Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

lux.jpg

Se sáčkem, nebo bez? 22.04.2010

Mnozí z nás (donedávna včetně autorky článku) nevědí o existenci bezsáčkových vysavačů. Většinou, když už si jednou koupíme vysavač, neměníme ho tak často, abychom se poohlíželi po novinkách. Přitom bezsáčkové vysavače mohou do domácnosti přinést mnoho zajímavých výhod.


A o co vlastně jde?

Vyšší cena bezsáčkových vysavačů odráží vysokou úroveň použité technologie a složitější koncepci. Principem těchto vysavačů je cyklónový efekt. Vysáté částečky nečistot jsou v separační nádobě postupně odstředivou silou urychlovány za hranici rychlosti zvuku. Při této rychlosti se dokáží z rotujícího proudu vzduchu odstředit i velmi lehké částečky nečistot. Vzduch je potom před a za motorovou turbínou „dočišťován“ filtrem, který je většinou permanentní a snadno omyvatelný vodou. Různé modely fungují na základě různých principů, obecně však platí, že od kupování náhradních sáčků jste osvobozeni.

Výhody bezsáčkových vysavačů

  • Některé typy sáčků do vysavačů jsou poměrně drahé, a tak bezsáčkové vysavače jsou často levnější alternativou, přestože je jejich pořizovací cena vyšší.
  • Kvalitní bezsáčkové vysavače nepotřebují ke svému provozu výměnu žádných provozních částí. Stačí jen občas vyprázdnit naplněnou nádobu, která je zpravidla hygienicky uzavíratelná s praktickým jednodotykovým otvíráním a přibližně jednou za půl roku proudem vody omýt filtry.
  • Dokonalá filtrace limitně se blížící ke 100 %, tedy ideál pro použití třeba v domácnosti s alergiky.
  • Další výhodou je konstantní sací výkon. Na rozdíl od klasických vysavačů s filtračním sáčkem zde nedochází k dramatickému propadu sacího výkonu v závislosti na plnosti prachové nádoby. Dlouhodobými testy bylo dokázáno, že u sáčkových vysavačů s obdobným sacím výkonem dochází již při polovičním naplnění filtračního sáčku až k 30–50% ztrátě sacího výkonu, protože vzduchový tok se musí doslova prokousávat již usazenými nečistotami ve filtračním sáčku.

Klasický vysavač se sáčkem


Velká nevýhoda těchto vysavačů je, že sáčky nemohou být opakovaně použity, prach rychle zanáší póry vysavačového sáčku a zabraňuje tak proudění vzduchu, takže postupně klesá sací výkon vysavače a vysavač je méně účinný. Některé vysavače mají samozavírací sáčky, které se automaticky samy uzavřou v okamžiku, kdy je odstraňujete z vysavače. Tímto způsobem nikdy nepřijdete do kontaktu s nashromážděnými nečistotami, a to ani při výměně a vyhazování plného sáčku.
Tím, že se neudělá nepořádek, je tento systém perfektní pro alergiky. Abyste dosáhli se sáčkovým vysavačem těch nejlepších výsledků, měli byste si zvolit vysavač s co největším výkonem - pro domácí použití jsou většinou dostačující vysavače s výkonem pohybujícím se v rozmezí 1100 až 1600 watů.

Jak to funguje s filtry?

Všechny vysavače mají filtrovací systém, který vzduch zbavuje při puštěném vysavači prachových částic, roztočů a pylu, což ocení zejména uživatelé trpící alergiemi a majitelé domácích mazlíčků. Je třeba upozornit, že tento typ filtrace se vztahuje pouze čistotu vzduchu, který je vypouštěn z vysavače zpět do okolního prostředí a nemá přímou souvislost s množstvím prachu a nečistot, které jsou vysáty.
Pro filtrovací systémy vysavačů neexistují žádné standardy, ale všechny současné vysavače používají některý z následujících typů:

Standardní filtry
Postačí pro domácnosti bez domácích zvířat a bez alergiků. Čím vyšší je číslo vrstev filtrace, tím lepší je standard filtrace.
Třída S/filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air)
Vhodné pro lidi trpící astmatem nebo jiné alergiky. Tyto filtrační systémy jsou koncipovány tak, aby zajistily filtraci co největšího množství částic způsobujících alergie.
Celoživotní filtry
Dnes je k dispozici mnoho vysavačů vybavených celoživotními filtry, které nemusí být nikdy měněny. Nicméně doporučujeme mít náhradní filtr pro případy, kdy původní filtr právě čistíte nebo sušíte.

Na co se změřit při výběru bezsáčkového vysavače?

Vyvarujte se koupě levných vysavačů

Přestože mají neuvěřitelně nízkou cenu, většinou mají malou kapacitu a nízkou filtrační účinnost. Díky nedokonalému cyklonu se filtry neúměrně zanášejí, což představuje zbytečně časté čištění a někdy i v průběhu vysávání. Jejich kvalitu nemusíme příliš zmiňovat, životnost je omezena použitými nekvalitními materiály – plasty se časem deformují a přestávají těsnit.

Parametry a výbava vysavače

Jedním z mimořádně důležitých měřítek bezsáčkového vysavače je účinnost filtrace. Kvalitní filtrační systém zabezpečí, aby se prach nevracel zpět do ovzduší uklízené místnosti, a tím byl vhodný i pro alergiky. Důležitější než samotný příkon vysavače je jeho sací výkon. Měl by být alespoň 300 W, aby byl schopný vysát i větší nečistoty „na první pokus“.

Náš tip:
Bezsáčkové vysavače LG, které jsme vám představili v samostatném článku.

Autor: Iva Janischová
Foto: LG

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít