Reklama
Doporučujeme

Spotřebiče Karma Design za skvělé ceny
Nabízíme vestavby Karma Design za bezkonkurenční ceny, poštovné a dovoz ZDARMA!
shop.spotrebice.cz

Aspen.PR
Specialista na PR a marketing segmentu spotřebičů a bydlení. Efektní a efektivní komunikace pro váš produkt.
www.aspen.pr/cs/

Rentpoint
Autopůjčovna s nejširší nabídkou nabídkou vozů na trhu.
www.rentpoint.cz


Mixér

ikona.jpg

Vyměňte starou pračku za novou 10.03.2011

Víte, že průměrné stáří praček, jež české domácnosti vlastní, dosahuje výše 7,5 roku? Jedná se o celorepublikový průměr, takže není výjimkou, že některá z tuzemských domácností vlastní pračku starou až 10 let, která je opravdovým žroutem elektrické energie a vody. Jestliže se řadíte právě do této skupiny a už teď víte, že si chcete pořídit pračku novou, pozorně čtěte následující řádky


Co říkají číslaVyměňte starou pračku za novouOtevřít galerii »

Takřka 88 procent českých domácností využívá automatickou pračku s tím, že většina z těchto přístrojů má náplň do 5 kilogramů. Téměř 2/3 těchto praček je plněných zepředu, zbytek se plní prádlem se shora. Pro zajímavost, ze zemí střední Evropy využívají více shora plněných praček pouze domácnosti na Slovensku a Maďarsku.

Novou pračka namísto staršího modelu

Máte-li doma pračku starou a chcete-li si pořídit nový model, určitě se zajímejte o nákup nového spotřebiče dříve, než stará pračka doslouží. Nový model pračky vybírejte s důrazem na vhodnou provozní kapacitu (tj. velikost a hmotnost náplně) a nízkou provozní spotřebu energie.

Co je hlavním důvodem k vyřazení pračky a nákupu pračky nové? Samozřejmě poruchovost. Jestliže jste vyřadili pračku, která byla stará sedm a více let, určitě jste udělali dobře. Nový model, optimálně energetické třídy A+ nebo A++, vám zajistí, že ve srovnání se starším typem pračky již během jednoho cyklu praní zaznamenáte mnohem nižší spotřebu elektrické energie i vody.

Ideální kombinace „AAA“

Aby se vám výběr nové pračky co nejvíce vyplatil, hledejte takzvanou kombinaci „AAA“ a nízkou spotřebu vody. Co AAA znamená? Jde o energetickou třídu A+ (nebo A++), účinnost praní A a účinnost odstřeďování A. Ideální pračka by navíc měla mít na jeden kilogram prádla a prací cyklus spotřebu vody do 7 až 8 litrů.

Tyto parametry mimo jiné najdete na energetickém štítku, který rozhodně stojí za to před nákupem konkrétní pračky pečlivě nastudovat. Kromě výše zmíněného na energetickém štítku naleznete i další parametry pračky, a to hluk při praní a při odstřeďování a hmotnost náplně pračky.

Pračky plněné se shora vs. zepředu

Jaký je mezi těmito pračkami zásadní rozdíl z hlediska úspor? Liší se zejména v účinnosti odstřeďování. Pračky plněné zepředu mohou dosahovat třídy účinnosti odstřeďování A. Pračky plněné se shora však mají v průměru účinnost odstřeďování o něco horší, a tak je možné v tomto případě za účinné považovat i pračky s třídou účinnosti odstřeďování B a C.

Další rozhodující parametry při výběru pračky

Dalším parametrem, který se bere v potaz při výběru nové pračky, je, kolik kilogramů náplně do ní můžete naráz vložit. V současné době můžete na tuzemském trhu vybírat z praček, které jsou uzpůsobeny pro maximální hmotnost náplně pět a šest, ale i sedm či osm kilogramů. Pračku s konkrétní hmotností náplně je dobré volit s ohledem na počet členů vaší domácnosti.

Neméně důležitým parametrem je také spotřeba vody. V současné době mají nejúčinnější pračky spotřebu vody 7 až 8 litrů na jeden kilogram prádla a prací režim. Při náplni pračky 7 kilogramů tak spotřebujete zhruba 49 až 56 litrů vody. Celková spotřeba vody však závisí i na velikosti pračky. Příliš velká pračka tedy může mít stejnou spotřebu vody v absolutní hodnotě jako méně účinná, ale menší pračka.

Autor: Alena Štouračová
Foto: Sxc.hu

Vyměňte starou pračku za novou

Související články


Kategorie


RSS Tisk stránky


zpět

Nenechte si ujít