Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona lednice.gif

Spotřebiče, co umí spořit 04.03.2008

V několika minuých článcích jsme si posvítili na účty za elektřinu a vodu – věnovali jsme se úsporným zářivkám a praktickým zlepšením v domácnoosti, která ulehčí naší peněžence. Co bychom to ale byli za Spotřebiče.cz, kdybychom se nepodívali na úsporné spotřebiče?


V běžném bytě tvoří náklady na elektřinu do spotřebičů necelých 20 % všech nákladů na elektřinu. To se sice nemusí zdát tolik, ale zkuste si spočítat, kolik je pětina vašeho ročního účtu za elektřinu! Nejvíce energie spotřebovávají ledničky a mrazáky, potom elektrické sporáky a sušičky. Přitom můžete ušetřit i třetinu těchto nákladů tím, že vyměníte své staré, nešetrné spotřebiče za nové, úsporné a ekologické.

Je to sice otázka vstupních nákladů, nové spotřebiče jsou drahé, ale ty úsporné se cenou většinou liší jen málo a jejich používání vám tento rozdíl v ceně velmi rychle vrátí. Zároveň si můžete být jistí, že jejich užitné vlastnosti jsou stejné jako u těch energeticky náročných – lednička energetické třídy A+ se od běžných ledniček třídy B liší opravdu jen tím, že šetří váš účet za elektřinu a životní prostředí. Proto se při nákupu neřiďte jen cenou a vzhledem, ale také energetickou třídou a provozní spotřebou elektřiny.
Graf spotřeby
Je logické, že provozní náklady stoupají s velikostí spotřebiče – čím větší ledničku máte, tím více utratíte za její provoz. Je tedy zbytečné kupovat si na chalupu, kde jste pár víkendů v roce, ledničku, ktrerou nemůžete naplnit – nejen že je o mnoho dražší, ale spotřebovává i několikrát více elektřiny než ty malé.

Zároveň ale také záleží na tom, jak je spotřebič používán. Pokud například váš manžel tráví čas tak, že několik minut doslova zírá do otevřené ledničky, tak by se to dalo označit za nesprávné používání spotřebiče. Zároveň má ale na spotřebu elektřiny vliv i stav elektrospotřebiče – zda je čisté chladící nebo topné těleso, zda už není zpuchřelé těsnění....

Stálý běh = neustálá spotřeba

Obzvlášť opatrní byste měli být u velkých spotřebičů, které jsou zapnuté po delší dobu. Typickou ukázkou jsou ledničky a mrazáky, které jsou zapnuté 24 hodin denně, 365 dní v roce a elektřinu spotřebovávají neustále, tedy se na nich dá paradoxně nejvíc ušetřit. Podobně jsou na tom ale i elektrické sporáky a sušičky, které se používají poměrně často a jejich okamžitá spotřeba je mnohem větší než u ledniček.

Pro snadnou orientaci najdete všechny potřebné informace o spotřebě na všech spotřebičích s vyššími provozními náklady (pračky, sušičky, chladničky, mrazničky, myčky, elektrické trouby...) na štítku. Ten musí být podle zákona na všech těchto spotřebičích a měl by se stát jedním z klíčových kritérií, podle kterých vybíráte svůj nový spotřebič. Proto se s ním blíže seznámíme ještě v příštím článku.
Designová pračka
Je samozřejmé, že málokdo si může dovolit najednou vyměnit všechny staré domácí pomocníky naráz, i kdyby si to sebevíc přál. Ale uvažujte o výměně alespoň jednoho nebo dvou nejstarších a nejnáročnějších. Jejich koupě se vám za několik let může vrátit a zároveň vám v bytě bude stát spotřebič často mnohem hezčí, modernější a s více funkcemi, které vám v mnohém mohou ulehčit práci.


Autor: Adéla Flejšarová, I-ekis.cz
Foto: I-ekis.cz, LG

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít