Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

iko.jpg

Stand-by spotřeba: Neviditelný požírač energie 24.02.2011

I ve zdánlivě vypnutém stavu mohou elektrické spotřebiče odebírat proud. Jde o režim stand-by neboli pohotovostní režim, díky kterému jsou připraveny k okamžitému použití. Že je spotřebič nastaven na tento režim, prozrazuje zejména charakteristické svícení diody. Uvědomili jste si ovšem, že je režim standy-by neviditelným požíračem energie? Ročně kvůli němu spotřebujete elektrickou energii až za 1500 korun, což je hodnota minimálně dvou vánočních dárků.


Spotřebičů v pohotovostním režimu je plný obývákStand-by spotřeba: Neviditelný požírač energieOtevřít galerii »

V takovém obýváku určitě máte spoustu elektrických přístrojů, u nichž lze nastavit stand-by režim. Ať už jde o televizi, video, dvd přehrávač, satelit, set-top box, ale také rádio, hi-fi věž, počítač, tiskárnu či kopírku. Podle statistik má spotřebič zapnutý ve stand-by režimu příkon od 1 do 20 wattů za hodinu. Jestliže máte v domácnosti více elektrospotřebičů v klidovém režimu, toto číslo si vynásobte.

Stand-by režim: Díra do peněženky

I když nové, moderní spotřebiče mají při nastavení režimu stand-by nízkou spotřebu, domácnosti si jich v současnosti pořizují mnohem více než v předchozích letech a desetiletích. Shrnuto podtrženo, odběry elektrických spotřebičů v pohotovostním režimu se na výsledné celoroční spotřebě elektrické energie v rámci jedné domácnosti podílejí 1 až 1,5 procentem. Stand-by režim tedy může zatížit, i když na první pohled nepatrně, vaši peněženku.

Stand-by spotřeba: Neviditelný požírač energieOtevřít galerii »Tipy, jak ušetřit

- Nenechávejte elektrospotřebiče v úsporném režimu. Spotřebiče úplně vypněte, čímž zamezíte přívodu elektrické energie.
- Chcete vědět, kolik přesně ušetříte, když budete elektrospotřebiče vypínat a dáte sbohem klidovému režimu? Zapůjčete si z ekologické či energetické poradny měřicí přístroj neboli wattmetr, s jehož pomocí zjistíte okamžitou spotřebu daného elektrospotřebiče, a to jak v jeho plném provozu, tak v režimu stand-by.
- Vyměňte staré spotřebiče za nové. Nové, modernější spotřebiče fungují úsporněji, a to i při pohotovostním režimu. Například modernější, ale i dražší set-top box může mít až o 90 procent nižší spotřebu než jeho starší a levnější varianta.

Vypínání spotřebičů versus pohotovostní režimStand-by spotřeba: Neviditelný požírač energieOtevřít galerii »

Na druhou stranu, vypínání spotřebičů se nemusí leckdy vyplatit. Časté vypínání totiž může spotřebičům škodit, a to více, než jejich ponechání v pohotovostním režimu. Může totiž dojít k poruchám se zapínací a vypínací mechanikou nebo s laděním daného přístroje. Výsledně tak můžete zaplatit vyšší účet za opravu spotřebiče než za elektřinu spotřebovanou v režimu stand-by. Proto si pozorně zjistěte, zda výrobce na podobné problémy neupozorňuje v návodu na použití.

Autor: Alena Štouračová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít