Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Toastovače od A do Z 07.01.2009

Víte, jaký je rozdíl mezi toastovačem a topinkovačem? A tušili jste, že existuje muzeum toasterů? Vše, co potřebujete vědět o tomhle milém domácím spotřebiči přehledně a pohromadě v jednom článku.


Když si po ránu pochutnáváte na svém toastu, napadlo vás někdy přemýšlet, komu vděčíte za možnost dopřát si tuhle křupavou snídani? Kdo stál u zrodu prvního toastovače a jak vypadali předchůdci přístroje, který máte v kuchyni? A věřili byste, že existuje dokonce muzeum toastovačů? Tak čtěte dál, zvu vás na exkurzi, kde se mimo odpovědí na tyto otázky dozvíte ještě spoustu věcí, které jste o toasterech nejspíš ani netušili.

Toastery mají své muzeum…

Začněme v americkém Seattlu. Právě tady se nachází asi jediné muzeum toastovačů na světě. Manželé Kelly a Eric Norcrossovi ho tady založili před více než patnácti lety. Muzeum se okamžitě ocitlo v centru pozornosti médií i návštěvníků z celého světa. „Naši hosté jsou pokaždé úplně nadšeni vším tím úsilím, inovacemi a designem, které provázejí výrobu toastovačů,“ říká nadšeně Eric.


„Hned na začátku nám bylo jasné, že Muzeum toastovačů může mít vyšší cíl, než jen poskytnout útočiště naší sbírce. Může totiž učit o historii, designových trendech a kulturních rozdílech. Je důležité ukázat, že se vyplatí vyrábět věci, které vydrží funkční dlouhé roky,“ neskrývá Eric nadšení.…točí se o nich filmy…

Zkuste zapátrat v paměti, možná si vybavíte disneyovský animák s názvem Statečný malý toaster. Kreslený film z osmdesátých let vypráví o pěti domácích spotřebičích, které se vydávají na dobrodružnou cestu za majitelem, který se odstěhoval. Možná i vy jste v dětství drželi palce, aby se Lampy, Blanky, Radio a vysavač Kirby pod vedením hrdiny toastera dočkali vytouženého setkání se svým pánem Robem. Příběh z pera Thomase M. Dische měl takový úspěch, že se dočkal ještě několika pokračování a malý toaster se s kamarády podíval třeba až na Mars.

…inspirují i počítačové programátory…

Úplně první spořič obrazovky počítače, který v roce 1989 vynalezli programátoři firmy Microsoft, se jmenoval Létající toastovače. Vytvořili jej jako ochranu nepoužívaného počítače, aby neshořel. Když v anglicky mluvících zemích chcete někomu připít na zdraví, místo skleničky pozdvihnete toast. Alespoň slovně. Samozřejmě se také připíjí se sklenkou v ruce, ale říká se tomu „raise a toast.“ Ptáte se proč?

…a existují už věky

Encyklopedie Britanicca vysvětluje: „V šestnáctém století bylo zvykem, že lidem v nápojích plavaly kousky toastu, hlavně v těch, které se pily horké. Nejspíš odsud pochází zvyk používat slovo toast, když chceme někomu napít na zdraví.“ A když už jsme v té minulosti, na prvním opečeném chlebu si pochutnávali již staří Římané. Ovšem nejen z gurmánských pohnutek. Vedla je k tomu i prozaičtěji inspirovaná snaha prodloužit životnost chleba. Slovo toast pochází právě z této doby, ve staré latině je „tostum“ výraz pro hoření či pálení.

První elektrický toastovač uvedla v roce 1893 na trh britská firma Crompton and Co. V Americe byl znovu vynalezen o necelých dvacet let později. Tyhle pradědové dnešních moderních přístrojů zvládali v jedné chvíli opékat jen jednu stranu chleba a hospodyňka u nich musela stát, aby toast ve správnou chvíli otočila. Moderní toaster s mechanismem, který to zvládá za ně, má na svědomí Charles Strite a vynalezl jej v roce 1919.

V anglosaských zemích je toaster skoro až kultovním spotřebičem. A tak se mu i my budeme věnovat dál a v příštím díle miniseriálu si povíme třeba jak přístroj vlastně uvnitř funguje, prohlédnete si zajímavé, krásně zdobené kousky, ale i nejmodernější vylepšené toastery a přidáme i pár receptů na nejlepší sladké i slané toasty.

Toast nebo topinka?

Toastovač, topinkovač a sendvičovač. Tři různé přístroje? Ale kdeže. V češtině v těchto pojmech panuje trošku zmatek, tak nebude na škodu si je na vyjasnit. Ale nebojte. Po úvodní teorii přijde spousta zábavy... Nevěříte? Tak tedy malá ochutnávka - těšte se na toastery, které zvládnou opéct toast a zároveň do něj vypálit obrázek.

V anglicky mluvících zemích to mají snadné. Toaster vyrábí toasty a sendwich maker sendviče. Jak jednoduché. U nás je to ale kapku komplikovanější. Anglický toast je totiž opečený chléb. Pro ten už ale čeština název má, říká mu topinka. Toaster, počeštěně toastovač nebo toustovač, tedy vyrábí vlastně topinky, takže ho můžete znát i jako topinkovač. Dobrota, které tady u nás říkáme toast, je vlastně zapečený sendvič – dva plátky bílého chleba a mezi nimi třeba šunka a sýr. A připravují se v sendvičovači, který však taky někdy označujeme jako toastovač. Komplikované? Tak ještě jednou a názorně.

Toastovač – topinkovač (Toaster)

=
Topinka (Toast)


Sendvičovač - toastovač (Sandwich maker)

=
Toast (Sandwich)


Snídaně s Pannou Marií nebo s myšákem MickeymSendvičovače stojí určitě za povšimnutí a slibuju, že se i o nich brzy něco dozvíte, tenhle seriál se ale věnuje toastovačům. A že jich na trhu je! Ten nejlevnější pořídíte už kolem tří set korun. Pojďme si ale představit zajímavější kousky. Třeba tenhle, kterým můžete dětem zpříjemnit ranní vstávání do školy. Rozveselí jejich toast obrázkem oblíbeného Mickey Mouse.

Láska prochází žaludkem


Chcete své milované polovičce vyznat lásku originálním způsobem? Co říkáte na tenhle nápad? Květiny a šperky jsou nudné, řekněte to toastem. Jen musí váš drahoušek či milovaná vládnout angličtinou. I když, kdo by neznal význam fráze I love you...


Poslední z trojice originálních vynálezů, které umí udělat ze snídaně zábavu, stojí jen necelé čtyři dolary. Formička, kterou otisknete do toastovacího chleba ještě před vložením do jakéhokoliv toastovače, vzbudila ve světě rozporuplné ohlasy. Zobrazuje totiž Pannu Marii. Někdo to považuje za dobrý vtip, někdo hrozí peklem za rouhačství. Je jen na vás, na čí stranu se přikloníte.

Toastovač, vynález, který vám nesmí chybět

Smažíte ve vaší kuchyni topinky ještě pořád na pánvičce s vrstvou oleje? V dnešní době, kdy si na trhu můžete vybírat z široké  nabídky topinkovačů, je to zbytečně pracné a nezdravé. Toastovače, nebo také topinkovače, slaví v našich kuchyních velký úspěch. My vám teď poradíme, jak si vybrat ten pravý toastovač  do své kuchyně.

Funkce všech přístrojů je v podstatě stejná, jde o to opéct pečivo. Existují ale určitá kritéria, která byste měli zohlednit při výběru toho nejlepšího toastovače na míru své domácnosti. Jednou z důležitých drobností je to, že v topinkovači zůstávají drobečky. Aby se daly vysypat, můžete přístroj prostě obrátit vzhůru nohama a vyklepat. Lepší přístroje řeší problém s drobky elegantněji, dole je vyjímatelná zásuvka, která vyčištění spotřebiče usnadní.

Při výběru přemýšlejte,co všechno od nového pomocníka očekáváte. Všechny typy umí opéct toastovací či normální chléb, některé toastery ale zvládají také rozpéct staré pečivo. V mnoha domácnostech je zvykem uchovávat toastovací chléb v mrazáku, aby na vzduchu neztvrdl. Pokud je to u vás také tak, určitě chtějte toaster s funkcí rozmrazování. Umí to třeba model CKT 2003 od firmy DeLonghi, který stojí 870 korun.

 

Cena toasterů se pohybuje v rozmezí od tří set korun až do pěti tisíc. Dražší toastery kromě toho, že mají výše popsané funkce, často zvládají opékat více než klasické dva plátky chleba najednou. Třeba topinkovač značky Kenwood, model TT940, opeče najednou křupavou snídani pro čtyřčlenou rodinu.Umí připravit také sendviče, což většina levnějších přístrojů nezvládá. Cena je ovšem odpovídající všem funkcím navíc, vyjde vás na 4290 korun.


Pokud je pro vás drahý toastovač zbytečným luxusem, není třeba klesat na mysli. Značka Sencor nabízí model STS 2603, který umí připravit dva toasty, má šestistupňový elektronický časovač, misku na drobky a hlavně příznivou cenu. Na internetu ho seženete už od 320 korun.


A samozřejmě nesmíme opomenout ani estetickou stránku věci, toastovač se vám musí také líbit. Ať máte raději minimalismus, šedý chrom či barvičky, vybere si každý. Co říkáte, jak by se u vás vyjímal jeden z těchhle fešáků? I vy už určitě máte svého favorita. Příště se v závěrečném dílu miniseriálu „Je libo toast“ rozloučíme rekordy ze světa toastovačů.Kdo je v zemi zdejší nejhezčí a nejkrásnější?

Začneme lehce povrchně a zaměříme se na vzhled. Vybrat ten nejlépe vypadající toastovač ze všech je nadlidský úkol. Za prvé je jich
na trhu nepřeberné množství a za druhé měřítka krásy jsou vždy subjektivní. Někdo má zkrátka rád holky a jiný zase vdolky. V našem
hodnocení vyhrály toastovače dva. Jeden získal cenu za nejlepší design ve stylu Porsche a ten druhý za dobrý nápad. Je jen na vás,
jestli upřednostňujete kuchyni v moderním stylu, nebo chcete ráno potěšit oko záplavou kytiček na zelené louce.Originalita nade vše...

Vítěz kategorie Originalita porazil soupeře díky variabilitě, kterou nabízí. Umožní vám vyjádřit toastem lásku, popřát oslavenci, potěšit maminku
kytičkou nebo rozveselit den smějícím se obličejíkem. Díky výměnným šablonám peče toasty s obrázky. A to si zaslouží ocenění.


Nejdražší toast světa

„Svět se zbláznil,“ napadne vás nejspíš, až se dozvíte, kolik zaplatilo jedno americké internetové kasino za deset let starý toast. Ta částka je dvacet osm tisíc. Počkejte, ještě to nekončí... Dvacet osm tisíc dolarů! Samozřejmě se nejednalo o toast jen tak obyčejný, nýbrž zázračný. Alespoň to tvrdí jeho původní majitelka Diane Duyser.

„Na podzim před deseti lety jsem si upekla toast a chtěla jsem si kousnout a najednou vidím, že z něj na mě kouká Panna Marie. Nejdřív mě to vyděsilo. Pak jsem ho dala do plastové krabičky, ale jinak jsem s ním nic nedělala, a přesto se za deset let vůbec nezkazil. Navíc mi přinesl štěstí, vyhrála jsem třeba sedmdesát tisíc dolarů,“ říká Diane, která je teď bohatší o dalších pár tisíc dolarů, které utržila. Kasino hodlá toast vystavovat po celém světě a pak jej prodat a výtěžek věnovat na charitu. Zázrak nebo podvod? Těžko říct, posuďte sami.

A na úplný závěr...

… vás naučíme nejlepší recept na toast. Na přípravu delikátní topinky s medovým masem si připravte plátek kuřecího masa, sklenici medu, hlávkový salát a pepř a sůl na dochucení. A samozřejmě nezapomeňte na toastový chléb. Maso naložte do medu a přes noc nechte marinovat v lednici. Druhý den ho ve zbylém medu dozlatova osmažte a mezitím opečte chléb v toastovači. Na hotovou topinku pak položte list salátu, poté plátek masa, znovu salát a přiklopte dalším toastem. A pak už jen dobrou chuť!

Autor: Zuzana Fuxová / BBCNews.co.uk, Recepty.hu.cz, Toaster.org, En.wikipedia.org/wiki/Toaster

Foto: Oster.com, Appliancist.com, Verbatim.blogs.com, Thegreenhead.com, Cbc.ca, Electromarket.cz, Electrohall.cz, Appliancist.com, Express.howstuffworks.com, Toaster.org, Chowtimes.com, Acooksbestfriend.com, Latis.ex.ac.uk, Sxc.hu, Littlehealer.wordpress.com, Nextag.com, Bimbambanana.com, Englishrules.com, Toaster.org, Hyperionpictures.com

Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít