Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Šetřete přírodu i svoji peněženku: Tipy, jak ušetřit na energii 07.10.2009

Neustále na nás ze všech stran naléhají, abychom žili ekologicky. Ale kromě toho, že je ochrana životního prostředí bezesporu nesmírně důležitá, ekologicky šetrná domácnost je dnes moderní! Chtěli byste také žít ekologicky, ale máte pocit, že vybavení vaší domácnosti vám to neumožňuje nebo jenom zkrátka nevíte, jak na to? Začít můžete od maličkostí. Poradíme vám, jak pozvolna najet na úspornější zelenou vlnu!


Pořiďte si nové a ušetřete

Domácí spotřebiče tvoří významnou část spotřeby elektrické energie, a proto bychom měli používat veškeré spotřebiče s co nejnižší energetickou náročností. Nejvíce energie spotřebují velké spotřebiče jako ledničky nebo pračky. Pokud chcete začít žít environmentálně neboli ekologicky šetrně, měli byste se nejprve zbavit svých starých spotřebičů a koupit si takové, které mají výrazně sníženou spotřebu.

EkoOtevřít galerii »Možná si řeknete, že pořizovat si novou ledničku jen proto, že je šetrnější k přírodě, je zbytečné, protože na ní nemáte dost peněz. Ale koupit si novou chladničku dnes může vyjít podstatně levněji, než si vydržovat svou dvacet let starou, která sice sem tam potřebuje nějaký ten zásah opraváře nebo alespoň šikovného manžela, ale jinak stále slouží a vám stačí.

Investice do nové se však více než vyplatí, protože moderní typy mají až osminovou spotřebu než staré výrobky a jejich ekonomická návratnost je vysoká. Většinou vám tak ušetřené peníze za energii nový spotřebič už za pár let zaplatí. Důležité při koupi je totiž nejen jeho cena, velikost nebo design, ale i spotřeba energie, která dokáže levný spotřebič po čase velmi nepříjemně prodražit.

EkoOtevřít galerii »Začněte od maličkostí

Nehodláte se svých starých dobrých spotřebičů vzdávat, ale přesto byste chtěli žít alespoň trochu energeticky úsporněji a ohleduplněji k životnímu prostředí? Nejjednodušší způsob je úplné vypínání domácích spotřebičů. V tomto případě doporučuji napojit si všechny jejich zásuvky do prodlužovačky s vypínačem, který je pak vypne všechny najednou. Ekonomicky a přátelsky k přírodě se zachováte i tehdy, když budete prát, až když budete mít pračku zcela naplněnou. U lednice je důležité nenechávat ji namraženou.

EkoOtevřít galerii »Poslední zhasíná

Až desetinu elektřiny v domácnosti spotřebuje osvětlení. Téměř finančně nenáročné je vyměnit klasické žárovky, které spotřebují příliš mnoho energie, za úsporné zářivky. Ty vyjdou sice o něco dráž než obyčejné žárovky, ale peníze se vám rychle vrátí. Jejich spotřeba je ve srovnání se žárovkami až o 80 % nižší a životnost může být až patnáctkrát delší. Dalšími variantami úspornějšího osvětlení jsou také halogenové zářivky nebo LED diody. A pamatujte, pokud odcházíte z místnosti jako poslední, zhasínejte!

Lucie Procházková
Foto: Sxc.hu Indické prací ořechy jsou zdravější a šetrnější k přírodě Každá koruna se hodí Námraza se nevyplatí Pozor na otevřené dveře Praní s mýdlovými ořechy není nic složitého Program preferuje komplexní úsporná opatření Přírodní sprej Milbiol je člověku i ostatním savcům zcela neškodný Roztoč zblízka není roztomilé zvířátko Rýma a kýchání jsou projevem alergie na roztoče Solární panely jsou rovněž podporovány Stará televize nemusí zabírat místo ve sklepě Šrotozemšťan čeká i na vaše spotřebiče Úsporný spotřebič je vratná investice Zelená pro výstavbu pasivních domů

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít