický odpad je pak možné zpracovat kompostováním, což je ideální, pokud máte zahrádku s domácím kompostem. Také existují i kompostovače do domácností, které umožňují zpracování organického odpadu i v bytě.

Noviny zvlášť, časopisy zvlášť, ale také košíčky na pečení...

Do papíru pak tradičně patří všechen papír od obálek přes papírové krabičky od kosmetiky a zničené papírové tašky až po noviny, ale papír je třeba dále třídit. Časopisy na křídovém papíře jsou zvláštní kategorii, stejně tak lepenka. Je třeba je oddělit od novinového papíru. Také existuje kategorie „smíšený papír“, kam lze zařadit všechno ostatní.
Kontejnery
Problematika třídění a recyklování odpadu je poměrně rozsáhlá a něco víc k ní vám přineseme zase příště. Začít ale můžete hned dnes – začněte tím nejjednodušším, vyhozením starých novin do sběrných surovin a starých lahví do speciálních košů.

Každý kilogram odpadu, který se místo spálení recykluje, pomáhá. A výrazně – podle údajů ekologické poradny Veronica se použitím jedné tuny sběrového papíru ušetří asi 17 stromů v lese, uspoří 50 % energie a 40 % vody a sníží znečištění vzduchu o 70 % a vody o 35 % oproti použití nerecyklovaného papíru. Důvod, proč nevyhodit loňské časopisy do směsného odpadu, je zřejmý.

Náš tip: Koše na tříděný odpad vyrábí například společnost Mevatec. Více informací naleznete na jejích webových stránkách na adrese www.mevatec.cz.


Autor: Jana Kovačovská
Foto: Sxc.hu, Mevatec.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít