Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona pudorys.jpg

V hlavní roli vaše kuchyně 04.04.2008

Kuchyně – pro někoho nejoblíbenější místnost, pro někoho symbol neustálé a nevděčné dřiny, u všech ale nezbytná součást bytu. Proto vám Spotřebiče.cz přinášejí zbrusu nový kuchyňský seriál. Dozvíte se v něm, jak nejlépe kuchyň uspořádat, co nesmí chybět, rady a triky pro ty z vás, kteří se chystají tuto svatyni přebudovávat nebo si pořizují novou. Nezapomeneme ale ani na ty, kteří si pouze chtějí upravit tu, co už jim doma úspěšně slouží. Samozřejmou součástí našeho seriálu budou i současné kuchyňské trendy. Tak hurá do toho!


Každý máme jiné nároky na to, co je v kuchyni nutně potřeba – někomu stačí kávovar a mikrovlnná trouba, jiní zase potřebují mít kuchyň maximálně vybavenou. Protože ale existují jistá pravidla, která by se při stavbě a vybavování kuchyně měla dodržovat, podíváme se na to, co má taková správná kuchyň mít. I to může být taková malá alchymie. Kuchyň totiž musí být nejen krásná, ale hlavně praktická. Kuchař musí okolo sebe mít dostatek volného prostoru a zároveň všechno nutné při ruce. Velké úložné prostory musí být samozřejmostí, ale zároveň nemohou jít na úkor pracovní plochy.

Kuchyně je jako Volvo

Kuchyní je nepřebené množství, každá vypadá jinak, ale přitom jsou si všechny tak nějak podobné. Přirovnala bych to třeba k autu – každé má čtyři kola, volant, sedadla a po načerpání benzínu se pohybuje z místa na místo. Každé se ale pohybuje jinou rychlostí, má jinou barvu, do některého se vejdou čtyři pasažéři, do jiného jen dva, některé má velký úložný prostor, jiné je zase vhodné do hor. A podle toho se liší i jejich cena. Podobné to je i u kuchyní.

Obranné zóny, útočné zóny, kuchyňské zóny

Co tedy mají společného? Každá správná kuchyň musí být uspořádaná tak, aby umožňovala plynulost práce. To znamená, že pracovní prostory (zóny) na sebe musí navazovat tak, jak je to obvyklé při vaření. Začneme tedy tím, že si popíšeme, kde má která zóna správně být. Tyto zóny totiž mají všechny kuchyně, liší se často ale právě v pořadí a jejich velikosti.
Kuchyně
V zásadě se běžné kuchyně dělí do čtyř zón – přípravné, varné, mycí a úložné. Důležitá je nejen jejich velikost, ale také a především jejich pořadí. Jejich správným umístěním si totiž při práci ušetříte mnoho času i práce s neustálým přesouváním potravin a nádobí z jednoho rohu do druhého. Zároveň v kuchyni nebude vznikat zbytečný chaos a bude vše potřebné vždy při ruce. To oceníte také, když vás vaří víc najednou a v přelidněné kuchyni je nutné co nejméně se pohybovat a vadit dalším kuchařům.

Hezky popořadě

Zóny je proto dobré zařadit podle toho, v jakém pořadí jsou nejčastěji používané. Obecně se doporučuje následující rozložení: když se vrátíte z nákupu, tašky musíme položit k úložné zóně. Z té putují potraviny před vařením velmi často přes mycí zońu (především ovoce a zelenina) na přípravnou zónu, kde je krájíme sekáme, mísíme... Pak teprve by měla být zóna varná – hned vedle té přípravné, aby byly všechny potraviny jednoduše při ruce a byl zde dostatek místa na horké hrnce a pánve.

Pro shrnutí: úložná zóna může být v malých bytech i mimo kuchyň, pokud je to nutné. Zbylé tři zóny musí být na lince upořádány v pořadí: úplně vlevo mycí zóna, uprostřed přípravná zóna a vpravo varná zóna.
Kuchyně
Pokud máte takhle uspořádanou vaší kuchyň, tak gratulujeme. Pokud ne, zkuste se jen zamyslet, jestli by vám námi navržné uspořádání vyhovovalo. Možná zjistíte, že na něm opravdu něco je.

V příštím díle se dozvíte, jaké jsou nebo by měly být vlatnosti jednotlivých zón, co by měly a neměly obsahovat a jak je vybavit.


Autor: Adéla Flejšarová
Foto: Jinterier.cz, Gorenje, Megastore.cz

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít