Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

755053_toy_recycling_truck.jpg

Recyklační poplatky: k čemu a kam? 22.04.2008

Již tři roky je v platnosti zákon o recyklačních poplatcích. Neustále se v médiích opakuje, že musíme chránit přírodu, a recyklační poplatky se zdají být jedním z hlavních bodů, jak přírodě pomoci. Kam jdou peníze, které zaplatíme za recyklaci při koupi spotřebiče?


Smyslem recyklačních poplatků je především prevence vzniku odpadních elektrických a elektronických zařízení. Hlavně snížení odpadu, který vzniká kvůli těmto zařízením. Účelem je snaha nezatěžovat životní prostředí před špatným ukládáním takového odpadu. Co to však znamená pro nás jako spotřebitele?

Prodejci mají povinnost přispívat do tzv. kolektivního systému, ze kterého je recyklace financována. Půjdeme-li si koupit spotřebič, můžeme objevit na účtence zvláštní položku "recyklační poplatek". Prodejce má možnost tuto položku přičíst k ceně spotřebiče. Výše poplatku je závislá na druhu spotřebiče, níže uvádíme tabulku s poplatky. Staré a nepotřebné spotřebiče máme možnost odevzdat ve sběrnách. Jejich seznam nalezneme na stránkách Ministerstva životního prostředí nebo na stránkách kolektivních systémů: Elektrowin.cz, Asekol.cz, Remasystem.cz.

Spotřebiče spadající pod tyto poplatky se dělí do třech základních skupin: 1) velké domácí spotřebiče, 2) malé domácí spotřebiče (rozměry menší než 40x80x50 cm) a 3) elektrické a elektronické nástroje. Každá společnost, která recyklaci provádí, může mít jiné skupiny spotřebičů. V tabulce uvádíme pouze přibližné poplatky, které vám jsou přičteny k ceně spotřebiče.

Recyklační poplatky
Skupina spotřebičů Druh spotřebiče Přibližný poplatek
Velké spotřebiče pračky, sušičky, myčky, sporáky a další 120 Kč
Chlazení chladničky, mrazničky 300 Kč
Střední spotřebiče vysavače, varné desky, mikrovlnné trouby 25 Kč
Malé spotřebiče žehličky, topinkovače, váhy, kávovary, fény, holící strojky, kulmy 7 Kč

Peníze vybrané za recyklační poplatky odvádí výrobci a dovozci elektrospotřebičů do kolektivního sytému, ze kterého je financována ekologická recyklace spotřebičů. Firmy, které se účastní kolektivního systému, zajišťují ekologickou likvidaci, zpětný odběr či další využití starých spotřebičů. Kolektivními systémy se zabývá například firma RemaSystem, Ekolamp nebo Eletrowin.

Zaplatit víc za spotřebič se nám nemusí vždy líbit, ale děláme to pro dobro věci. Jak by to tady vypadalo za pár let, kdybychom byli zavaleni starými domácími spotřebiči. Poplatky nejsou tak vysoké, tak proč se jim bránit...


Autor: Petra Pavlová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít