Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona stand-by.jpg

Stand-by aneb jak udržet domácnost v pohotovosti 27.03.2008

Tu a tam proběhne ve zprávách reportáž o tom, jaké horentní sumy vydávají české domácnosti úplně zbytečně, kolik peněz doslova vyhodí oknem za takzvaný stand-by režim elektrospotřebičů. Některé zdroje uvádějí dokonce i částky kolem deseti tisíc za jednu domácnost a jeden rok. Jiní tvrdí, že spotřeba je tak minimální, že se na účtech ztratí. Kde je tedy pravda?


Mnoho spotřebičů spotřebovává elektřinu, i když jsou vypnuté, tedy téměř vypnuté. Tomuto režimu se říká stand-by neboli česky pohotovostní režim. Spotřebiče v takovémto stavu jsou připraveny k okamžitému použití a často to navenek dávají znát například rozsvícenou diodou nebo malou žárovičkou. Videorekordéry, hi-fi věže nebo jiná elektronika mají často neustále zapnuté digitální hodiny, které nám také ukazují, že se přístroj nalézá v pohotovostním režimu.

Kolik „žere“ světélko

Tato světélka nebo hodiny spotřebovávají 24 hodin denně, 365 dní v týdnu velmi malé množství elektřiny, příkon spotřebičů v režimu stand-by se většinou pohybuje mezi 2 a 10 watty. Sečteme-li ale více podobných spotřebičů (v běžné domácnosti jich najdeme velmi často i více než pět) a vynásobíme-li je dobou, po kterou jsou zapojené, dobereme se k poměrně vysokým číslům. Proto už se dnes snaží výrobci snížit nejen běžnou spotřebu svých výrobků, ale i stand-by režim se snaží zatlačit pod 1 watt.

Obecně by se dalo říci, že náklady na pohotovostnírežim se opravdu u běžných domácností nepohybují v řádech desetitisíců, ale i několika tisíc dosáhnout mohou. Každý si může spočítat spotřebu poměrně snadno, pokud zná stand-by hodnoty svých spotřebičů.

Jak už bylo řečeno, výrobci se už dnes snaží snížit spořebu i v této zdánlivě zanebatelné oblasti. Co ale můžete dělat vy sami, abyste ušetřili, a přitom nijak nepoškodili svůj luxus, který vám poskytují hodiny a dálková ovládání?

Ušetřit se dá i na maličkostech

První rada, kterou vám v této oblasti dáme, je velmi banální. Kupujte výrobky s co nejnižší stand-by spotřebou! Je logické, že si asi většinu spotřebičů vybíráte podle jiných parametrů, ale u těch spotřebičů, které mají nízkou „normální“ spotřebu, které jsou prezentovány jako ekologické, často jejich výrobci dbají i na stand-by režim. Je samozřejmé, že si nekupujete výrobek za desítky tisíc korun podle toho, jakou spotřebu má malé červené světélko na jeho boku, ale zkuste je alespoň porovnat. Najdete jistě zajímavé rozdíly...

Další logickou radou, kterou se ale zdaleka ne všichni řídí, je vypínání. Pokud odjíždíte na delší dobu nebo víte, že spotřebič nepoužijete, vypínejte jej centrálně, stand-by režim je vám stejně k ničemu, když nejste doma. Zároveň také jejich úplným vypnutím vytažením ze zásuvky zabráníte tomu, že dojde náhodou ke zkratu nebo uhodí blesk a vaše milá televize odejde do věčných lovišť.
Ovladač
A pokud s oblibou necháváte nabíječku na telefon neustále v zásuvce, tak vězte, že ani to vašemu účtu, ani životnímu prostředí neulehčí. Všechny adaptéry a tedy i nabíječky přeměňují část elektrické energie na naprosto zbytečné teplo po celou dobu, co jsou zapojeny do sítě. Tedy po celou dobu spotřebovávají energii. A když je zrovna nepoužíváte, tak je to přece úplně zbytečné.

Tak si schválně zkuste projít svůj byt nebo dům a spočítat si, kolik pohotovostních režimů napočítáte. Pro orientaci si každý vynásobte 150 korunami a vyjde vám, kolik tak zhruba ročně za tato světélka utratíte. Suma je to sice jen velmi orientační, ale přesto, za ty peníze by se dalo pořídit něco hezčího než červené světlo, ne?


Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Quietpc.com, Xboxline.com

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít