Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

iko.jpg

Srovnávací test mikrovlnek, které umí vařit v páře 24.10.2008

Zdravý životní styl už dnes není jen výsadou sportovců a pár nadšenců. Stále více lidí přemýšlí o tom, jak si chránit zdraví a udržet se v co nejlepší kondici až do vysokého věku. Správná výživa je v této snaze velmi důležitou složkou. Pokud i vám záleží na tom, co jíte, zbystřete.


Něco na té páře je
Vaření v páře je podle odborníků jedním z nejzdravějších způsobů přípravy jídla. Máte-li zakořeněnou představu, že vařit zdravě a chutně se vylučuje, měli byste vědět, že třeba zelenina připavená na páře je mnohem chutnější, než pokud ji vaříte ve vodě. Pára uchová nejen většinu vitamínů, ale i šťávu a chuť. Zelenina je pak voňavá, křupavá a chutná. Navíc nepotřebujete olej ani tuk jako při pečení či smažení, takže šetříte kalorie. Tím, že si potraviny uchovají vlastní chuť, není třeba dochucovat solí nebo kořením, jídlo se vám tedy bude i snáze trávit.

Chytré mikrovlny
Funkci vaření v páře mají ve svém repertoáru moderní trouby a sporáky, existují i speciální parní hrnce, těmto spotřebičům se ale budeme věnovat v některém z dalších článků. Dnes vám totiž chceme ukázat, že funkci Steam (pára) najdete i u některých mikrovlnných trub. A že to není jediná výhoda, kterou mají. Srovnáme proto výrobky tří výrobců z různých cenových kategoriích. Každý si tak najde toho pravého pomocníka, který mu bude nejlépe vyhovovat. Představíme vám mikrovlnky firem Samsung, Whirpool a Concept.

Samsung CE1071ATTest mikrovlnekOtevřít galerii »
Samsung je na poli mikrovlnných trub zavedenou značkou. Jeho poslední model byl oceněn jako nejlepší testovaná trouba německého časopisu STIWA a mimo jiné i  na tento úspěch chce navázat novinka z jejich dílny. Chlubí se nejmodernějšími technologiemi a funkcemi pro pohodlné a účelné vaření, mezi které patří třeba trojitý systém distribuce mikrovln (T.D.S.), parní čištění, vnitřní prostor s odolným smaltem, vaření v páře, Crusty Plate, nebo velmi rychlé rozmrazování potravin. Pojďme se na tyto vychytávky podívat blíž.

Asi už se vám někdy stalo, že jste šoupli do trouby večeři, a po chvíli ji vytáhli napůl studenou. Přidali jste tedy minuty a pak bylo jídlo zas příšerně horké. Samsung tvrdí, že vymyslel řešení.  Kvalita připravovaného jídla závisí ve velké míře na efektivitě distribuce mikrovlnného záření uvnitř mikrovlnné trouby, přičemž tradiční systém distribuuje mikrovlnné záření pouze  jedním otvorem ve  cloně zářiče. Přidáním dvou dodatečných otvorů lomeného tvaru  dosáhl Samsung rovnoměrnější distribuce mikrovln do všech stran a úhlů uvnitř spotřebiče. Výsledkem je dobře prohřáté jídlo bez chladných míst.

Funkce Crusty Plate vám pomůže docílit toho, že i pizza od včerejška bude chutnat jako čerstvá. Umožní to speciiální pečicí plotna, která ohřívanému jídlu dodá křehkost a křupavou konzistenci. Díky parnímu čištění nemusíte drhnout vnitřek spotřebiče od usazených tuků a mastnoty.  Speciální magnetickou nádobku pro parní čištění naplníte vodou, umístíte ji na stěnu trouby, spustíte program Steam Clean a po jeho ukončení lehce otřete sebeodolnější zbytek potravin.Mikrovlnná trouba Samsung CE1071AT je na českém trhu za doporučenou cenu 5 490 korun, na internetu ji seženete i o stovky korun levněji.

Test mikrovlnekOtevřít galerii »Whirpool Family Chef FT 339 SL
Jak už název napovídá, novinka od Whirpoolu je určena zejména pro rodinné kuchyně. Hlavní devízou spotřebiče je takzvaný 6. smysl, který podle zvolené funkce a kategorie jídla sám upraví průběh a dobu vaření. Vaření a pečení v páře umožňuje funkce s funkcí Steam. Pokrm, připravený v páře ve speciální nádobě si snadno udrží svou barvu a tvar. 

Další extrafunkcí je možnost využití horkého vzduchu Jet Stream, který zajistí rovnoměrné propečení připravovaného pokrmu stejně jako v tradiční troubě. Výhodou pečení s touto funkcí ve srovnání s tradiční troubou je ale fakt, že jídlo se peče nebo vaří při nižší teplotě a díky mikrovlnám i za podstatně kratší dobu. Tím se šetří jednak energie, jednak výživné látky v pokrmu. Funkce Horký vzduch je ideální například pro pečení vánočního cukroví či koláčů v keramických nádobách, protože pokrm se kvalitně propeče i zespodu.

 I v repertoáru této trouby najdeme funkci  Crisp, se kterou snadno upečete pizzu, hranolky, kuřecí křidélka či dokonce štrúdl dokřupava shora i ze spodu jako při tradičním pečení, ale za podstatně kratší čas. Například pizza je díky funkci Crisp hotová už za pouhých 10 minut. Multifunkční trouba JT 369 SL je dodávána s celkem bohatým příslušenstvím – grilovací mřížkou, talířem Crisp s praktickým držákem, plechem na pečení a speciální nádobou na přípravu pokrmů v páře. Cena by neměla přesáhnout 10 000 korun.


Concept PT 5110 VitastyleTest mikrovlnekOtevřít galerii »
Na závěr jsme si nechali koně z domácí stáje. Mikrovlnná trouba české značky Concept zdatně konkuruje spotřebičům ze zahraničí. Podle výrobce je ideálním řešením pro přípravu dětských pokrmů, které si při přípravě v páře zachovávají tolik potřebné vitamíny a minerální látky. Její  použití je  všestranné, lze v ní připravit polévky, maso, ryby, zeleninu, vegetariánská jídla, knedlíky, rýži, ovoce i dezerty.

Funkčnost parní trouby PT5110 Vitastyle je obohacena také možností kombinovat parní vaření s grilem, čímž dosáhneme oblíbeného křupavého a voňavého výsledku, bez kterého si některá jídla nelze představit (křupavé kuře nebo hranolky). Další velmi ceněnou funkcí této parní trouby je rozmrazování. Pára rozmrazuje potraviny přirozeně šetrně a při poměrně nízké teplotě, navíc nedochází ani při časově delším rozmrazování k vysušování potravin a snižování jejich šťavnatosti.

Mezi další funkce patří  akustická  signalizace, která vás upozorní, že je jídlo ohřáté, dětský zámek, aby na sebe vaši nejmenší nesvrhli třeba talíř s horkou polévkou, nebo bezpečnostní uzavírací systém dvířek. Doporučená cena podle výrobce dosahuje téměř 17 tisíc korun, v internetových obchodech ji ale koupíte i laciněji.

Tak kterou?
Česká trouba Concept konkuruje zahraničním kolegyním co se počtu funkcí týká, v ceně však zůstává nejvýše. Oproti nejlevnější hodnocené troubě Samsung je asi o deset tisíc korun dražší, kromě hřejivého pocitu, že podporujete českou značku, však příliš mnoho výhod nepřináší. Whirpool pak disponuje ve srovnání se Samsungem funkcí horký vzduch, která usnadňuje pečení. Zvažte tedy, k čemu mikrovlnnou troubu potřebujete. Chcete-li v ní pouze ohřívat a využívat funkci vaření v páře, může vám být kritériem cena a také design.

Zuzana Fuxová/ Samsung, Whirpool, Concept
Foto: Sxc.hu, Samsung, Whirpool, Concept

 

.


Electrolux EOK 96030 X Miele DG 3450

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít