Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Rychlovarné konvice - vše, co potřebujete vědět 27.11.2008

Ranní čaj, káva, kakao nebo taky zdravý oběd – na to všechno vám stačí pár surovin (někdy jenom jedna) a horká voda. Ne vždy ale máme po ruce sporák a někdy jsme také příliš líní. Řešení je jednoduché – rychlovarná konvice. V dnešním článku se dozvíte, v čem jsou její výhody, jak si vybrat tu pravou a jak s ní správně zacházet, aby dlouho sloužila


Zlaté pravidlo při výběru zní – cena by neměla být jediným kritériem, obzvláště jsou-li v domácnosti malé děti. Zvýšený pozor věnujte bezpečnosti konvice. Cenová škála, v níž se rychlovazné konvice pohybují, je velmi široká. Konvici na českém trhu koupíte již za přibližně tři sta korun. Ty nejdražší vám můžou vytáhnout z kapsy až několik tisíc. I když by se mohlo zdát, že rychlovarná konvice je spotřebič, u kterého se „nemá co pokazit“, a tudíž není nutné do něj investovat, není to zcela pravda.

Nešetřete na bezpečnosti a hygieněKonviceOtevřít galerii »

Velmi levné konvice často mívají vážné nedostatky. Některé mají odkrytou spirálu, na které se usazují nečistoty a vodní kámen v hojném množství – především není-li z nerezové oceli, a zároveň jim chybí filtr těchto nečistot. Také nejsou vždy uloženy na podstavci, nemívají regulovanou teplotu, nesignalizují světlem, zda jsou právě spuštěny. Při převržení může nezřídka dojít k nehodě, protože víko není zabezpečeno proti podobným případům a jednoduše se otevře.

Nikdy víc nebo méně vody, než je doporučeno

Tím nechceme říct, že nemůžete najít levnou konvici, která bude kvalitní – je to ale rozhodně málo pravděpodobné. Kromě bezpečnosti (sledujte parametry: bezpečnostní pojistka, uložení na podstavci, víko s bezpečnostním zpomalovačem otevírání, světelná signalizace provozu) si všimněte také, jestli má vaše vybraná konvice vodoznak. Díky němu zjistíte hladinu vody v konvici, čím se vyhnete jednak zapnutí nenaplněné konvice (hrozí její přehřátí) a také zapnutí konvice s hladinou vody nad povoleným maximem (při varu by voda mohla vzkypět ven).

Větší objem vám může pomoci i při vaření

Nezapomeňte na objem konvice – bydlíte-li sami, možná vám budou stačit ty menší s objemem kolem jednoho litru. Potřebujete-li však častěji větší množství vody, nenechte se zlákat někdy nižší cenou malé konvice a investuje do té s objemem kolem dvou litrů. Větší objem se vám může hodit i při vaření – připravujete-li těstoviny, vodu můžete nechat přivést k varu v konvici a pak přelít do hrnce, což vám ušetří čas.

KonviceOtevřít galerii »Pozor na návody

Máte-li téměř vybráno, pozorně si prostudujte návod ke konvici – na letáčcích v obchodě se sice dozvíte základní údaje, ale návod je mnohem podrobnější a pomůže vám rozhodnout se. Konvici nemusíte kupovat v kamenném obchodě – ty internetové často nabízejí mnohem nižší ceny, co je dáno výrazně nižšími náklady na internetový prodej. Není potřeba se těchto obchodů bát – často je provozují samotní výrobci, někdy mají internetové obchody i „kamenné“ prodejní sítě.


 Jak o vaši každodenní společnici při vaření čaje, kávy a minutek pečovat, aby vám vydržela co nejdéle? Dobrá rychlovarná konvice vám může vydržet i několik let a často vše závisí na vás, na uživateli. A aby nedošlo k nehodě, připomeneme si zásady bezpečného provozu. o tedy dělat pro maximální ochranu všech členů domácnosti? Nikdy konvici nepoužívejte na nerovném povrchu, kde se může lehce převrhnout. Nepokládejte ji do blízkosti jiných spotřebičů, obzvláště těch, ze kterých sálá teplo – poškodí-li se umělohmotné části konvice, také může dojít k nehodě. Ale hlavně – šňůru nikdy nenechejte volně viset přes okraj kuchyňské linky. Nespoléhejte se na to, že vaše konvice patří mezi ty nejbezpečnější, které se údajně neotevřou ani při pádu. K takové situaci by optimálně nikdy nemělo dojít.

I rychlovarná konvice může mít horkou rukojeť

Potřebujete-li konvici vyčistit, nikdy neponořujte do vody celou konvici, podstavec se šňůrou již vůbec ne. Při čištění je také třeba konvici úplně odpojit od elektřiny. Následující upozornění se vám může zdát naivní, ale i na to třeba dát pozor: u některých konvic je rukojeť velmi horká. Stává se to především u starších typů s méně dokonalou tepelnou izolací. Zjistíte-li, že se takhle chová vaše nová konvice, nezapomeňte ji uchopovat v rukavici. Též dávejte pozor na unikající páry. Aby se nespálily vaše malé děti, umísťujte konvici raději zcela mimo jejich dosah.

Co se týče údržby konvice, největší „kříž“ je s vodním kamenem, obzvláště máte-li v domácnosti tvrdou vodu. Někteří výrobci doporučují odstraňovat vodní kámen octem nebo octovým roztokem, ve drogérii seženete také speciální prostředky na odstraňování vodního kamene z rychlovarných konvic. Vnitřní prostory konvice čistěte jemně hadříkem.

Vodní kámen odstraňujte jednou měsíčněKonviceOtevřít galerii »

Je-li vaše konvice vybavena filtrem, bude třeba čistit i jej. Jemný kartáček na zuby v kombinaci s proudem vody by měl stačit – jestliže usazeniny pořád odolávají, můžete ho namočit na několik hodin do octa a pak znovu opláchnout. Naleznete-li v konvici usazeniny zbarvené do červena, původcem je vysoký obsah železa ve vodě. Odstraníte je stejně jako vodní kámen.

Ekologicky uvažující čtenáře bude jistě zajímat, že existují i výrobci, kteří nabízí prostředky na čištění konvic neobsahující chlór, formaldehyd a fosfáty. Tyto výrobky také nebývají testovány na zvířatech a balení jsou z recyklovatelných materiálů.

Dbejte na rady výrobce

Již  jsme zmiňovali problémy, které může způsobit používání konvice s menším nebo naopak větším objemem vody, než je doporučeno. Myslete na to při každém použití – jde jak o životnost spotřebiče, tak o vaši bezpečnost. A věnujte také zvýšenou pozornost návodu k vašemu konkrétnímu typu konvice – všeobecné tipy na údržbu raději zcela ignorujte, doporučuje-li výrobce úplně odlišný postup. To se týká zejména čištění.

Zdravý oběd

Zapomeňte na polotovary. Nestíháte-li si v době oběda zajít do restaurace nebo firemní kantýny, k přípravě zdravého a chutného obědu vám postačí rychlovarná konvice. Z domu si s sebou vezměte kuskus, marocké lidové jídlo z tvrdé pšenice. Stačí jej zalít horkou vodou v poměru 1:2, promíchat, přikrýt a počkat deset minut. Přidáte-li trochu zeleniny, třeba malou konzervu hrášku nebo kukuřice a koření nebo vegetu, zdravý a chutný snack je na světě.

Netahejte s sebou krabice mléka

Ve velkých obchodních řetězcích není problém sehnat sójovou náhražku mléka, tzv. instantní sójový nápoj. Jde o bílý prášek, ze kterého lehce vytvoříte nápoj mléku ne úplně nepodobný. Ponecháme teď stranou výživové hodnoty tohoto nápoje, i když bývá vyzdvihován pro lepší stravitelnost oproti kravskému mléku, a přejdeme na tipy, k čemu vám bude dobrý.

Pozitivem opět je, že k přípravě nápoje vám postačí horká voda – několik lžiček prášku zalijete vodou, promícháte, hotovo. Oceníte jej, pijete-li rádi kakao, chutnají-li vám ovesné vločky zalité mlékem nebo máte-li rádi předpřipravené instantní kaše pro děti. Jestliže nemáte mléko po ruce, cokoli z výše uvedeného bude pro vás jenom těžce realizovatelné. Namísto mléka lze ale použít sójový nápoj, a jste-li v práci, určitě máte k dispozici rýchlovarnou konvici. A co když vám připravený sójový nápoj díky své specifické chuti nechutná? Po přidání kakaa nebo zamíchání s kaší se to jistě zlepší.

Být majitelem rychlovarné konvice se jistě vyplatí i z jiných příčin než ze šetrnosti a výše uvedené tipy jsou jen malým náznakem, co všechno lze uvařit i v „bojových podmínkách“ bez sporáku a obvyklého kuchyňského náčiní. Koupi konvice ale jistě oceníte i v jiných situacích.

Jana Kovačovská
Foto: Sxc.hu, Tefal

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít