Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona-sporaky.jpg

Souboj plynu s elektřinou 31.01.2008

Plynový, nebo elektrický sporák, to je otázka. Odpověď bývá často předem dána. Starší domy totiž většinou disponují plynovou přípojkou, zatímco v panelácích se vaří na elektřině. Jaké jsou výhody jednotlivých typů sporáků? A vyplatí se i v tomto případě zvolit zlatou střední cestu?


Na plný plyn

Zastánci první varianty si nemohou vynachválit, jak je plyn praktický. Podle potřeby lze okamžitě upravit sílu plamene, zatímco u elektrické plotýnky musíte čekat, až vychladne. Na druhou stranu však plynové sporáky nepřinášejí příliš možností k vylepšování a již léta nenabízejí nic převratně nového. Navíc se vám s plynem klidně může stát, že si zničíte svůj nový hrnec od ježíška. Při intenzivním ohřívání nad ohněm se totiž dno některého nádobí může pod vlivem vysoké teploty zdeformovat.

Co ale mluví jednoznačně pro plynový sporák, je jeho šetrnost k životnímu prostředí. Plyn má nižší nároky jak na využitelnou energii, tak i na primární energii potřebnou k výrobě a transportu. Co se týče inovací, i tady by se nějaké našly. Některé nové typy plynových sporáků nabízejí nástavec pro pánev wok nebo speciální podlouhlé hořáky pro ohřívání v pekáči. Většina z nich je vybavena také pojistkou proti úniku plynu. Ve chvíli, kdy dojde k uhašení plamenu, se automaticky zastaví i přívod plynu. V západoevropských zemích jsou tyto pojistky povinné, u nás zatím ne.

Plynové sporáky na českém trhu nabízí třeba firma Beko, Zanussi či Mora. Ceny začínají už na sympatických čtyřech tisících korun. Na obrázku vidíte bílý model PS 1425.1E12 od Mory. Internetový Obchodni-dum.cz jej nabízí v akční ceně za 6390 korun.
Plynový sporák Mora
To správné napětí

Elektrické sporáky se oproti plynovým sourozencům chlubí řadou výhod. Někteří kuchači a kuchařky si chválí, že na elektrické plotýnce mohou nechat jídlo „dojít“, tedy dovařit pomocí zbytkové energie již vypnuté plotýnky. Můžete vybírat mezi staršími a levnějšími litinovými plotýnkami a sklokeramickou deskou. V případě první varianty sice necháte v obchodě méně peněz, z dlouhodobého hlediska se však víc vyplatí investovat do modernější sklokeramiky. Kromě toho, že šetří energii, její povrch se dá také snadněji čistit.

Jednoznačně vítězně ze souboje s plynovým vychází elektrický sporák v porovnání trouby. Nevýhodou té plynové je omezená regulovatelnost teploty, kterou lze upravit jen pomocí ventilu, který omezuje přívod plynu, nebo termostatem napojeným na tento ventil. Rozmezí regulace teploty se pak pohybuje mezi 150 až 260 stupni, zatímco v elektrické troubě můžete volit z rozmezí 50 až 250 stupňů. Elektrická trouba je vybavena horním a dolním tělesem a může mít i různé další přídavné grily, otočný rožeň, ventilátor a podobně.

Jako zástupce celoelektrických sporáků si představíme model HLN 423020 od firmy Bosch. Chlubí se sklokeramickou deskou se čtyřmi superrychlými varnými zónami. Trouba nabízí sedm druhů ohřevu: horní a spodní ohřev, samotný spodní ohřev, cirkulační gril, velkoplošný gril, stupeň pro pizzu, 3D horký vzduch a rozmrazování. V základní výbavě má navíc funkci, o které jste se mohli dočíst v druhém díle seriálu o sporácích, tedy samočistění na zadní stěně, boky a strop lze dokoupit jako zvláštní příslušenství.
Elektrický sporák Bosch
Zlatá střední cesta

Přestože obě varianty mají své výhody a nevýhody, cesta k vyřešení dilematu existuje. Přes polovinu všech prodaných sporáků tvoří ty kombinované s elektrickou troubou a plynovými plotýnkami. Tento kompromis v sobě spojuje to nejlepší z obou možností. Takže zápas elektřina versus plyn může klidně skončit „plichtou“.


Autor: Zuzana Fuxová
Foto: Sxc.hu, Obchodnidum.cz, AZ-elektro.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít