Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Srovnávací test indukčních varných desek 27.01.2009

Indukční varné desky si stále častěji nacházejí své místo v českých domácnostech. Nabízí kombinaci bezpečnosti, elegance, efektivity a úspory a jejich oblíbenost stále stoupá. Porovnali jsme proto čtyři zástupce od různých firem a přinášíme vám výsledky.


Výhody indukčních desek oproti běžným varným deskám jsme vám představili v článku Je libo dámu na varné desce. Opakování však není nikdy dost a tak si ty hlavní připomeneme. Indukční desky jsou ve srovnání s plynovými či elektrickými deskami:

- bezpečnější: protože skleněný povrch má nižší teplotu, takže nehrozí riziko popálení
- rychlejší: pro ohřev potřebují kratší čas, jsou tedy i úspornější
- přesnější: plotýnka reaguje na regulaci téměř okamžitě
- účinnější: 90% absorbované energie je přeměno na teplo

Indukční desky má ve své nabídce řada výrobců. Není jednoduché se v nabídce zorientovat a vybrat tu správnou právě pro vaši potřebu. Proto v následujícím srovnávacím testu porovnáváme modely indukčních desek od známých společností působících na českém trhu. Vybrali jsme zástupce z dílny značek Candy, Elektrolux, KARMA Design a Fagor.

Konkrétně porovnáváme modely:
• Candy PVI 640 N
• Electrolux EHD 60150 P
• KARMA Design KI-40SLX
• Fagor IF LIGHT40 S

Podle čeho vybírat?SporákyOtevřít galerii »
Mezi hlavní kritéria, které je dobré při výběru zohlednit, a podle kterých se také většina spotřebitelů řídí při výběru nového spotřebiče, tedy i indukční varné desky, patří vzájemný poměr funkčních možností výrobků a jeho ceny a také design spotřebiče.

I na vzhledu záleží

Naše čtyři porovnávané modely se v designu nijak výrazně neodlišují. Skoro všechny mají podobný vzhled, černé sklo a čtyři indukční varné zóny. Všechny modely mají zkosené hrany, Candy a Fagor mají zkosené hrany ze všech stran, model Electrolux má zkosené hrany jen na bočních stranách zprava a zleva. Vzhledem mírně vybočuje výrobek Karmy, který se liší tím, že nemá ani standardní obvodový kovový rámeček, ani zkosené hrany. Disponuje nízkým nerezovým rámečkem, který neumožní nečistotám stékat mimo plochu varné desky. Všechny modely mají dotykové senzorové ovládání alokované v přední části varné desky, což umožňuje rychlý a jednoduchý přístup k ovládání.

SporákyOtevřít galerii »Který je nejšikovnější
Jak již bylo řečeno, všechny modely disponují čtyřmi varnými zónami, v čem se však liší je celkový maximální výkon všech zón. Výkon desky značky Candy je 6,9 Kw, modely KARMA Design a Fagor mají shodně 7,2 kW, a nejvyšším výkonem se chlubí Elektrolux se 7,4 kW.

Funkce výše uvedených indukčních desek a vlastně téměř všech indukčních desek jsou velmi podobné – dalo by se říct skoro shodné. Všechny modely mají proudový zesilovač a Booster – tyto funkce dovolují na krátký časový úsek zvýšit výkon jednotlivých varných zón na hodnoty až o 50% více, než je maximální výkon. Poté se výkon těchto zón vrací na úroveň 9 nebo na předem definovanou úroveň výkonu. Všechny typy vybraných indukčních varných desek KARMA Design, Electrolux a FAGOR mají booster pro všechny 4 varné zóny, Candy ve svém modelu nabízí jen dvě varné zóny s funkcí Booster. U všech modelů spotřebitel ocení nejdůležitější funkce jako je Timer – vypínací automatika, dětská pojistka či ukazatel zbytkového tepla.

Kolik mě to bude stát
SporákyOtevřít galerii »
Obecně jsou ceny indukčních desek ve srovnání s elektrickými či plynovými deskami nemálo vyšší. Propočty však prokázaly, že vzhledem k úspornosti indukčních desek (teplo neuniká mimo plochu dna hrnce a po odstavení varného nádobí se indukce okamžitě přeruší a neplýtvá se tak energií) se tato investice časem vrátí. Srovnáme-li naše zástupce podle kritéria ceny, zjistíme, že se všechny pohybují plus mínus kolem 20 000 korun. Nejdražší je model Electrolux EHD 60150 P, jehož cena je 24 000 Kč. Následuje Candy PVI 640 N za 22 000 Kč, třetí místo v žebříčku zaujímá KARMA Design KI-40SLX – 20 250 Kč a nejnižší cenou vyhrává Fagor IF LIGHT40 S za přibližně 19 300 Kč.

SporákyOtevřít galerii »Tramtadadá...
Shrneme-li si tedy všechny výsledky, zjistíme, že nejdražší deska od Elektroluxu nabízí oproti ostatním deskám o něco vyšší výkon. Cena je však oproti nejlevnějšímu modelu z testu, který se vlastnostmi příliš neliší, téměř o 5000 Kč dražší. Druhý nejdražší model má nejnižší výkon a ve srovnání s dalšími třemi modely nemá funkci Booster pro všechny varné plochy. Vítězi testu se proto stává model KARMA Design KI-40SLX – 20 250 Kč, u kterého je poměr cena – výkon optimální a navíc získal plusové body za neotřelý a praktický design a model Fagor IF LIGHT40 S, který za sympatickou cenu nabízí funkce, jež nijak nepokulhávají za dražšími soupeři.


Vlastimil Čtverák
Foto: Sxc.hu, Karma, Fagor, Candy, Electrolux
Plynový sporák Mora Plynový sporák Mora Ambiente Cooker

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít