Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona_aukceI.jpg

Užijte si vzrušení dražební síně z tepla domova (po síti) 07.01.2008

Na internetových aukčních serverech můžete sehnat všechno, po čem vaše srdce prahne, tedy skoro všechno. Samozřejmě i domácí spotřebiče. Zvlášť teď po Vánocích můžete extravýhodně vydražit spotřebič, se kterým se Ježíšek zas až tak netrefil. Jak na to?


Nové hobby pro počítačové znalce, nebo jen hit dnešní doby? I takto můžeme nazvat internetové aukce. Pojem aukce asi nemusíme dlouze vysvětlovat. Prodávající navrhne základní cenu, za kterou je ochoten produkt prodat, a zájemci (kupující) se vzájemně předhánějí, kdo za produkt víc zaplatí. Tento způsob prodeje je znám v celém světě již několik stovek let. Dnes probíhá i přes internet.
Aukce
Jak to celé funguje? Nejprve bychom si měli vybrat internetové servery, které aukce provádějí. Na našem domácím trhu je to například Aukro.cz, iKup.cz nebo Odklepnuto.cz, budeme-li chtít nakupovat v zahraničí, pojďme na stránku eBay.com. Z vyjmenovaných serverů u nás má nejvíce uživatelů Aukro.cz. V loňském roce se zde registrovalo a obchodovalo okolo tři čtvrtě milionu lidí. Svým způsobem se princip obchodování na online aukcích neliší od běžných dražeb. Moderní aukční portály však přinášejí řadu zajímavých funkcí jak pro prodejce, tak pro nakupující.
Aukce
Dnes můžeme nakupovat potřebné věci z pohodlí a tepla našeho domova. Naši dědečkové a babičky to tak jednoduché neměli. Ti se scházeli na návsích a museli své sumy psát na papírky, vysoce zdvihat nad jejich hlavy nebo hodně nahlas křičet, kolik jsou ochotni zaplatit.

Aukce je velkou výhodou pro sběratele starých či již se neprodávajících věcí. Někteří lidé mohou vyklízet svou starou chalupu či dům a snaží se potom zpeněžit to, co se jim nehodí. Na každém aukčním portálu najdeme spoustu rubrik pro každého.
Kuriozní aukce se uskutečnila na eBay.com, kde se 23. listopadu 2004 podařilo vydražit sandwich s obrazcem majícím představovat zjevení Panny Marie za neuvěřitelných 28 tisíc amerických dolarů. Nebo další kuriozitou bylo vydražení řízku s podobou papeže Benedikta XVI. za 10 201 euro. Ale takového aukce jsou spíše extrémem.
Aukce
Proč nezkusit nakupovat jinak? Internetové aukce se stávají čím dál tím víc oblíbené, lze tak soudit z internetových diskuzí a ohlasů na aukce. Zkuste to i vy s námi v příštím článku o aukcích a může to být váš nový koníček, dobrý přivýdělek nebo výhodný nákup.

Kde můžeme dražit v Čechách?

Na českém trhu se poslední dobou rozšířila nabídka nakupování přes on-line aukce. Jmenujme například: Odklepnuto.cz, eBum.cz, iKup.cz, Miniaukce.cz a další. Největší internetovou aukcí u nás je Aukro.cz. Provoz byl zahájen v roce 2003 a nakupování touto formou si oblíbilo za velmi krátkou dobu velké množství lidí. Je tu umožněno obchodovat velmi rychle a snadno prakticky všem.
Aukce
Pojďme zkusit dát do prohlížeče stránku www.aukro.cz a koupit domácí spotřebič. Stačí kliknout na registraci a začít. Registrace je zdarma, ale musíme mít vlastní e-mailovou adresu. Vyplníme jméno, příjmení, telefon, bydliště, e-mail a za pár sekund nám na zadanou e-mailovou adresu přijde potvrzovací zpráva, kde bude odkaz s dokončením registrace. Zde si zvolíme heslo a uživatelské jméno, které se při obchodování budeme používat. Dále pak potvrdíme a opět na e-mail nám přijde potvrzení registrace a oznámení, že pokud budeme chtít na Aukru prodávat, poštou nám bude doručen aktivační kód.

Po zaregistrování a přihlášení se rozhlédneme po serveru. Je tu hodně rubrik, knihami počínaje přes spotřebiče a náhradní díly do aut konče. Nás budou zajímat spotřebiče, což je rubrika elektro. Dnes si koupíme mixér. Zadáme bílá technika, dál kuchyně a kuchyňské roboty. Vpravo se nám zobrazí nabídka. Orientace je velmi jednoduchá. Je zde uvedená cena a čas do konce aukce, který je dobré sledovat a přihodit teprve až se aukce bude chýlit ke konci, abychom viděli, zda se nám nákup vyplatí.
Slečna u počítače
Máme-li o daný produkt zájem, klikneme na něj – zobrazí se nám informace jak o mixéru, tak o prodejci. Do políčka "přihodit" napíšeme vyšší částku než je ta současná (nižší nelze napsat). Aukce se ukončuje v určitou hodinu a my čekáme na výsledek, jestli jsme aukci vyhráli a výrobek bude náš. Pokud jsme měli štěstí a nabídli nejvyšší částku, budou nám odeslány údaje pro zaplacení a produkt doručen domů (dle podmínek o dodání u výrobku).

Hlavní výhodou je, že se zde dá velmi dobře a levně nakoupit téměř cokoli. Zákonem zakázaný je prodej střelných zbraní. Vyvolávací cena výrobku může být i 1 Kč. Jde o velmi jednoduchý nákup z pohodlí domova, jen je tu risk, že výrobek po přijetí nebude přesně odpovídat našim představám.

Nakonec pár dobrých rad, na co si dát pozor, abychom se nenapálili.
  • přihazujte s rozmyslem
  • zjistěte si o prodejci informace, pokud se vám něco nezdá (odkaz "položit prodejci otázku")
  • velmi pečlivě čtěte informace o produktu
  • nezbytné jsou informace o platbě, záruce a doručení
  • dohodněte se s prodejcem na zabalení a zaplacení poštovného
Prodejce, který něco nabízí se na aukci, se musí zaregistrovat a svůj produkt dát do správné kategorie. Doporučuje se k výrobku napsat poutavý text a dát zajímavou fotografii. Dalším doporučením je vložit zajímavou cenu (např. 1 Kč) a nabídnout doručení až do domova kupujícího. Většina aukcí požaduje určité procento (většinu 4 %) z vydražené částky.

Ať žije eBay!

Server eBay.com začal na světovém trhu fungovat už v září 1995. Hlavní cílem bylo spojit trhy celého světa. Každý den spojuje miliony lidí ze 39 zemí, v současné době má 276 milionů registrovaných uživatelů. Hlavní vedení společnosti je v Kalifornii. Lidé, kteří zde obchodují, jsou jiné národnosti s jinou kulturou, mají rozdílné finanční možnosti a mluví jinými jazyky. Jak firma tvrdí, lidé se mohou spojit a více se poznat. Učí se, vzájemně se ovlivňují a samozřejmě se vzdělávají, jak o obchodu, tak i jazykově.
Mapa a kompas
Jak začít a jak obchodovat? Tady je malý a jednoduchý návod. Nejprve musíme do vyhledávače zadat server www.ebay.com a v pravé části kliknout na odkaz "register“, kde se snadno zaregistrujeme. Musíme vyplnit: first name (jméno), last name (příjmení), street address (adresa ulice), city (město), postal code (PČS), country or region - see all countries – Czech republic (stát, po kliknutí vybrat ČR), create your eBay user ID (zadat uživatelské jméno, které budeme používat pro obchodování), create your password (zvolit si heslo), re-enter your password (potvrzení hesla), pick a secret question (výběr kontrolní otázky pro případ, že bychom zapomněli heslo a zvolit odpověď), date of birth (datum narození), I agree (potvrzení, že souhlasíme s podmínkami serveru).

Po zaregistrování obdržíme potvrzovací e-mail, kde klikneme na odkaz a do kolonky napíšeme kód, kterým přišel ve stejném e-mailu, jako odkaz v bodě 1. A je hotovo, nyní se můžeme vrhnout do samotného obchodování, které se příliš neliší od obchodování na českých internetových aukcí. Poslední dobou je maximálně in vše od Applu, proto si zkusíme koupit mp3 přehrávač iPod. Vybereme kategorii – consumer electronics – search – zadáme „iPod“. Zobrazí se všechny odkazy, které obsahují slovo radio. Stačí si z nabídky vybrat, a přihazovat stejným způsobem jako na aukru.cz, přihazuje se pod odkazem ,,place bid“. I princip ukončování aukce a výhry aukce je stejný jako u nás.

Zvolte správnou taktiku

Nedoporučujeme se do nakupování vrhat po hlavě. Než začneme, měli bychom se po serveru pořádně rozhlédnout, a když si vybereme produkt, pečlivě si o něm přečíst a jeho dražení pár dní sledovat. Budeme-li mít to štěstí a aukci vyhrajeme, budeme informováni e-mailem a na našem kontě My eBay. Zelená barva zobrazuje vyhrávané aukce a červené barva ukazuje aukce, kde naše nabídnutá částka není nejvyšší. Největší šance na úspěch je v aukcích, které končí v nestandardní čas, např. někdy v noci.

V případě vyhrané aukce klikneme na odkaz Buy It Now a následuje platba pomocí portálu PayPal, která je bezpečná a okamžitá. Prodejce má na svém kontě platbu okamžitě, kdy vy díky tomuto systému platbu provedete. Zvolíme Pay Now a Pay Pal, kde se nám zobrazí faktura, kterou potvrdíme. Na evropském kontinentu dochází většinou k platbám převodem z účtu. Koupený produkt je nám doručen poštou přímo domu, ale pozor, někdy se stává, že poštovné je dražší než samotný produkt. Standardní doba na doručení je asi 10 dnů, pokud by se stalo, že do té doby produkt neobdržíme, měli bychom se obrátil na help linku eBay.com.
Visa
V případě, že nebude chtít použít Pay Pal a prodejce nebude chtít přijmout platbu z jiné země než ze své nebo když budete mít strach použít svou platební kartu, je možné využít služby asistovaného nákupu, který nabízí společnost Zásilkováslužba.com. Na webových stránkách se dozvíte jednoduchý postup, jak se zaregistrovat a jak zaplatit. Stejná společnost nabízí posílání nakoupených věcí v USA hromadně přes její centrálu v San Franciscu – tato služba se nazývá virtuální poštovní schránka. Zboží si necháte zaslat na centrálu firmy v San Franciscu a pak hromadně na svoji adresu. Vše můžete sledovat a řídit virtuálně. Samozřejmě nic není zadarmo a i za tuto službu se platí. Záleží na tom, na jak dlouho budete mít virtuální schránku pronajatou. Je to od 9,90 – 70 dolarů. Standardní poštovné se pak pohybuje okolo 300 Kč.

Další poplatky?

Poslední informace je o DPH a clu. Při nakupování ze států mimo EU s nimi bohužel musíme počítat. Výše cla je 3,5 % z hodnoty ceny zboží. Zboží do hodnoty 45 euro je od cla osvobozeno. V rámci evropské unie poplatky platit nebudeme.

Nové možnosti obchodování, i to je eBay.com. Lze zde koupit výrobky, které se u nás ještě neprodávají nebo jsou příliš drahé. Pevně věříme, že články o nakupování formou aukce vás zaujalo a přineslo nové informace, jak nakupovat jinak.


Autor: Petra Pavlová
Foto: Sxc.hu

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít