Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikoa frit.jpg

Srovnávací test fritéz – nečekejte jenom smažení 10.11.2008

Není hranolka jako hranolka. Někdo má raději ty z McDonalda, někdo ty z Burger Kinga, někteří blázni dokonce ty z KFC. V čem se ale liší? Vždyť je to jen kus osmažené brambory, říkáte si. Ale ve skutečnosti se liší nejen tloušťkou a délkou, ale i odrůdou brambory, délkou jejího smažení, kvalitou oleje nebo jeho teplotou. Právě fritéza má proto ve velké míře na svědomí, jestli vám hranolka chutná nebo ne.


Fritéza není ten druh spotřebiče, bez kterého se doma neobejdete, ale to neznamená, že můžete její výběr zanedbat. Jakkoliv se to zdá nadnesené, tak mezi fritézami existují velké rozdíly a to nejen v ceně a designu. Proto není dobré její výběr zanedbat, když už se jednou rozhodnete, že si tento spotřebič pořídíte. My vám přinášíme další z nové řady srovnávacích testů, abychom vám ukázali, v čem všem se mohou tyto spotřebiče lišit a podle čeho je dobré je vybírat.

Tefal ActiFry
FritézyOtevřít galerii »
A začínáme pěkně zostra. O tomto modelu jeho výrobce tvrdí, že jde o „největší inovaci všech dob ve fritování“. Tefal ActiFry se totiž sice řadí mezi fritézy, ale nejde o klasický fritovací hrnec, ve kterém zahříváte velké množství oleje a do rozpáleného oleje pak ponoříte potraviny určené ke smažení. Tento spotřebič se totiž s klidným srdcem může řadit mezi spotřebiče pro zdravé stravování. Kilogram hranolek dokáže osmažit díky pouhé lžíci oleje.

Oproti běžným fritézám do této nasypete všechny přísady včetně koření a jiných dochucovadel, přidáte dané množství oleje a zavřete. Díky speciálnímu mechanismu ActiFry vše sama promísí a osmaží. Samozřejmostí je proto vnitřní nepřilnavá pánev, která se navíc snadno omývá jak rukou tak v myčce.

Přístroj je opatřený bezpečnostní pojistkou pro otevírání víka, aby se zamezilo nehodám a popáleninám a časovačem, který zvukovým signálem upozorní, kdy je jídlo ve fritéze hotové. Díky praktické kuchařce, která je k ActiFry dodávána si můžete u každé potraviny přečíst, kolik oleje je třeba přidat pro dané množství a jak dlouho se bude smažit.

Za tento zázrak ale dáte téměř šest tisíc korun. Zato ale dostanete Rolls-Royce mezi fritézami.

Hyundai DF 402

FritézyOtevřít galerii »Druhou obětí našeho testu je běžný typ fritézy od Firmy Hyundai. Tu koupíte již od šesti set korun, a proto od ní asi nebudete čekat žádné zázraky. Příkon 1200 W naznačuje, že doba ohřevu oleje bude až dvakrát delší než u běžných, ale zpravidla dražších kolegyň. Exteriér je vyrobený celý z plastu, nehrozí tedy popálení při styku se zapnutým přístrojem.

Vnitřní nádoba je vyrobena z nepřilnavého materiálu pro snadnou údržbu a fritovat v ní naráz můžete až 700 gramů potravin. Opět je opatřena pojistkou otevření víka tak, aby nedošlo k popálení při jejím otevírání. Protože tento typ již pracuje na klasickém principu smažení ve velkém množství oleje, je vybaven termostatem s regulací teploty a kontrolkou, která ukazuje, zda již teplota oleje dosáhla požadované hodnoty.

Filtrační systém je umístěn jako obvykle ve víku spotřebiče a zachytává kapky oleje z páry při průchodu filtrem. Ten by proto měl být v pravidelných intervalech zhruba po 60 cyklech fritování vyměněn za nový. Přístroj ale nemá filtr pachový, což může být při častém používání nepříjemné.
Díky tomu, že se ale potraviny smaží v někdy až řádově vyšších teplotách než ActiFry, trvá smažení jídla i o několik desítek minut kratší dobu.

Fagor F-602FritézyOtevřít galerii »
Další klasickou zástupkyní fritéz je indigově modrá fritéza od Fagoru. Oproti předchozí kolegyni za ní v obchodě zaplatíte minimálně 1600 korun, její doporučená cena je 2490 Kč. Za tuto cenu získáte fritézu o příkonu 2000 W a objemu 2,5 litru. Tedy s téměř dvojnásobným výkonem i objemem. Připravte se na to, že má spotřebič sice mnohem větší příkon, ale zároveň ohřívá mnohem více oleje a proto není o moc rychlejší než její méně výkonná kolegyně od Hyundai. Má ale oproti ní jiné výhody.

Vnitřní nádoba je vyrobena ze smaltu, který zaručuje dlouhou životnost a tepelnou odolnost. Dále je důležitý pachový filtr, který brání úniku nepříjemných pachů do prostoru během fritování. Navíc disponuje užitečnou funkcí rozmrazování. Praktický je také digitální displej s nastavitelným odpočtem času.

Hlavní předností je ale takzvaná cool zone. Díky tomuto systému vydrží ve fritéze olej až třikrát déle než u jiných fritéz bez této funkce. Ač to může znít absurdně, tak tento model těží z toho, že umí udržet olej chladný. Při smažení totiž z fritovacího koše vypadávají drobečky, které klesají na dno nádoby, kde se potom se přepalují ve vařícím oleji. Na dně je totiž umístěno topné těleso, a proto tam je teplota oleje nejvyšší. Cool zone využívá jednoduchého principu a to toho, že studený olej je těžší než horký a drží se proto u dna. Proto, díky tomu, že topné těleso je umístěno v bocích a nikoliv ve dně přístroje, drobečky sice klesnou na dno nádoby, tam se ale nepřepalují, protože teplota oleje tam není tak vysoká jako v ostatních částech. Díky tomu a díky pravidelnému filtrování vydrží olej v tomto modelu až 40 fritovacích cyklů.

Tak kterou?

Pokud chcete mít doma fritovací Rolls-Royce, navíc s ekologickým motorem, pak určitě neváhejte a pořiďte si Tefal ActFry. Sice je skoro 4x dražší než běžné fritézy, zato vám ale ušetří spoustu oleje a tedy spoustu tuku ve vašem jídle. Pokud jste ale příznivcem pravých, v oleji smažených amerických hranolek, pak to nebude asi spotřebič pro Vás.

Klasickým fritézám zdaleka neodzvonilo, stačí se podívat, kolik modelů je dnes na našem trhu k dostání. Mezi našimi dvěma testovanými kousky jsou rozdíly jasné - cena, počet funkcí, design a kvalita provedení jednotlivých součástek. Záleží proto na tom, jak často se chystáte fritézu používat a co od ní očekáváte. Za několik set dostanete opravdu základní model bez doplňkových funkcí, pokud si připlatíte, získáte zajímavého domácího pomocníka.

Autor: Adéla Flejšarová, Tefal, Hyundai, Fagor
Foto: Sxc.hu, Tefal, Hyundai, Fagor Křupavá dobrota Pokud nepočítáte kalorie, budete ji milovat

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít