Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

Topidlo_Gamat.jpg

Včasná revize plynového topidla ušetří starosti i peníze 11.08.2008

Před začátkem topné sezony je vhodný čas na revizi topidel. Revizní technik zkontroluje, zda topidlu nehrozí přes zimu porucha. Odborník také může doporučit, zda nenastal vhodný čas na výměnu za nové, úspornější topidlo.


Statisíce českých domácností topí plynovými topidly, z nichž velké procento tvoří klasické „vafky“ vyráběné pod značkou Gamat. Ty jsou na našem trhuKarmaOtevřít galerii » dostupné několik desítek let a mnoha modelům tak pomalu končí živnotnost. Topná sezona se pomalu blíží a nastává tedy ideální čas pozvat domů revizního technika. Ten ověří, zda je topidlo stále bezpečné, či zda již nenastal čas pro jeho výměnu za novější model. Problémem nemusí být jen dobíhající životnost, ale v souvislosti se stoupajícími cenami plynu také neúspornost starších modelů topidel.

Kdy je nejlepší čas na kontrolu?

Bohaté zkušenosti s plynovými topidly má společnost Karma Český Brod, jejich největší český výrobce. Právě pod Karmu přešla na konci roku 2006 výroba originálních vafek značky Gamat. Kdy je nejvhodnější čas na jejich revizi? „Kdykoliv v době, kdy neprobíhá topná sezona, je vhodné nechat si od servisního technika zkontrolovat všechna plynová topidla v domácnosti,“ vysvětluje Václav Bartoš z Karmy. „Po letních prázdninách je potřeba počítat s tím, že o práci servisů začíná stoupat zájem a prodlužují se čekací doby na revizi. Proto doporučuji s kontrolou topidel příliš naváhat,“ dodává Václav Bartoš. Revizí by topidla měla projít ideálně jednou za rok v mezidobí mezi topnými sezonami. Preventivní prohlídka by měla zajistit kontrolu funkčnosti topidla, v případě nutnosti vyčištění hořáku. Cena za prohlídku se pohybuje cca kolem 200–300 Kč bez materiálu (je-li nutná oprava, cena se navyšuje za cenu opravy a použitých dílů ) + cestovné.

KarmaOtevřít galerii »Můžete i ušetřit
„Díky pravidelné revizi si majitel topidla může být jistý, že mu nehrozí během topné sezony žádná porucha. Není moc méně příjemných věcí, než při venkovních mrazech několik dní čekat na nové topení,“ říká Václav Bartoš. Navíc mnoho plynových topidel Gamat, kterými české domácnosti vytápějí, pochází z doby před více než 10 lety. V současné době se tato topidla vybavují moderními regulačními prvky, například účinnějšími hořáky. „Dnešní topidlo o výkonu 5 kW, které je určeno pro vytápění prostoru o velikosti až 100 m3, má jmenovitou spotřebu 0,59 m3 zemního plynu za hodinu. Topidlo stejného výkonu vyráběné na konci 80. let mělo spotřebu 0,697 m3/hod. Výměnou topidla lze docílit okamžité 15% úspory zemního plynu,“ počítá Václav Bartoš.
„Originální vafky vyráběné Karmou mají ale ještě jednu neocenitelnou výhodu. Tou je provedení přívodu plynu a odtahového systému identické se staršími modely, takže při výměně starých topidel Gamat není nutné provádět žádné stavební úpravy.“

Michala Gregorová
Foto: Karma.cz Japonská kamna s bílým plamenem Karma Design KI-41U, indukční deska Modelový domek Pražská plynárenská Průtokový ohřívač Karma - elektrický Průtokový ohřívač Karma - plynový Schéma vytápěcího systému Sklokeramická deska Karma Design KH-41 X Stavebnicový systém Vodní schéma

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít