Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

1097234_coffee_beans.jpg

Srovnávací test kávovarů 24.11.2008

Na dobré espresso nebo cappuccino už nemusíte chodit do kavárny. Ceny kávovarů už nejsou tak vysoké, aby si ho nemohla dovolit i vaše domácnost. Abyste si i doma vychutnali tu nejlepší kávu, musíte si koupit kvalitní přístroj. A který to je? To jsme se pro vás snažili zjistit v dnešním testu.


Jak vybrat ten správný kávovar?

Při nákupu pressovače musíte dávat pozor na několik důležitých věcí. Parametrů, jež ovlivňují výslednou chuť kávy, je hned několik. Patří mezi ně síla tlaku páry, který pressovač dokáže vyvinout, aby způsobil překapání kávy. Tlak by neměl být menší jak 9 barů. Na trhu jsou k dostání kávovary dvou druhů systémů – buď s čerpadlem, nebo se speciálním parním systémem. S oběma však připravíte kvalitní kávu. Dejte si pozor i na teplotu, na kterou kávovar dokáže ohřát vodu. Správná teplota pro přípravu kávy je mezi 88 - 92°C.

Co naopak není příliš důležité pro domácí využití kávovaru, je jeho příklon. Neovlivní totiž výslednou kvalitu a chuť kávy, ale jen rychlost s jakou budete mít kávu hotovou. Platí proto pravidlo, čím vyšší výkon, tím rychlejší příprava.

Další nezbytností, kterou musí kávovar mít, je filtr. V dnešní době jsou již vyměnitelné papírové filtry na jedno použití nahrazovány filtry permanentními. I když jsou dražší, investice do nich se vyplatí, už právě díky jednoduché údržbě. Po použití je stačí jen opláchnout. Kvalitní přístroje mají v sobě zabudováno mnoho dalších doplňků, jimiž nám zlehčují již tak snadnou práci. Mezi nimi vyniká systém antidrip, který zabraňuje odkapávání. Díky němu bude vaše káva servírovaná vždy s maximální čistotou. Přístroje bývají také opatřeny takzvanými časovači. Ty umožňují takové nastavení, že v danou hodinu budete mít připraven šálek lahodné kávy.


Který kávovar je nejlepší?


Na tuto otázku existuje jistě veliké množství odpovědí a názorů. My jsme testovali tři přístroje z různých cenových skupin, abychom vám ukázali, jak se liší cena v poměru ke kvalitě. Vybírali jsme kávovary známých značek, jejichž cena není moc vysoká, aby si je mohla dovolit většina domácností. A na to, jak test dopadl, se nyní můžete podívat.

Eta 7174 90000 PRESTO
KávovaryOtevřít galerii »

Tento kávovar černé barvy běžně stojí 1199Kč. Příklon má 900W. Káva se překapává do skleněné konvice, do níž se vejde 10 – 12 šálků. Multifunkční filtr umožňuje nastavit dobu, kdy chceme kávu připravit a zobrazuje denní čas. Aby nápoj zůstal déle teplý, má tento kávovar zabudovanou přihřívací desku. Filtr je možno vyjmout, což zajišťuje jednoduchou manipulaci při čištění. Navíc systém antidrip zabraňuje odkapávání nápoje. Pro jednoduché ovládání a relativně nízkou cenu v poměru k schopnostem patří jistě k dobrým kávovarům. Je to dobrá alternativa k dražším pressovačům. Přesto to není typ pro vás, kteří čekáte od kávovaru ještě něco navíc.

KávovaryOtevřít galerii »Bosch TKA6721

Cena tohoto přístroje je už vyšší, pohybuje se okolo 1990Kč. Objem skleněné konvice je 1, 25 litrů. To znamená, že můžete naráz připravit 10 – 15 šálků. Příklon je vyšší než u předchozího kávovaru, 1100W. Vaše káva tak bude připravena rychleji. Filtr je jednorázový, vyměnitelný a přístroj je tak chytrý, že vás upozorní, když je to potřeba. Navíc filtr dokáže zastavit kapání kávy, když už další nechcete. Tento přístroj pečuje o zachování lahodného kávového aroma hlubokým spařováním, aromaspirálou a dvou stupňovou volbou aroma. I tento kávovar udržuje kávu stále teplou díky tepelné desce pod konvicí. Zásobník na vodu funguje i jako odměrka a lehce se s ním manipuluje díky integrovanému madlu. Vzhled kávovaru je velice vkusný, kombinace černé barvy a nerezu se hodí do každé kuchyně. Větší výkon a objem konvice ho řadí k spolehlivým kuchyňským pomocníkům. Navíc svým designem jistě upoutá oko návštěvy.

Kenwood CM 485KávovaryOtevřít galerii »

Tento produkt patří mezi ty dražší, jeho cena se pohybuje okolo 3690Kč. Samozřejmě, že této ceně odpovídá skvělé vybavení. Konvice není skleněná jako u předchozích dvou, ale termokonvice, která dokáže udržet kávu dlouho teplou. Její objem je 1,5 litru, takže můžete pohostit i větší společnost. Navíc má odstavnou topnou desku na dva šálky. Výkon je stejný jako u prvního kávovaru, a to 900W. Můžete si na něm také naprogramovat, kdy chcete, aby vaše káva byla hotova. Má program zabraňující odkapávání, spínač pro kontrolu aroma, ukazatel vody a vyjímatelnou nádobu na vodu. Filtr je trvalý, nemusíte se zabývat s jeho výměnou. A pozor! Upozorní vás na nebezpečí vodního kamene, abyste proti němu mohli zasáhnout. Na tomto přístroji je jedinečný také mimořádný design a kombinace stříbrné a černé barvy. Celkově působí velice elegantně. Jednoznačně dokonalý, pokud do něj chcete investovat tolik, pokud ne, spokojíte se s levnějšími typy.

To, co jsme vám nabídli je jen malý zlomek toho, co je v obchodech k sehnání. Rozmyslete si tedy dobře, o jaký kávovar máte zájem a neváhejte se přeptat prodejců. Málokdy poznáte rozdíl mezi levným a dražším kávovarem na první pohled. Ať si můžete vychutnat vlastní esppresso.

Markéta Zelená
Foto: Sxc.hu, ETA, Bosch, Kenwood Kávomlýnek Krups GVX2 Philips Espresso HD 5730 Surpresso compact pure white TK 52002

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít