Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

0 - Ikona.jpg

Přehled domácích čističek vzduchu 24.02.2009

Možností, jak si zkvalitnit vzduch doma, a tím i utlumit čím dál častější respirační obtíže, se nabízí celá řada. Jaký typ přístroje si pořídit záleží doslova na tom, co vám doma „visí ve vzduchu“. Váháte-li, ale zároveň odevšad cítíte, že by to rozhodně něco chtělo, poradíme vám, po jakém spotřebiči se poohlédnout.


Abyste se při výběru neztratili, ale naopak našli přesně to, co k vám domů potřebujete, připravili jsme pro vás malý přehled těchto „spásných“ přístrojů pro alergiky, astmatiky, revmatiky a milovníky čerstvého vzduchu, včetně jejich funkcí. Zorientovat se v nabídce nemusí být pro každého snadné, ale v zásadě existují tři mechanismy pracující na různých principech. Každý z nich má pochopitelně své přednosti i nevýhody, navíc zatímco jedna čistička pro někoho představuje ideální řešení, pro druhého může být z různých důvodů nepřijatelná.

Čističe vzduchuOtevřít galerii »Čističky vzduchu s filtrací

Asi nejčastěji narazíte na čističky s filtrem vodním, HEPA anebo elektrostatickým. Vodní filtry zachycují prašný aerosol, jenž znečišťuje vdechovaný vzduch, do vlastní nádržky s vodou, která zároveň slouží i k ovlhčování vzduchu. Představují tak základní řešení, jednoduchý, ale ne tolik účinný princip. Nicméně pro někoho mohou být zcela dostačující. Jediné, na co se pak nesmí zapomínat, je včasná výměna znečištěné vody ve filtru, aby se v ní nezačaly množit bakterie. Vyšší protiprašnou účinností (přes 90 %) se mohou pochlubit čističe s filtry typu HEPA. Ty totiž prach nezachycují (do vody), ale přímo absorbují. Účinnost je však vykoupena nutností často měnit filtr, a to zrovna v případě vysoké kvality HEPA není právě nejlevnější záležitostí. Navíc ventilátor zabudovaný v těchto čističkách způsobuje mírné vibrace a bývá i slyšet, což také ne každý uvítá. Jako nejlepší volba z uváděných se pak jeví přístroje s elektrostatickým filtrem, které jsou omyvatelné a mají i relativně nízkou spotřebu energie. Jejich provoz je tedy nenákladný a zároveň s nejvyšší protiprašnou účinností, neboť tyto čističky jsou schopné zachytit i nebezpečný mikroprach.

Čističe vzduchuOtevřít galerii »Na ozón a UV-záření radši pozor
Výběr dále rozšiřují čističky využívající sterilizační vlastnosti ozónu, které dokáží vzduch zbavit jak bakterií a virů, tak i pachů nebo kouře. Ale jak známo na vyšší koncentrace ozónu už náš organismus reaguje po svém - únavou, bolestmi hlavy, popřípadě nevolností. A proto koncentrace ozónu, který se v přístroji vytváří, nikdy nesmí překročit stanovené normy. Co do obezřetnosti platí totéž v případě čističek s tzv. fotokatalyzátorem. Ty k očistě vzduchu využívají ultrafialového záření, která sice efektivně zničí toxické látky (a do vzduchu vypustí čistou vodu a oxid uhličitý), ale na druhou stranu kdo by chtěl mít doma takovouto „továrničku“? Obzvlášť když k rehabilitaci vzduchu vede mnoho jiných, bezpečnějších i jaksi „čistších“ cest.

Čističe vzduchuOtevřít galerii »Ionizátory vdechnou do pokoje přírodu
Ionizátory od ostatních čističek vzduchu odlišuje to, že nečistoty nijak nezachycují, ale právě naopak je odpuzují. Prachu se tedy nezbavíte, ale docílíte toho, že vám nebude poletovat vzduchem. Což je právě to, co naše dýchací cesty dráždí nejvíc. Ionizátory urychlují usazování poletujícího prachu, čímž viditelně i citelně snižují koncentraci prašných částic ve vnitřním ovzduší. Přidanou hodnotou vedle nehlučného provozu (bez motorku a ventilátoru) je vytváření malých záporných iontů – aniontů. Ty totiž dodávají vzduchu v interiéru příjemnou čerstvost z přírody, a to se pak teprve dýchá.

Autor: Gábina Janků
Foto: Appliancist.com

Čistič vzduchu BIONAIRE BAP1500, cena 7100 Kč Elektrická aromalampa Eukalyptový olej odpuzuje roztoče I plyšové hračky je nutné čistit Ionizátory LightAir patří mezi designérské skvosty Klasická aromalampa Špičková čistička vzduchu AOS 2061, Air-O-Swiss, cena 6900 Kč Zvlhčovač vzduchu Babymoov Zvlhčovač vzduchu Bionaire BWM 5075 Zvlhčovač vzduchu Philips

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít