Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona olej.jpg

Putování po řecké gastronomii pokračuje 14.05.2008

Jak jsme slíbili, je tu další díl našeho gastronomického putování. Stále jsme ve slunném Řecku a inspirujeme se tamější kuchyní. Tentokrát se podíváme na typické suroviny, které řeckou kuchyni proslavily. Tak si připravte chuťové pohárky, cesta po Řecku pokračuje.


Řekové se pyšní nejstarší kulturní tradicí v Evropě, málokdo si ale tuto tradici spojí právě s řeckou kuchyní. Přitom právě tady nejspíš vznikla nejstarší kuchařská kniha – napsal ji egyptský Řek z Naukratisu. A ač mají dnes kuchaři a kuchařky se vším moderním vybavením mnohé kuchyňské práce ulehčené, překvapivě právě v Řecku se ukazuje, že se kuchyně od antických dob příliš nezměnila.

Není nad vůni ovčího sýra

Už od antických dob najdete skoro v každém řeckém jídle olivový olej, olivy, oregano, čerstvá i sušená rajčata, z masa potom kralují čerstvé ryby, skopové a jehněčí. Ale to, co je pro Řecko naprosto typické a nezaměnitelné, to je štiplavá vůně tradičních ovčích sýrů. Tyto sýry se ještě dodnes vyrábějí na mnoha místech ručně z mléka všude se pasoucích ovcí. Proto se Řecko už téměř 3000 let může pyšnit nejlepším ovčím sýrem na světě.
Olivy a olivový olej
Přeci jen ale málokterý turista si domů z dovolené poveze sýr, zato olivový olej je velmi oblíbeným suvenýrem. Mimo to patří mezi nejvýznamnější řecké vývozní komodity. Proto je dobré říci si o něm něco víc. Výběr toho nejlepšího olivového oleje se dá bez nadsázky přirovnávat k výběru vína. Stejně jako víno, i každý druh oleje má svou nezaměnitelnou chuť, vůni i barvu.

Jeden z nejkvalitnějších olejů na světě je olej Sitia, vyráběný v rodinných stáčírnách stejnojmenného městečka na ostrově Kréta a to pouze ve dvou stupních kyselosti – 0,7 a 0,3. Čím je olej kvalitnější, tím je stupeň kyselosti nižší. Oleje blížící se svou kyselostí k nule jsou opravdu vzácností a používají se i v kosmetice. Řekyně si kvalitními oleji potírají celé tělo nebo si z nich dělají vlasové zábaly.

Nám, běžným Evropanům stačí vědět, že nejlepší oleje jsou ty extra panenské. Ty jsou totiž lisovány ještě při nízkých teplotách a nejsou nijak dál chemicky upravovány. Takže pokud si z Řecka budete chtít přivézt nějaký suvenýr, pak jistojistě sáhněte právě po panenském olivovém oleji a vězte, že neprohloupíte. Ty opravdu vynikající jsou u nás těžko k dostání a navíc často za mnohonásobně vyšší ceny.

Na stromě nejedlé a přitom taková lahůdka

Další řeckou lahůdkou, na kterou tato země láká statisíce turistů ročně, jsou olivy. I v těch jsou obrovské rozdíly, a to nejen v barvě a velikosti, ale i jednotlivé odrůdy se od sebe velice liší a stávají se tak obětí degustátorů. Většinou jsou nakládané do slaného nálevu a plněné papričkou, ančovičkou nebo jen tak vypeckované. Řekové ale vymysleli také úžasnou lahůdku – zapékané olivy s olivovým olejem.
Olivovník
Nejenom zapečené olivy, ale i mnoho dalšího z řecké kuchyně můžete koupit v Řeckém obchodě na www.recky-obchod.cz. Takže pokud se zrovna nechystáte na dovolenou do Středomoří, pak nezoufejte. Středomoří přišlo za vámi!


Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Veda.cz, Sunexpressnews.com, Adriadatabanca.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít