Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Vybíráme novou pračku 12.11.2008

Dožívá vám v domácnosti pračka se dvěma funkcemi, která při provozu vydává takové zvuky, že i váš jinak mírumilovný soused popadne baseballovou pálku a jde vás odhodlaně zbavit neznámého vandala? Zní-li vaše odpověď „ano“, pak vězte, že další negativa vašeho sentimentálního vztahu k staré pračce jsou s největší pravděpodobností i její vysoká spotřeba nebo nemožnost prádlo vysušit. Ano, chce to změnu.


Koupě nové pračky je, ačkoli se to na první pohled nezdá, docela komplikovanou záležitostí. A jelikož nejde o levný spotřebič, je dobré si ji pořádně promyslet. Nejdůležitější při pořizování pračky jsou „UFO otázky“ – umístnění, funkce, objem, které je dobré vzít do úvahy jako první.

Umístění – budeme plnit shora, nebo zepředu?PračkyOtevřít galerii »
Jako prvé při umístnění pračky zvažujeme to, bude-li součástí kuchyňské linky, nebo bude-li volně stát někde v koupelně. Chcete-li mít pračku jako součást kuchyňské linky, budete si muset vybrat plněnou zepředu. Také je třeba zvažovat další faktory, jako jsou kupříkladu okolní materiály a spotřebiče. Nejlépe vám v těchto otázkách poradí v kuchyňských studiích, kde mají v možnostech umístnění vestavěných spotřebičů velký přehled.

Dále mějte při umístnění na paměti prostor pro samotnou pračku, který máte k dispozici, a také okolí – budete potřebovat dostatek místa pro otevírání dvířek a zřejmě i pro manipulaci s košem plným prádla. Pračky s předními dvířky většinou vyžadují větší prostor, vše ale závisí na konkrétních modelech. Máte-li místa skutečně málo, dají se nalézt i pračky zepředu plněné s hloubkou jenom něco přes třicet centimetrů. Rozhodně ale vybírejte spotřebič na míru místu, kde jej chcete umístnit. Také myslete na přívod vody, elektřinu a odvod odpadu.

Funkce – pračka někdy i usuší
Nejdůležitější z hlediska funkcí je ujasnit si, chcete-li mít pračku kombinovanou se sušičkou. Programy na různé typy prádla a pojistky vůči přetečení jsou již standardem snad u všech nových typů, sušení prádla ale mezi standard rozhodně nepatří. Pračky kombinované se sušičkou mají svá specifika – kromě toho, že jejich výběr je značně limitovaný, a to hlavně těch s horním plněním, maximální objem prádla je většinou 5 kilogramů.

PračkyOtevřít galerii »Objem – kolik prádla jste schopni vyprat najednou?
Objem pračky, neboli to, kolik kilogramů prádla je schopna vyčistit, je velice důležitý. Obecně platí, že není dobré – především z hlediska spotřeby – zapínat zpola prázdnou pračku, a to ani tehdy, používáte-li funkci poloviční objem. Zpravidla totiž nedojde ke snížení spotřeby oproti „normálnímu“ programu o celých padesát procent. Kupujte tedy pračku s co největším objemem, pokud ji bude používat více lidí, pro jednoho je naopak lepší menší objem.

Roli přitom samozřejmě nehraje jenom to, kolik oblečení a jiných textilií máte, ale zejména to, kolik jich můžete vyprat v jednom cyklu. A jelikož hedvábné negližé nemůžete prát na šedesát stupňů s ložním prádlem a do toho ještě přihodit vlněné svetry, promyslete-si, jste-li schopni běžně naplnit pračku třeba osmi kily jenom bílé bavlny. Nebo jenom vlny. A když přijdete na to, že by se vám to podařilo stěží jednou za měsíc, vyberte si raději objem menší.

Máte-li vyřešené nejpalčivější otázky při výběru pračky, je čas na ty zdánlivě méně podstatné. Pračka je spotřebič, který má být hlavně praktický a jeho ovládání snadné a jednoduché. Při výběru konkrétního modelu se proto předně seznamte se způsobem, jak se volí na pračce jednotlivé programy, jaké údaje poskytuje displej, jednoduše se snažte, aby váš nový domácí pomocník byl skutečně pomocníkem a ne zabijákem času, který vás před každým praním bude nutit hodinu číst manuál.

Kašmír v pračce? A proč ne?PračkyOtevřít galerii »
Další náležitost moderních praček, která je hodná zmínky, je systém řízení. Ptáte se, na co je dobré, aby pračka věděla, jak znečištěna je voda, nebo kolik prádla má v sobě? Díky těmto informacím, které bez problémů získá, disponuje-li inteligentním řešením, jako je například Easy Logic, 6th sense nebo třeba Sensor Logic, dokáže určit optimální délku pracího procesu i množství vody, které je zapotřebí. Máte-li navíc oděvy z citlivých materiálů, tyto programy skutečně oceníte. Díky nim lze vyprat v pračce i jemný satén, hedvábí nebo kašmír. Pračka totiž rozezná, jaký materiál pere, a zvolí program, který je k němu co nejšetrnější.

Vyšší otáčky pro lepší odstředění
Důležitým parametrem je i rychlost otáček – čím vyšší otáčky, tím sušší neboli lépe odstředěné prádlo bude. Vysoké otáčky jsou výhodou jednak tehdy, potřebujete-li co nejrychleji vyprané oblečení nosit, ale také se hodí, používáte-li sušičku – čím sušší věci do ní vkládáte, tím méně námahy bude muset vynaložit na jejich úplné vysušení. Některé materiály se ale na vysokých otáčkách odstřeďovat nedoporučuje, mohlo by dojít k jejich znehodnocení. Nejlepší alternativou z tohoto hlediska je pračka s vysokými maximálními otáčkami a s možností manuálně nastavit otáčky nižší.

Kdybychom se naopak při výběru zaměřili na nezbytnosti, které má každá dobrá pračka mít, bude to o něco jednodušší. Základem, na úkor kterého se skutečně nevyplatí šetřit, jsou pojistky, a to jak proti protečení, tak proti vypěnění pracího prostředku, a také detekce nevyváženého bubnu, která zabraňuje nerovnoměrnému rozvrstvení prádla. A samozřejmě energetická třída alespoň A, nejlépe však A+ nebo A++. Tak šťastnou ruku při výběru!

Jana Kovačovská Pračka Logixx 8 Bosch Pravidelná údržba pračky se vyplatí Vytékající voda je závada pro servis

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít