Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Srovnávací test systémových žehliček s parním generátorem 03.11.2008

Systémové žehličky mají oproti svým méně chytrým předchůdkyním jednu věc navíc. Je to parní generátor, jakýsi bojler na vodu, který slouží jako zásobník a zároveň i jako stojan pro žehličku. Když si žehličku odložíte, nasaje rovnou ze zásobníku potřebnou dávku páry pro další várku prádla.


Oddělení nádobky na vodu a samotné žehličky s sebou přináší spoustu výhod. Prvním plusem je úspora času. Díky tomu, že většina parních generátorů má kapacitu kolem jednoho litru, nemusíte při žehlení většího množství prádla běhat se žehličkou k umyvadlu, abyste ji doplnili. Kromě času ušetříte i své síly, tím, že nezvedáte s žehličkou i tíhu vody, značně ulevujete svým bicepsům. Tím ale výčet předností systémových žehliček nekončí . Ve srovnání s vaší starou žehličkou mají velmi silné napařování, takže stačí žehlenou látku přejet jednou a je po krabacení.

Existují dva typy generátorů páry. První disponuje bojlerem uzavřeným tlakovým uzávěrem. Zde vzniká pára a s pomocí hadičky a tlakového čerpadla je tlačena do žehličky. Bojler se v průběhu žehlení nesmí otevírat, jinak hrozí opaření. Nevýhodou je, že proto v průběhu žehlení nelze doplnit vodu. Druhý typ má odnímatelný plastový zásobník na vodu, který můžete kdykoli za provozu vyjmout a naplnit vodou. Zásobní nádoba je oddělena od bojleru pro výrobu páry.

Nevýhodou systémových žehliček byla dříve zejména vysoká pořizovací cena, která přesahovala deset tisíc korun. Nyní jsou ale systémové žehličky o více než polovinu levnější, takže se nejedná o tak zásadní investici. Systémová žehlička se vyplatí spíš rodině, která žehlí větší množství prádla. Pojďme se podívat, co nabízejí jednotliví výrobci. Srovnávat budeme žehličky značek Philips, Tefal a DeLonghi.

Philips GC 7230
ŽehličkyOtevřít galerii »
Philips je na poli žehliček s parním generátorem osvědčenou klasikou. Nabízí deset modelů v různé cenové relaci. Ceny se pohybují od 3 do 9 tisíc korun. My budeme srovnávat model GC 7230, který je na cenové škále přibližně uprostřed. Model GC7230 byl vytvořen, aby urychlil žehlení od začátku do konce. Dvě minuty po tom, co jej zapnete do zásuvky, je připraven k použití. Síla páry pod tlakem až čtyři bary urychluje žehlení tím, že proniká hlouběji do tkaniny. Páru lze nastavit na různé stupně, takže nemusíte mít strach žehlit třeba hedvábnou halenku.

Svou zkušenost s parní žehličkou Philips vyjádřila Jiřina Máslíková z Moravských Budějovic. „Mám Philips s generátorem a je skvělá. Prádlo žehlím i z hygienických důvodů, horká pára totiž likviduje roztoče, bakterie a plísně. Výborně se s ní žehlí manželovy košile. Jen je pověsím na ramínku na šňůru a lehce profouknu párou. Za chvilku tak mám vyžehlenéou celou hromadu. Je to skvělý pomocník, který ušetří spostu času a energie.“

Speciálně navržená žehlicí plocha SteamGlide kombinuje keramický povrch (díky němu snadno klouže po látce a usnadňuje vám tak práci) a důmyslně navržené parní otvory pro efektní odstranění záhybů. Příjemnou funkcí je tzv. napařovací špička Steam tip, která umožňuje žehlení obtížně přístupných částí oděvu, třeba mezi knoflíky. Vodu do zásobníku můžete doplňovat i během žehlení, ale pozor, nikdy nesmíte žehličku nebo zásobník páry do vody ponořit! Došlo by tak k znehodnocení. Přístroj vás sám blikáním kontrolky upozorní na to, že je třeba vodu dolít.

Celkový příkon žehličky je 800 W a příkon bojleru 1400 W. Cena se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

Tefal EXPRESS
ŽehličkyOtevřít galerii »Tefal má ve svém portfoliu pět typů žehliček s parním generátorem. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 4 do 9 tisíc korun. Pro srovnání jsme vybrali model TEFAL Express, jehož doporučená cena je 5999, je tedy ve stejné cenové kategorii jako předcházející model Philipsu . I u tohoto modelu oceníte, že je během dvou minut připraven k použití. Tlak páry je v tomto případě 3 bary a obsah nádržky dokonce 1,4 litru. Samozřejmostí je možnost svislého žehlení, takže můžete žehlit třeba již pověšené závěsy. Během žehlení lze bez obav doplňovat vodu. Co se týká žehlící plochy, Tefal vyvinul technologii Ultragliss Diffusion, která má být nejkluznější na trhu.

Mezi další funkce patří například Turbo pro ještě silnější proud páry nebo bezpečnostní systém Protect Concept. Ten po zavření krytu parního generátoru automaticky aktivuje uzamykací systém ochranných krytů, které jsou proti otevření chráněny pojistkou. Tefal myslel i na snadnou manipulaci s přívodní šňůrou, kterou umožňuje systém EASY CORD . Nechybí kontrolka obsahu vody v generátoru a také oranžová kontrolka, která signalizuje, že je čas vypláchnout bojler a zbavit ho vodního kamene. Pravidelným proplachováním prodloužíte životnost přístroje a zabráníte vzniku skvn na prádle.

Jak spotřebič Tefal Express vypláchnout radí Miroslav Chyška, prodavač elektra z Prahy: „Zkontrolujte, zda je přístroj studený a odpojený ze sítě a jestli je ochranný kryt zavřený. Pakpoložte generátor na okraj umyvadla, s žehličkou odloženou na stranu a postavenou na patě. Odšroubujte úchytku šňůry otočením o jednu čtvrtinu závitu doleva a pomocí mince jemně odšroubujte vyplachovací zátku bojleru . Potom zasuňte plastovou hubičku vyplachovací hadice do otvoru bojleru a jemně točte doprava dokud se nezajistí. Vývod této hubičky musí být umístěn nad umyvadlem. Připojte gumový konec hadice ke studenému vodovodnímu kohoutku, otočte jemně a pomalu uzávěrem a nechte asi minutu chladnou vodu vyté¬kat hadicí do umyvadla. Poté zašroubujte vyplachovací zátku zpět a utáhněte ji mincí. Při příštím použití žehličky podržte 2–3 vteřiny tlačítko „reset“, dokud oranžová kontrolka nezhasne“

Celkový příkon spotřebiče je 2200 W a doporučená maloobchodní cena 5 990 korun.

Delonghi Pro 2200
Posledním bojovníkem v recenzi je model Delonghi PRO 2200. Ani tato žehlička nepotřebuje k „nastartování“ více než dvě minuty. Nádoba na vodu ŽehličkyOtevřít galerii »pojme 1,1 litru a nemusíte se obávat použít vodu z kohoutku. Uvnitř bojleru totiž pracují regeneraceschopné pryskyřice na odstranění vápenatých nánosů. Díky tomu nemusíte odvápňovat jako u předchozích dvou typů. Ze všech tří modeů má v tlakové nádobě nejvyšší tlak, a to pět barů. Žehlící plocha je aluminiová. Stejně jako model od Philipsu se chlubí otvorem na páru ve špičce, díky kterému se při žehlení dostanete i do nejnedostupnějších koutků prádla.

Další výhodou je digitální ovládání žehlicího systému, kde si můžete nastavit jeden z osmi vybraných programů, který nejlépe vyhovuje typu žehleného prádla. Systém No-Drip zajistí, že i při žehlení na nízkou teplotu nebude odkapávat voda, jak to u běžných napařovacích žehliček bývá. Přístroj můžete taktéž používat, ale dokonce i skladovat ve vertikální poloze. Systém je vybaven presostatem pro zachování stálého proudu páry a speciální spouštěcí tlačítko vypouštění páry zajišťuje větší bezpečnost usnadňuje žehlení pravou i levou rukou.

Výkon spotřebiče 2000 W a doporučená maloobchodní cena podle stránek výrobce 7990 korun. Nám se ji však podařilo objevit v internetových obchodech i za cenu o téměř 2000 korun nižší.

Tramtadadá a vítěz je...
Všechny žehličky jsou vybavené standardními funkcemi a žádná není vyloženě horší, než ty ostatní. Co se týče tlaku páry, nejvyšší má žehlička Delonghi, nejnižší Fagor. Fagor na druhou stranu nabízí největší obsah bojleru. Philips a Fagor vybavili své produkty speciální technologií žehlící desky, Delonghi nabízí klasickou aluminiovou plochu. CO se týká funkcí navrch, nejlépe je na tom asi poslední model, Delongi, ovšem tyto výhody vyvažuje vyšší doporučená cena. Pokud se vám podaří narazit na výhodný nákup, nemusí tato nevýhoda platit. Závěr tedy zní, že dnešní test nemá žádného jednoznačného vítěze, ani poraženého. Všechny tři žehličky jsou kvalitní a zvládají to, co mají. Proto nákupem ani jedné z nich nešlápnete vedle.

Zuzana Fuxová
Foto, zdroj/ Philips, Tefal, Delonghi

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít