Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Šetřete přírodu i svoji peněženku: Vybíráme ledničku 13.10.2009

V minulém článku jsme si řekli, jak udělat několik prvních kroků k tomu, abychom mohli svou domácnost označit za „zelenou“. Nejvíce však ušetříme a zároveň chráníme přírodu, když si pořídíme energeticky úsporné spotřebiče. Největší rozdíly ve spotřebě mají ledničky a mrazničky, a proto se při jejich výběru nevyplatí šetřit. Poradíme vám, jak vybrat ty nejlepší a jak se o ně správně starat!


Vyberte tu správnou

Ledničky a mrazáky bývají největšími žrouty energie. Životnost chladničky se pohybuje kolem deseti let a dnešní výrobky potřebují zhruba o šedesát procent energie a vody méně než výrobky několik let staré. S novou ledničkou tak můžete za rok ušetřit až pět tisíc korun!

EkoOtevřít galerii »Ale není nová jako nová, proto i při výběru mezi novými modely je třeba dávat dobrý pozor, abyste nekoupili zajíce v pytli. Investice do levné chladničky by se vám totiž mohla postupem času pořádně prodražit. Nejprve se zaměřte se na její energetickou třídu, objem a spotřebu energie. Ledničky musí být, stejně jako pračky nebo sporáky, povinně označené hodnocením od A po G, tedy od nejnižší až po nejvyšší spotřebu. Pro chladničky a mrazničky navíc platí i přísnější značení A+ a nejúspornější A++. Spotřeba takto označených výrobků může činit pouhých 0,3 kWh.

Ale pozor! Energetická třída se logicky váže na objem, tedy velikost spotřebiče. Proto platí, že menší lednička třídy A má pravděpodobně i menší spotřebu než velká ve třídě A++. Takže rada zní: kupujte si jen tak velkou, jakou skutečně využijete!

EkoOtevřít galerii »I té nejlepší ledničce se musí pomoct

Mít úspornou chladničku se vyplatí, ale výslednou spotřebu elektřiny přece jen nejvíce ovlivňuje, jak s ní budeme zacházet. Vhodným chováním můžete nejen ušetřit na jejím provozu, ale také výrazně prodloužit její životnost. Zbytečně nízká teplota, nedovírání dveří nebo vrstvy ledu po stěnách udělají i z té nejšetrnější lednice neuvěřitelného žrouta energie. Nepřehánějte to proto s chlazením.

Ideální teplota v ledničce je 7 stupňů, většinou však bohatě postačí 5 stupňů Celsia, v mrazničce pak mínus 18 stupňů. Při každém stupni dolů se spotřeba navýší o šest procent. Tip navíc: pokud chcete zabránit zbytečnému úniku chladu, vycpěte nevyužitý prostor v ledničce novinami.

Lednice do chladu

Také je potřeba dávat pozor, abyste ledničku neumístili do blízkosti tepelného zdroje. Pokud ji máte vedle radiátoru, sporáku nebo i myčky nádobí či pračky, spotřebuje mnohem více elektřiny. S každým stupněm navíc totiž lednička spotřebuje asi o čtyři procenta elektřiny více. Pokud to nejde jinak, zkuste mezi spotřebiče alespoň umístit izolaci. Nejlepší řešení: postavte lednici do chladu!

EkoOtevřít galerii »Pokud odjíždíte na delší služební cestu nebo na dovolenou, lednici stejně jako ostatní spotřebiče vypněte ze zásuvky.

Nikdy nedopuste, aby se vám v mrazáku vytvořila velká vrstva ledu. Led o síle 5 milimetrů zvýší spotřebu energie o neuvěřitelných třicet procent. Mnoho modelů má dnes již automatickou beznámrazovou technologii Frost Free,díky níž ušetříte nejen náklady na energii, ale i potraviny vám vydrží mnohem déle čerstvé. Jestli vaše lednička takto vybavena není, nezapomínejte ji pravidelně odmrazovat. Díky ledu se můžou také špatně dovírat dveře, a chladný vzduch tak snadno uniká ven a s ním i spousta peněz.

Něco navíc

Máte doma malé děti nebo partnera, který nechává dveře od lednice pravidelně otevřené? Pořiďte si ledničku s alarmem, který vás vždycky spolehlivě upozorní, že dveře nejsou pořádně dovřené.

Velmi šikovné jsou také chladničky s výdejníkem vody ve dvířkách. Připravují chlazenou vodu z kohoutku, z níž vyfiltrují nežádoucí látky jako třeba chlór. Vodu si pak snadno natočíte ze zásobníku umístěného přímo ve dveřích ledničky a nemusíte ji ani otevírat!

Lucie Procházková
Foto: Sxc.hu Indické prací ořechy jsou zdravější a šetrnější k přírodě Každá koruna se hodí Naučte se zhasínat Praní s mýdlovými ořechy není nic složitého Program preferuje komplexní úsporná opatření Přírodní sprej Milbiol je člověku i ostatním savcům zcela neškodný Roztoč zblízka není roztomilé zvířátko Rýma a kýchání jsou projevem alergie na roztoče Solární panely jsou rovněž podporovány Stará televize nemusí zabírat místo ve sklepě Šrotozemšťan čeká i na vaše spotřebiče Úsporné zářivky Vyloužilé elektro nakrmí Šrotozemšťama Zelená pro výstavbu pasivních domů

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít