Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

obrazok 3.jpg

Rychlovarné konvice III. – bezpečně a nadlouho 07.06.2010

Ve třetím díle miniseriálu o rychlovarních konvicích si řekneme, jak o vaši každodenní společnici při vaření čaje, kávy a minutek pečovat, aby vám vydržela co nejdéle. Dobrá rychlovarná konvice vám může vydržet i několik let a často vše závisí na vás, na uživateli. A aby nedošlo k nehodě, připomeneme si zásady bezpečného provozu.


Co tedy dělat pro maximální ochranu všech členů domácnosti? Nikdy konvici nepoužívejte na nerovném povrchu, kde se může lehce převrhnout. Nepokládejte ji do blízkosti jiných spotřebičů, obzvláště těch, ze kterých sálá teplo – poškodí-li se umělohmotné části konvice, také může dojít k nehodě. Ale hlavně – šňůru nikdy nenechejte volně viset přes okraj kuchyňské linky. Nespoléhejte se na to, že vaše konvice patří mezi ty nejbezpečnější, které se údajně neotevřou ani při pádu. K takové situaci by optimálně nikdy nemělo dojít.

I rychlovarná konvice může mít horkou rukojeť

Potřebujete-li konvici vyčistit, nikdy neponořujte do vody celou konvici, podstavec se šňůrou již vůbec ne. Při čištění je také třeba konvici úplně odpojit od elektřiny. Následující upozornění se vám může zdát naivní, ale i na to třeba dát pozor: u některých konvic je rukojeť velmi horká. Stává se to především u starších typů s méně dokonalou tepelnou izolací. Zjistíte-li, že se takhle chová vaše nová konvice, nezapomeňte ji uchopovat v rukavici. Též dávejte pozor na unikající páry. Aby se nespálily vaše malé děti, umísťujte konvici raději zcela mimo jejich dosah.

Co se týče údržby konvice, největší „kříž“ je s vodním kamenem, obzvláště máte-li v domácnosti tvrdou vodu. Někteří výrobci doporučují odstraňovat vodní kámen octem nebo octovým roztokem, ve drogérii seženete také speciální prostředky na odstraňování vodního kamene z rychlovarných konvic. Vnitřní prostory konvice čistěte jemně hadříkem.

Vodní kámen odstraňujte jednou měsíčně

Je-li vaše konvice vybavena filtrem, bude třeba čistit i jej. Jemný kartáček na zuby v kombinaci s proudem vody by měl stačit – jestliže usazeniny pořád odolávají, můžete ho namočit na několik hodin do octa a pak znovu opláchnout. Naleznete-li v konvici usazeniny zbarvené do červena, původcem je vysoký obsah železa ve vodě. Odstraníte je stejně jako vodní kámen.

Ekologicky uvažující čtenáře bude jistě zajímat, že existují i výrobci, kteří nabízí prostředky na čištění konvic neobsahující chlór, formaldehyd a fosfáty. Tyto výrobky také nebývají testovány na zvířatech a balení jsou z recyklovatelných materiálů.

Dbejte na rady výrobce

Již v minulém dílu seriálu jsme zmiňovali problémy, které může způsobit používání konvice s menším nebo naopak větším objemem vody, než je doporučeno. Myslete na to při každém použití – jde jak o životnost spotřebiče, tak o vaši bezpečnost. A věnujte také zvýšenou pozornost návodu k vašemu konkrétnímu typu konvice – všeobecné tipy na údržbu raději zcela ignorujte, doporučuje-li výrobce úplně odlišný postup. To se týká zejména čištění.


Autor: Jana Kovačovská
Foto: Philips

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít